flor nedir resim

Flor Nedir?

Flor nedir? Flor, periyodik tablonun 17. sütununda bulujan halojen ailesi grubundaki ilk elementtir. Flor atomları 9 elektron ve 9 protona sahiptir. Evrende oldukça nadir bulunan bir elementtir, ancak Dünya’nın kabuğundaki en yaygın on üçüncü elementtir.Bu yazıda Flor nedir ve Florun özellikleri nelerdir gibi konulardan ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

flor sembolu 2 - Flor Nedir? Flor Elementinin Bilmediğiniz Özellikleri

Sembol: F

Atom numarası: 9

Atom ağırlığı: 18.998

Sınıflandırma: Halojen

Oda Sıcaklığındaki Faz: Gaz

Yoğunluk: 1,696 g/L  (0 °C)

Erime noktası: -219,62 °C (-363,32 °F)

Kaynama noktası: -188.12 °C (-306.62 °F)

Kim Tarafından keşfedildi: 1886’da Henri Moissan

Flor Özellikleri

Florun en önemli özelliği, tüm elementler arasında en reaktif element olmasıdır. Bu, onu tehlikeli ve idare etmeyi zorlaştırır bir elemet yapar. Neredeyse diğer tüm unsurlarla reaksiyona girebilir. Aynı zamanda elementlerin en elektronegatifidir, yani elektronları kendisine doğru çeker.

Standart koşullarda flor, diatomik gaz olarak adlandırılan iki flor atomundan oluşan bir gaz oluşturur. Uçuk yeşilimsi sarı renktedir ve keskin bir kokuya sahiptir. Flor, insanlar için toksiktir ve çok aşındırıcıdır. Flor ile reaksiyonların çoğu ani ve patlayıcıdır. Flor; su, bakır, altın ve çelik dahil her türlü bileşiği ve elementi yakabilir.

Ortalama bir insan vücudu yaklaşık 3 miligram florür içerir. Çok fazla florür toksik etki yaratır. Kemiklerimizin ve dişlerimizin gücünü korumak için küçük miktarlarda florür gerekliyken, çok fazlası kemik erimesine veya diş çürümesine yani ters etkiye sahip olabilir ve ayrıca böbreklere, sinirlere ve kaslara potansiyel olarak zarar verebilir.

Gaz halindeki flor inanılmaz derecede tehlikelidir. Bilim adamlarına göre, az miktarda flor gazı göz ve burun tahrişine neden olabilirken, daha büyük miktarlar ölümcül olabilir.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Halojen Nedir? Halojenlerin Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Flor Nerelerde Bulunur?

Çok reaktif olduğu için flor, doğada serbest bir element olarak oluşmaz. Florspat, florapatit ve kriyolit dahil olmak üzere Dünya’nın kabuğundaki minerallerde kolayca bulunur. Ticari anlamda florun ana kaynağı fluorspar’dır (aynı zamanda florit olarak da adlandırılır). Dünyadaki fluorsparın çoğu Çin ve Meksika tarafından tedarik edilmektedir.

klima flor - Flor Nedir? Flor Elementinin Bilmediğiniz Özellikleri
Klima [flor nedir]

Flor Kullanım Alaları

Flor, saf haliyle nadiren kullanılır, ancak birçok florin bileşiği endüstri tarafından kullanılmaktadır. Florin en popüler uygulamalarından biri dir ve soğutucu gazlar içindir. Uzun yıllar Kloroflorokarbonlar (CFC’ler) dondurucular ve klimalar için kullanılmıştır. Bugün ozon tabakasına zarar verdikleri için yasaklandılar. Ancak, yedek gazların çoğu hala flor içerir.

Diğer bir uygulama florürdür. Florür, başka bir elemente bağlandığında indirgenmiş bir flordur. Florür, diş çürümesini önlemeye yardımcı olur ve musluk suyu ve diş macununda kullanılır. Diş çürümesini önlemeye yardımcı olmak için şehir su kaynaklarına milyonda bir oranında flor eklenir. Florin kullanan diğer uygulamalar arasında Teflon gibi yüksek sıcaklıkta plastikler, demir ve metal üretiminin eritilmesi, farmasötikler, dağlama camı ve nükleer yakıtın işlenmesi sayılabilir.

Flor, nükleer enerji endüstrisinde hayati bir elemettir. Uranyum izotoplarını ayırmak için gerekli olan uranyum hekzaflorürü üretmek için kullanılır. Sülfür hekzaflorür, yüksek güçlü elektrik transformatörlerini yalıtmak için kullanılan bir gazdır.

Ayrıca Hidroflorik asit, ampullerin camlarını aşındırmak için ve benzeri uygulamalarda kullanılır.

Flor Nasıl Keşfedildi?

Diğer kimyagerler bileşik fluorik asitte bilinmeyen bir elementin varlığından şüphelenmelerine rağmen, elementi ilk kez 1886’da başarıyla izole eden Fransız kimyager Henri Moissan’dı.

Flor adı nereden gelir? | Flor Nedir?

Flor adı, Latince’de “akmak” anlamına gelen “fluere” kelimesinden gelen mineral floritten türetilmiştir. İsim İngiliz kimyager Sir Humphry Davy tarafından önerildi.

Flor İzotopları Nelerdir? | Flor Nedir?

Florinin bir kararlı izotopu vardır, flor-19. Bu izotop Florinin doğal olarak oluştuğu tek formdur.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Klor Nedir? Klor Elementinin Duymadığınız Özellikleri

Flor Hakkında İlginç Gerçekler

#) Hidroflorik asit son derece tehlikelidir ve ölümcül olabilir.

#) Henri Moissan, bu elementi keşfi nedeniyle 1906’da Nobel Ödülü’ne layık görüldü.

#) Flor, kimyasal olarak en reaktif elementtir. Oksijen, helyum, neon ve kripton dışındaki tüm diğer elementlerle genellikle çok şiddetli bir şekilde tepki verir.

#) Değerli taş olan topazda bulunur.

#) CFC’ler bir zamanlar aerosol sprey kutularında itici olarak kullanıldı.

#) Florokarbon yapmak için karbon ve flor arasında oluşan bağ, organik kimyadaki en güçlü bağdır ve çok kararlıdır.

#) Sezyum bazen florin zıt unsuru olarak adlandırılır çünkü en az elektronegatif elementtir.

#) Ortalama olarak, insan vücudundaki flor miktarı üç miligramdır.

Kaynak: wikipedia, britannica [flor nedir]

89 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

4 thoughts on “Flor Nedir? Flor Elementinin Bilmediğiniz Özellikleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir