otomasyon nedir resim

Otomasyon Nedir?

Otomasyon Nedir? Otomasyon, insanların yardımına ihtiyaç olmadan makinelerin birtakım görevleri yerine getirmesidir. Otomatikleşmiş makineler, bir dizi programlanmış talimatla çalışır. Bu Yazıda otomasyon nedir, otomasyoncu nedir, otomasyonun yararları gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

Otomasyon Ne demek?

Hiç otomasyon nedir diye merak ettiniz mi? Otomasyon, robotların, kontrol sistemlerinin ve diğer cihazların kullanımı yoluyla, minimum doğrudan insan işlemiyle otomatik olarak mal üretme sürecini ifade eder.

İmalat endüstrilerinde, aynı sayıda mamul mal üretmek için daha az sayıda işçiye ihtiyaç duyulduğu için otomasyon artan işgücü verimliliğini sağlamıştır.

Otomasyonun bir dezavantajı, işlerin geleneksel çalışma alanlarında, özellikle de ‘mavi yakalı’ imalat işlerinde yer değişimine yol açmasıdır. Daha az görünür olan ise, otomasyon sürecinin robot üretimi, araştırma, pazarlama ve yazılım geliştirme gibi alanlarda yeni işlerin yaratılmasına nasıl yol açmasıdır.

Bununla birlikte, otomasyon ve küreselleşmeye bağlı olarak hızlı işten çıkarmanın sosyal ve ekonomik etkisi hakkında hala endişeler var. Aslında, otomasyonun bu işlere mal olacağına dair sürekli bir endişe vardır.

Otomasyoncu Nedir?

Bir otomatikleşmiş makine ya da işlem, insanların denetimi gerekmeden çalışır. Bu makineler, bilgisayarlı talimatlara göre, küçük operasyonların sırasını denetler.

Modern hayat otomasyona bağımlıdır. Yazar kasalar, ürünleri barkodlarına bakarak belirler. Bu, ürünlerin fiyatını gösterir ve stokları kontrol eden merkezi bilgisayara bilgi gönderir. Trafik ışıkları, merkezi ısıtma ve uçak oto pilotları, otomatikleşmiş sistemlere örnektir. Bu sistemleri yönetenlere ise otomasyoncu denir.

Otomasyonun Yararları | Otomasyon nedir?

#) Otomasyon, firmaların daha düşük maliyetle mal üretmesini sağlar. Otomasyon , yüksek sermaye yatırımı gerektiren endüstrilerde önemli olan ölçek ekonomilerine yol açar .

#) Otomasyon, firmaların işçi sayısını azaltmasını sağlar ve bu; sendikaların ve potansiyel olarak yıkıcı grevlerin gücünü sınırlar.

#) Otomasyon ayrıca daha büyük bir kapsam ekonomisi sağlar . Bu, bir fabrikanın daha geniş bir ürün yelpazesi üretebileceği anlamına gelir; böylece çeşitlilik ve ürün farklılaşması firmalar için düşük birim işgücü maliyetleri kadar önemli hale gelir. 1950’lerde amaç, ürünleri olabildiğince ucuza üretmekti. Artık tüketiciler, ürünlerin daha fazla özelleştirilmesini istiyor. Otomasyon, tüketicilerin sadece montaj hattından standart bir model seçmek yerine buzdolabınızın boyutunu, görünümünü ve işlevini özelleştirebilmelerini sağlar.

#) Otomasyon ayrıca daha kısa teslim süreleri, daha hızlı teslimat ve stok ve nakit akışının daha verimli kullanılmasını sağlayabilir.

#) Otomasyon, otomatik arıza emniyet mekanizmaları uygulayarak güvenlik kayıtlarını iyileştirebilir ve insan hatası riskini azaltabilir.

Firmalar İçin Otomasyon Maliyetleri | Otomasyon nedir?

#) Önemli miktarda sermaye yatırımı gerektirir ve faydaların mevcut üretim yöntemlerini aşması birkaç yıl alabilir.

#) Kısa vadeli baskı altında olan firmalar, ihtiyaç duyulan yatırımı alma konusunda isteksiz olabilir ve geride kalabilir. Otomasyona yatırım eksikliği, ABD ve Birleşik Krallık’ta işgücü verimliliğindeki zayıf büyüme için öne sürülmüştür.

#) Yazılım geliştirmek ve makinelerin bakımını yapmak için daha özel işgücü gerektirir.

#) Bazı otomasyon biçimleri tüketicileri erteleyebilir. Örneğin, tüketiciler telefonun ucunda bir insanla uğraşmak yerine bilgisayarla konuşarak hüsrana uğrayabilir.

Ekonomi İçin Otomasyonun Faydaları | Otomasyon nedir?

#) Firmalara tahakkuk eden faydalara ek olarak, otomasyonun daha geniş bir toplum için çeşitli faydaları olabilir.
Tüketiciler, daha fazla ürün ve hizmet seçeneğinin rahatlığını kazanırlar. Örneğin, ATM para çekme makineleri, insanların bankalar kapalıyken nakit para kazanmasını sağlayan çok basit bir otomasyon örneğidir.

#) Daha düşük üretim maliyetleri, daha düşük fiyatları mümkün kılarak, daha geniş bir hizmet yelpazesine daha fazla harcanabilir giderlere yol açar.

#) Daha yaratıcı, daha az tekrarlayan ve daha esnek işgücü piyasaları sağlayan yeni tür işlerin yaratılmasına yol açar. Örneğin, bir fabrikada tekrar eden işler yapmaktansa, genç işçiler robotların daha sonra yapacağı fikirleri, tasarımı ve yöntemleri geliştirmek için yazılım mühendisi olabilirler.

#) Teoride, daha kârlı firmalar, hükümetlerin kamu mallarına harcamak için daha fazla vergi geliri elde etmelerine olanak sağlamalıdır.

#) Otomasyon, uluslararası rekabet gücünü korumak için çok önemlidir. Bir ülke otomatikleşmezse, üretim yapan ülkelere kayacak ve ardından karşılaştırmalı avantaj elde edecek.

Otomasyonun Tarihi | Otomasyon nedir?

Fabrika robotları
Fabrikada Otomasyon (Otomasyon nedir)

Otomasyon terimi, telefon santralleri ve diğer malzemelerin otomatik olduğu 1946 yılında bulunmuştur. Otomasyona doğru adımlar, neredeyse bu tarihten 200 yıl evvel atılmaya başlanmıştı. Mekanikleşme, aksi takdirde insanlar tarafından üstlenilecek olan görevleri makinelerin yerine getirmesidir.

Mekanikleşmenin ilk örnekleri, 18. yüzyılın sonlarında, makinelerin ipleri döndürdüğü ve kumaş dokuduğu tekstil fabrikalarında görüldü. 

İlk makineler kullanılırken, işlemin her aşamasında insanların denetimine ihtiyaç duyuluyordu. Daha sonra makineler bir dizi görevi yerine getirecek şekilde programlandı.

İlk programlabilir makine, 1801 yılında, Fransız mucit Joseph-Marie Jacquard (1752-1834) tarafından geliştirilen dokuma tezgahıydı. Jacquard dokuma tezgahı, dokunan iplerin desenini denetleyen delikle kartlar sistemini kullandı. 

henry ford kimdir

Henry Ford (1863-1947), Model T otomobilinin üretiminde otomasyona öncülük etti. 1908 ve 1927 yıllan arasında, 15 milyon Model T yapıldı.  1913’te Model T’nin yapımı için harcanan zaman 12 saatten 90 dakikaya düştü. Bu zaman kazanmayı, montaj hattına borçluydular.

Mekanikleşmenin yaygınlaşması, yeni enerji kaynaklarına ulaşımla tetiklenmiştir. Su çarkları ve buharlı makineler, fabrikalardaki şerit ve çevirmeli sistemleri aracılığıyla makineleri çalıştırırdı. Daha sonra, makineleri çalıştırmada elektrik motoru kullanıldı. 

20. yüzyıl boyunca, büyüyen otomobil sektörü, otomasyonun itici gücüydü. 1913’te Ford’un Model T’si, montaj hattında yapılan ilk otomobildi. Hat, otomobilin parçalarını yapımının tüm aşamalarına taşıyor ve operatörler her otomobil geçerken üzerinde birtakım işler yapıyordu. Montaj hatları, üretimi hızlandırarak otomobillerin maliyetini düşürdü. Diğer endüstriler de çok geçmeden aynı yaklaşımı benimsedi. 

ilk çırçır makinesi

1793’te icat edilen elle döndürülen çırçır makinesi, pamuktan tohumlarını ayırma işini kolaylaştırdı. Bu zamana kadar, tohumların elle ayıklanması gerekiyordu. 

Robotlar Ve Otomasyon | Otomasyon nedir?

İlk robot, 1961 ‘de bir otomobil fabrikasında çalışmaya başladı. 0 zamandan bugüne robotların kullanımı arttı. Robotlar, büyük hassasiyetle, tekrarlanan işleri yapmaya çok uygundur. Operatörlerin eylemlerini öğrenerek, birçok işi yapmaya programlanabilirler. Robotlar aynı zamanda merkezi bilgisayara üretimin kalitesi hakkında bilgi yollayabilir.

Fransız Denizaltısı resim
Fransız Denizaltısı

Bilgisayar destekli tasarımın kullanımı (CAD) detaylı teknik çizimler yaparken zaman kazandırır. CAD ile bilgisayar destekli imalat (CAM), bu Fransız denizaltını yapmada kullanılmıştır. 

Resim

91 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir