seramik nedir

Seramik Nedir? Seramikler, aralarında kili cam ve çömleklerin bulunduğu bir madde grubunu oluşturmaktadır. Seramiklerin çoğu, ısıya dirençlidir ve iyi elektrik izolatörleridir. 

Seramik Nedir?

Yaygın kullanılan seramik ürünlerinin arasında çanak çömlekler, fayanslar, süsler ile su ve kanalizasyon boruları yer alır. Bu objeler, yumuşak ve esnek killerden yapılır ancak yüksek ısılarda pişirildiğinde sertleşip kırılgan bir hal alır. 

Seramik’ terimi bir zamanlar sadece kil ve çanak çömlek için kullanılırdı. Bugün, fırınlanarak sertleştirilen birçok maddeyi anlatmada kullanılıyor.

Seramikler genelde suya ve birçok kimyasala dayanıklıdır. Aynı zamanda iyi elektrik izolatörleridir. Çoğu seramiğin erime noktası çok yüksektir ve yüksek ısılarda zarar görmezler. Refrakter (ateşe dayanıklı) diye tanımlanan bu seramikler, ocak ve fırınların içini kaplamada kullanılır. 

Seramik ocak ızgaralarının, temizlemesi kolay, pürüzsüz yüzeyleri vardır. Izgaranın, sıcak bir elementin doğrudan üzerinde olmayan bölümleri soğuktur. 

Seramik çömlekçilik, uzun süredir güzel vazoların yapımında kullanılıyor. 

Seramiklerin kristalliğini artırmak için bilim adamları ve mühendisler, dirençlerini, güçlerini ve uzun ömürlülüğünü iyileştirmek için polimerleri içeren kompozit malzemeler geliştirdiler. Bunların örnekleri Krion, Staron ve Mystera gibi diğer katı yüzey malzemeleri olabilir. Muhtemelen en yaygın kompozit cam elyafı olacaktır.

Seramik Tarihçesi | Seramik Nedir?

İnsanların 26.000 yıldan fazla süredir seramik yaptığını biliyor muydunuz? Eskiden bir sürü medeniyet vardı. En eskileri bugün mutfaklarımızda, banyolarımızda ve ateşimizin etrafında gördüğümüz kadar sofistike değildi . Aksine, onlar aslında insan ve hayvan figürüydü. Seramik dünyasında, sanat pratiklikten önce gelmişti.

Çanak çömlekleri pişirmek için kullanılan ilk fırınlar yaklaşık 19.000 yıl önce inşa edilmiş gibi görünüyor, ki bu şaşırtıcı bir durumdur çünkü arkeologlar tarafından bulunan saksıları ateşlemek için en az 800 ºC’ye ulaşmaları gerekecek ve bu da varlıklarının kanıtını veriyor.

Bu en eski kaplar gözenekliydi, yani suyu oldukça kolay emiyorlardı. Bunlar camlama tekniklerinin ilk kez yararlılığının bulduğu yerdir ve tencereler daha güzel ve daha parlak görünür. Camsı bir yüzey olarak eritilip uygulanabilen kemik külü veya diğer malzemelerle kaplanan kaplar, tencereleri su geçirmez hale getirmişti.

seramik nedir canak - Seramik Nedir? Seramik Malzemesi Özellikleri
Seramik Arkeoloji | Seramik nedir

Seramiğin Arkeolojideki Rolü | Seramik Nedir?

Seramik eserlerin arkeologlar tarafından ortaya çıkarılması, aslında bu eserlerin ilk geldiği kültürler hakkında çok şey öğrenmemize yardımcı oluyor. Seramikler kesinlikle arkeologlar tarafından ilk bulunmuş ve harika bir seramiğin kalitesini gösteren en yaygın eserlerden bazılarıdır. Seramikler yüzlerce yıl ömür sürecek, hatta binlerce yıl toprağa gömülmüş halde kalacaktır.

Bir arkeolog seramiğin üslubunu, kompozisyonunu ve üretim sürecini inceleyerek bir kültürel stili diğerinden ayırt etmesi ve aralarında bağlantılar kurması mümkündür. Bu da insanların çağlar boyunca bir yerden bir yere hareketini planlamamıza yardımcı olur. Arkeologlar, seramik bileşiminin daha ince teknik incelemesini yaparak, seramiğin başlangıçta geldiği bölgeleri bile bulabilirler.

Seramik malzemeler | Seramik Nedir?

Seramikler çok güçlü iyonik ve / veya kovalent bağ (metalik bağdan daha güçlü) sergiler ve bu, genellikle seramiklerle ilişkili özellikleri sağlar. Bunlar yüksek sertlik, yüksek basınç dayanımı, düşük ısıl ve elektriksel iletkenlik ve kimyasal inertliktir.
Bu güçlü bağ, aynı zamanda, düşük süneklik ve düşük gerilme mukavemeti gibi seramiklerin daha az çekici özelliklerini de hesaba katar. Bununla birlikte, daha geniş özellik yelpazesi, geniş çapta takdir görmemektedir. Örneğin, seramikler elektriksel ve termal izolatörler olarak algılanırken, seramik oksitler (başlangıçta Y-Ba-Cu-O temelli) yüksek sıcaklık süperiletkenliğinin temelini oluşturur. Elmas, beril ve silisyum karbür, alüminyum veya bakırdan daha yüksek termal iletkenliğe sahiptir.

Mikroyapının kontrolü, seramik yayların üretimine izin vermek için doğal sertliğin üstesinden gelebilir ve seramik kompozitler, çeliğin yarısı kadar bir kırılma dayanıklılığı ile üretilmiştir.

Mühendislik seramiklerinin ana bileşim sınıfları oksitler, nitrürler ve karbürlerdir. Aşağıdaki Tablo, en çok kullanılan seramiklerin genel özelliklerini vermektedir.

Tablo 1 Seramiklerin özellikleri
SeramikErime noktası (° C)Yoğunluk (g / cm 3 )Güç (MPa)Termal genleşme katsayısı
(x 10-6 / ° C)
Termal iletkenlik
(W / mK)
Elastik Modülü (GPa)
BeO25303.12467.4210400
Al 2 O 320504.04558.040380
ZrO 227005.617510.519140
AlN19003.34414.4180320
Si 3 N 419003.22103.017175
4 C23502.53504.325450
SiC27003.21404.350210
tuvalet237715.86005.2700
Elmas30003.515000.52000500
Seramik Tablosu | Seramik Nedir?

Seramiklerin Kullanım Alanları | Seramik Nedir?

Birçok geleneksel kullanım alanında, seramiklere göre plastikler daha avantajlıdır. Örneğin plastik borular daha hafiftir ve kalıpları kolaylıkla çıkarılır. Buna karşın bilim adamları, yeni kullanım alanlarında faydalanılan farklı özelliklere sahip yeni seramik türleri geliştirmiştir. 

Seramikler, sermet adı verilen ısıya dirençli alaşımlar üretmek için toz metallerle karıştırılır, basılır ve pişirilir. Sermetler uzay endüstrisinde kullanılır; NASA’nın uzay mekikleri için ısıya dayanıklı fayanslar yapılır. 

Seramik otomobil motor kasaları da geliştirilmektedir. Bunlar, bilinen dökme demir kasalardan daha güçlij ısıya çok daha dayanıklı ve hafiftir. 

Seramiklerin çoğu izolatör olduğu halde bakır oksit içeren bazı seramikler çok düşük derecelerde süperiletkendir. Bilim adamları, daha yüksek ısılarda çalışan süperiletkenler üzerinde çalışmaktadır. 

Kemik porselen, kaolin, petuntse mineralinden ve toz haline getirilmiş kızartılmış öküz kemiğinden yapılan bir porselen çeşididir. Tozlar suyla karıştırılıp kalıbı çıkarılabilen kil elde edilir. Kil obje daha sonra fırınlanıp sertleştirilir. Daha sonra cilalanıp cilanın tekrar sertleşmesi için fırınlanır. 

Bu uçak kanadının kenarı, karbon lifleriyle karıştırılmış seramikten yapılmıştır. Bu madde, 1,100 dereceye kadar olan ısılara dayanıklıdır. Bu yazıyla beraber Seramik nedir? Seramiklerin Özellikleri sorularımıza cevap bulmuş olduk.

Seramik nedir? Seramiklerin Özellikleri Yazımıza benzer yazılar için sitemizde gezinmeye devam edebilirsiniz..

87 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir