ışığın rengi nedir

Sizce beyaz ışığın rengi nedir ?

Çok açık bir soru , değil mi, beyaz elbette!

Rengi olmadığı için ‘beyaz’ olarak adlandırılmasına rağmen, beyaz ışık aslında kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve mor ışığın bir karışımıdır. Siyah ise renginin bir özelliği olarak siyah cisme bir ışık gönderildiğinde o ışık geri yansımaz. Çünkü siyah renk tüm renkleri soğurur. 

Renk Karışımları

Beyaz ışığın tüm renklerin karışımından oluştuğunu 1670 yılında İngiliz bilim adamı Isaac Newton yaptığı bir deneyle keşfetmiştir. Newton karanlık bir odada ışığın odaya küçük bir delikten girmesini sağlamıştır.

Ardından odaya giren ışığın önüne bir prizma koyarak renklerine ayrılan ışığı ekran üzerine düşürmüş. Ve böylece beyaz rengin, diğer renklerden oluştuğu anlaşılmıştır. Farklı renklerin her biri, diğer renklerden farklı olarak kendi açısında yansıyan ve kırılan kendi dalga boyuna sahiptir.

ışık prizma (ışığın rengi nedir)
Spektrum ( ışığın rengi nedir)

Işık bir prizmadan (üçgen bir cam parçası) geçtiğinde, yansıtılır ve spektrum adı verilen sürekli bir renk bandında kırılır .Işık demeti prizmaya bir açıda girer, ancak her renk farklı bir açıda büküldüğünden, prizmadan farklı yerlerde çıkarak onları görmenizi sağlar. El feneri ve CD kullanarak ışığın renk tayfına dönüştüğünü görebilirsiniz.

Beyaz ışığın gökkuşağının renklerinden oluştuğunu ilk fark eden kişi, 1666’da güneş ışığını dar bir yarıktan geçiren ve ardından renkli spektrumu duvara yansıtan bir prizma geçiren Isaac Newton’du

Bir alüminyum folyo parçasında yaklaşık 1 santimetre çapında bir delik açın ve ardından folyoyu el fenerinin ucuna sarın. CD’yi parlak tarafı yukarı gelecek şekilde masaya yerleştirin. Feneri, ışık CD’den ve gözlerinize yansıyacak şekilde yansıtın. CD’deki küçük oyuklar ve oluklar, ışıktaki renklerin farklı açılarda yansımasına neden olur. Böylece tüm renkleri güzel bir spektrumda görebilirsiniz.

Gökkuşağının Oluşması | Işığın Rengi Nedir?

Fırtınadan sonra gökyüzünde gökkuşağını gökkuşağı yapan şeyi merak etmişsinizdir. Bu basit bir şey aslında. Gerçekten bir gökkuşağı sadece beyaz ışığın renklerine dağılmış halidir. Her bir yağmur damlası küçük bir prizma görevi görür.

Işık yağmur damlasına girdiğinde, önce renklerine kırılır ve daha sonra farklı açılarda yansıtılır. Her bir yağmur damlası tam bir spektrum görevi görse de, sadece renklerden birini görebilirsiniz. Bunun nedeni, bazı renklerin size doğru gelmeyen bir açıyla yansıtılmasıdır.

Gökyüzünün bir bölümündeki tüm yağmur damlaları kırmızı ışığı size geri yansıtır ve kırmızı bir şerit oluşturur. Diğer renkler de farklı açılarda dağılır, böylece onları görmezsiniz. Yağmur damlaları bir sonraki kısımda turuncu,  bir sonraki kısımda sarı vb. şeklinde yansır. Sonuç olarak, her renk gökkuşağında gökyüzüne uzanan güzel bir spektrum şeklinde görünür. Bu da ışığın rengi nedir sorusuna bir cevap olabilir.

Spektroskop ve Spektrum | Işığın Rengi Nedir?

Spektrum ya da tayf, renklerin, seslerin, elektromanyetik dalgaların ya da diğer fiziksel gerçeklerin, belli bir sınırlanma olmaksızın birbiri ardına süreklilik içinde sonsuz değişmesi durumudur.

Spektroskoplar farklı ışık kaynaklarının spektrumlarını incelemek için bilim adamları tarafından kullanılan bir cihazdır. Farklı ışık türlerinin farklı spektrumları vardır, bu nedenle bilim adamları yıldızların özelliklerini tanımlamak ve diğer maddelerdeki elementleri bulmak için hassas spektroskoplar kullanırlar. Bunun bilimine de spektroskopi bilimi denir.

Evinizdeki farklı ışık kaynaklarını incelemek için bir spektroskop kullanabilirsiniz. Akkor ampuller ve güneş ışığı, tüm renklerin sorunsuz bir şekilde birleştiği sürekli bir spektrum üretir. Yıldızlar ve güneş koyu çizgilerle ayrılmış renklere sahip olan karanlık çizgi spektrumu yayarlar. Ancak karanlık çizgileri yalnızca çok hassas spektroskoplar görebilir, bu nedenle güneş sürekli bir spektrum gibi görünür.

Floresan ışık da karanlık alanlarla ayrılmış parlak çizgiler içeren parlak çizgi spektrumu üretir .

Ana Renkler | Işığın Rengi Nedir?

Görünür ışığın belki de en önemli özelliği renktir. Renk, hem ışığın doğasında bulunan bir özelliktir hem de insan gözünün bir eseridir. Gözlerimiz, EM spektrumunun dar bir bandının dalga boylarına ayarlanmış alıcılar olarak işlev gören koni adı verilen özel hücreler içerir. Görünür spektrumun alt ucundaki, daha uzun dalga boyuna (yaklaşık 740 nm) sahip ışık kırmızı olarak görülür; spektrumun ortasındaki ışık yeşil olarak görülür; ve yaklaşık 380 nm dalga boyuna sahip tayfın üst ucundaki ışık mor olarak görülür. Algıladığımız diğer tüm renkler bu renklerin karışımlarıdır. 

Örneğin, sarı; hem kırmızı hem de yeşili içerir; camgöbeği yeşil ve mavinin bir karışımıdır ve macenta kırmızı ve mavinin karışımıdır. Beyaz ışık, tüm renkleri bir arada içerir. Siyah, tamamen ışık yokluğudur. Böylece ışığın rengi nedir sorusuna cevap bulmuş oluyoruz.

Renk Ve Işık | Işığın Rengi Nedir?

NASA’ya göre nesneler ısındıkça, değişen renkler olarak algıladığımız daha kısa dalga boylarının hakim olduğu enerjiyi yayarlar. Örneğin, bir kaynak makinesinin alevi, daha sıcak yanacak şekilde ayarlandığı için kırmızımsıdan maviye döner. Akkor ışık, sıcak madde termal titreşim enerjisinin bir kısmını fotonlar olarak serbest bıraktığında üretilir. Yaklaşık 800 santigrat derecede (1,472 derece Fahrenheit), bir nesnenin yaydığı enerji kızılötesine ulaşır. Sıcaklık arttıkça, enerji görünür spektruma geçer ve nesnenin kırmızımsı bir parıltıya sahip olduğu görülür. Nesne ısındıkça, renk “beyaz sıcak” ve sonunda maviye dönüşür.

Kaynak: Işığın rengi nedir?

87 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir