sülfür nedir resim

Sülfür nedir? veya Kükürt Nedir? Periyodik cetvelin 16. grubunda yer alan sarı, katı ve metal olmayan (ametal) bir elementtir. En önemli kullanım alanı, sülfürik asit üretimindedir. Sülfür terimi -2 yükseltgenme halinde kükürt‘ün kimyasal bileşiklerinin bazı tipleri için kullanılır.

kükürt sembolü

Atom Numarası : 16

Atom Ağırlığı : 32.065

Erime Noktası : 113 ° C

Kaynama Noktası : 445 ° C

Yoğunluk : 2,07 g/cm³

Eleman Sınıflandırması : Ametal, Katı

Sülfür Nedir? Kükürt Nedir?

Sülfür nedir (Kükürt Nedir) ve özellikleri nelerdir? Sülfür, volkanik alanlar ve petrol arazilerinin yakınında var olan, parlık sarı bir elementtir. Greyderler, yüzeydeki tortulardan sülfür alsa da Ana kaynaklar, Polonya, Meksika ve ABD’deki yeraltı tortularıdır. Sülfür, toprağa borularla hava ve 170 derecede sıkıştırılmış su pompalayarak çıkarılır. Diğer bir borudan, yüzeye sülfür, hava ve su köpüğü yükselir.

Sülfür, petrol arıtımının yan ürünlerinden de biridir. Minerallerin çoğu, metalin sülfürle bileşimleridir. Kurşun sülfit (PbS) olan Galen, buna bir örnektir. Hidratlaştırılmış kalsiyum sülfat (CaS04, 2H20) olan alçıtaşı ise diğer bir örnektir.

Sülfür, canlılar için önemli bir elementtir. Yiyeceklerde, özellikle yumurtada, hardalda ve sarmısakta bulunur; proteinleri meydana getiren amino asitlerin ikisinin bir parçasıdır.

Katı sülfür, bir halkada 8 atom içeren, taç şeklinde moleküller halinde var olur. Halkalar, bir ağ örgüsünde düzenlenir. Sülfür eridiğinde, halkalar açılır ve daha küçük moleküllere ayrılır.

Sülfirik Asit Nedir? Sülfirik Asitin Kullanım Alanları

Sülfirik Asit
Sülfirik Asit (sülfür nedir)

Bugüne dek, sülfürün en önemli kullanım alanı sülfürik asit (H2S04) üretimidir. Ekonomistler, endüstriyel bir ülkenin refahının ürettiği sülfürik asitle doğrudan bağlantılı olduğunu göstermişlerdir. Sülfürik asit, gübreden tutun da yakıtlara, boyalara, plastiklere, deterjanlara ve ilaçlara kadar birçok ürünün yapımında kullanılmaktadır.

Temas işleminde, sülfür havada yakılarak sülfür dioksit (SO2) ve Sülfürik asit elde edilir. Hava bu gazı Sülfür trioksite (SO3) dönüştürür. Sülfürik asite Sülfür trioksit ekleyerek oleum üretilir. Oleum sulandırılarak sülfürik asit (H2S04) meydana getirilir.

Sülfürün Diğer Kullanım Alanları

sülfür kullanım alanı
Kibrit (sülfür nedir)

Sülfür kullanım alanları nedir? Sülfür, doğal kauçuğu sertleştirmede kullanılmaktadır. Sertleştirilen kauçuk, araba lastiği ve diğer araçların yapımında kullanılır. Doğal kauçuk, birbirinin yanından kolayca kayıp geçen uzun, bukleler halinde moleküllerden meydana geldiği için yumuşak ve esnektir. Toz halinde sülfürle ısıtılan kauçuk, moleküller arasında bağlar oluşturur. Bu bağlar kauçuğu sertleştirip daha dayanıklı kılar.

Barut, kibrit ve havai fişekler de sülfür içerir. Mantar hastalıklarında da ilaç olarak kullanılır.

Endüstriyel ülkelerin en fazla ürettiği kimyasal, sülfürik asittir. Britanya’nın kimyasal sanayii, günde 15 ton sülfürik asit üretir. Bunun neredeyse 3’te biri, gübre yapımında kullanılır.

Java adasındaki Kawah ljen volkanında, sülfür kayaların arasındaki kırıklardan dışarı çıkar. Sarı sülfür yığınları, bu kırıkların yakınında toplanır ve mantarları öldürmek için antiseptik olarak kullanılır.

Kaynak

89 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir