Dünyanın en hızlı kamerası

Dünyanın en hızlı kamerası nedir? Hemen hemen herkes fotoğrafları çekilirken gözü kapalı fotoğraf vakasını yaşamıştır. Kamera flaşı patlar, gözleriniz kapanır ve tekrar açıldıklarında fotoğraf çekilmiş olur.

Caltech‘te geliştirilen yeni bir ultra hızlı kamera, foroğraflarda gözü kapalı çıkmayıp güzel görünmenize olanak sağlayarak , gözlerinizi kapatsanız bile güzel görünmenizi sağlayacak gibi gözüküyor.

Çünkü bu Dünyanın en hızlı kamerası göz kırpmanız için yalnızca bir resim çekmek yerine, trilyonlarca resim çeker ve sadece bir saniyede.

Andrew ve Peggy Cherng Tıp Mühendisliği Bölümünde Tıp Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği Profesörü Lihong Wang‘ın laboratuvarında geliştirilen yeni kamera saniyede 70 trilyon kare çekebiliyor.

En iyi telefon kameraları saniyede 1.000 karenin altında ağır çekim kaydedebilir.

Dünyanın en hızlı kamerası ise saniyede 70 trilyon kare ile kafa karıştırıcı bir hıza sahip. Yani bu hareket halindeki ışık dalgalarını yakalayacak kadar hızlı demek oluyor.

Caltech’te geliştirilen bu teknolojiye, sıkıştırılmış ultra hızlı spektral fotoğrafçılık (CUSP) denir.

Dünyanın En Hızlı Kamerası Nasıl Çalışır

hızlı kamera 2 - Dünyanın En Hızlı Kamerası (Saniyede 70 Trilyon Kare)
Dünyanın en hızlı kamerası

Bu kamera inanılmaz kare hızından anlaşıldığı gibi, sıradan bir kamera gibi çalışmaz.

Bu Dünyanın en hızlı kamerası her biri sadece bir femtosaniye süren son derece kısa lazer ışığı darbeleri kullanır. Referans olarak, bu saniyenin katrilyonda biri kadardır.

Kameradaki (dünyanın en hızlı kamerası) optik sistem bu darbeleri daha kısa flaşlara ayırır. Bu darbelerin her biri daha sonra kamerada özel bir sensöre çarparak bir görüntü üretir. Ve bu saniyede 70 trilyon kez olur.

CUSP sistemi, Lihong Wang tarafından geliştirilen daha önceki bir teknolojiye dayanmaktadır.

Wang’ın başrolde olduğu sıkıştırılmış ultra hızlı fotoğrafçılık (CUP) olarak bilinen orijinal sürüm, 2014 yılında saniyede 100 milyar kare en yüksek hıza ulaşmıştı. Wang’ın ekibi 2018 yılına kadar ,teknolojinin gelişmiş bir sürümünü kullanarak saniyede 10 trilyon kare çekmeyi başardı. (T-CUP).

Teknoloji temel fizik, yaşam bilimleri gibi alanlarda yeni araştırma yolları açabilir.

Wang ve ekibi, bundan yedi kat daha hızlı olan CUSP teknolojisinin temel fizik dünyasının ultra hızlı dünyasını araştırmak ve daha küçük ve daha hassas elektronik cihazlar yapmaya yardımcı olmak için kullanılabileceğine inanıyor.

Wang, “Ultra kısa ışık yayılımı, dalga yayılımı, nükleer füzyon, bulutlarda ve biyolojik dokularda foton taşınması ve biyomoleküllerin floresan çürümesi gibi çok çeşitli, çok hızlı fenomenlerde uygulamaları öngörüyoruz” diyor.

Kamera Nedir?

Kamera, filmdeki görüntüleri yakalamak için kullanılan film yapımcısının temel aracıdır. “Kamera” kelimesi , Rönesans döneminde geliştirilen ve günümüzün fotoğraf kameralarının habercisi olan camera obscura‘dan gelmektedir . Karanlık oda, bir duvarda bulunan küçük bir delik olan bir karanlık bölme veya kutunun oluşuyordu. Kameranın dışından görüntüler mercek görevi gören bu delikten geçti ve karşı duvarda ters çevrilmiş olarak belirdi. Boyut olarak küçültülmüş, karanlık kamera iğne deliği kamerası haline geldi; Fotoğrafik kamerayı oluşturmak için on dokuzuncu yüzyılda lensler ve fotoğraf plakaları eklendi.

Kamera Ne Zaman İcat Edildi?

Kameraların hareketli görüntüleri kaydetmesi için birçok teknolojik ilerleme gerekliydi. Erken fotoğrafçılıkta kullanılan cam plakaların esnek film stoğu ile değiştirilmesi gerekiyordu ve filmi kamera içinden çekmek için bir mekanizma gerekiyordu. Her kareyi lensin önünde kısaca durdurmak için aralıklı bir cihaza ihtiyaç duyuldu ve çerçeveler arasındaki ışığı engellemek için bir deklanşör eklendi. 

Son olarak, erken fotoğrafçılık için gerekli olan uzun pozlama sürelerinin (birkaç dakikadan bir saatin üstüne) önemli ölçüde azaltılması gerekiyordu; bu, hareket yanılsamasını başarılı bir şekilde yaratmak için saniyede minimum on iki kare pozlama gerektiren hareketli resimler için önemli ölçüde azaltılmalıdır. On dokuzuncu yüzyıl boyunca dünyanın dört bir yanındaki sayısız mucit tarafından yapılan gelişmeler, 1890’larda film kamerasının tanıtılması ve bununla birlikte hareketli resimler yapıldı.

İlk Fotoğraf Makinesi ve Kameranın İcadı

İlk Kamera(fotoğraf makinesi) Johann Zahn tarafından 1685 yılında icat edildi. Fakat ilk fotoğraf 1814 yılında Joseph Nicephore Niepce tarafından çekildi. Eski zamanlarda(1021 yılında) Iraklı bir bilim adamı olan İbn-i Haytham, bu tür bir cihazın varlığından söz etti. Önceki kameralar görüntüleri kaydedemiyordu ve çok büyüktü. İlk pratik fotoğrafçılık ve ilk pratik fotoğraf makinesi, 1829’da Louis Daquerre tarafından icat edildi, ancak kendisinden sonra daquerreotype ( gümüş nitratla ışığa duyarlı hale getirilen bakır levhaların, camera obscura içinde 10 ila 20 dakika pozlanarak, cıva buharına tabi tutulup geliştirilmesiyle fotoğrafik görüntü elde etme yöntemidir.) olarak adlandırılan etkili yöntemi üretmek neredeyse 10 yıl sürdü.

Kaynakça:

Kaynak 1

Kaynak 2

88 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir