kauçuk nedir resim

Kauçuk Nedir? Doğal kauçuk, kauçuk ağaçlarının öz suyundan yapılır. Sentetik kauçuk, kimyasal endüstri tarafından yağdan üretilir. Her iki tür de çok yönlü maddelerdir.

Yüzlerce yıldan beri, doğal kauçuk, kauçuk ağaçlarının içindeki öz su akıtılarak, bu suyu kurumaya ve sertleşmeye bırakarak yapılmakta. 20. yüzyıl boyunca, kimyadaki ilerlemeler, yağdaki kimyasallar kullanılarak kauçuğun suni versiyonunun yapılmasına imkân tanıdı. Her yıl üretilen 18 milyon ton kauçuğun 3’te 2’si sentetiktir.

Kauçuk, giysiler, hortum ve lastik yapmak için sert ve esnek bir maddeye dönüştürülebilir. Kauçuğun şok emici özellikleri, onu otomobil süspansiyonunda kullanışlı bir madde yapar. Kauçuk aynı zamanda endüstriyel makinelerin titreşimlerini de azaltır.

Kauçuk suya dayanıklı olduğu için, dalgıç giysilerinde, yağmurluklarda ve tıbbi tüplemede kullanılır. Kauçuk iyi bir elektrik izolatörüdür ve genellikle, elektrik tellerini kaplamada kullanılır.

Kauçuk, milyonlarca hava kabarcığından oluşan köpük hale dönüştürülebilir. Bu köpüğe kalıp verilip, sünger ve yastık gibi çok sayıda hafif ürün elde edilebilir.

kauçuk kullanım alanları

Doğal ve sentetik kauçuk çok çeşitli ürünlerde kullanılır. Kauçuk, tutulması kolay esnek ve su geçirmez bir maddedir.  (Kauçuk Nedir?)

Doğal kauçuk, tropik ülkelerde yetişen kauçuk ağaçlarının özsuyundan üretilir. Lateks adı verilen süt kıvamındaki özsu, ağacın gövdesinden akıtılıp pıhtılaştırılır, daha sonra yuvarlanıp kurutulur. Ham kauçuk boyanabilir, buna şekil ya da kalıp verilebilir.

golf topu

3 parçalı golf topları, sert bir çekirdekten ya da içi su dolu lateks kauçuk toptan yapılır. Birkaç km uzunluğunda ince bir kauçuk şerit çekirdeğin etrafında dolaştırılır. Golf topu, çukurlu plastik bir katmanla kaplanır. (Kauçuk Nedir?)

Sertleştirilen Kauçuk | Kauçuk Nedir?

Ham kauçuğun işlevleri, yumuşaklığıyla sınırlıdır. Ham kauçuk, sertleştirme adı verilen işlemle, sülfürle beraber ısıtılarak sertleştirilebilir. 

Kauçuğun molekülleri uzun, zikzak şeklindedir. Kauçuk esnetildiğinde düzleşseler de çabuk kırılırlar. Sertleştirme, kauçuğun molekülleri iki yandan birleştiren bağlar oluşturmasına yol açar. Bu kauçuğu sertleştirir. Çekildiğinde hâlâ esner ancak bırakıldığında eski şeklini alır. 

araba lastiği

Bir otomobil lastiği yakılarak elde edilen enerjinin, bir evin günlük enerji ihtiyacını karşıladığı tespit edilmiştir. Kaliforniya’daki bu enerji tesisi, yılda 4 milyondan fazla atık lastik yakarak enerji üretir.

Kaynak: Milliyet (Kauçuk Nedir?)

89 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir