karbon nedir resim

Karbon Nedir? Metal olmayan karbon, dünya üzerindeki yaşamın temelidir. Diğer herhangi bir elementten daha fazla bileşim meydana getirir, ancak dünyanın kabuğunda çok fazla bulunmamaktadır. 

karbon - Karbon Nedir? Karbon Elementi Ve Karbon Allotropları

Atom Numarası : 6

Atom Ağırlığı : 12.0107 g.mol -1

Erime Noktası : 3652 ° C

Kaynama Noktası : 4827 ° C

Yoğunluk : 2.267 g/cm³ (20 ° C’de)

Eleman Sınıflandırması : Ametal, Katı

Karbon Nedir?

Karbon nedir? Karbon, sembolü C ve atom numarası 6 olan kimyasal elementtir (çekirdeğinde 6 proton içerir). Periyodik tablodaki 14. grubun bir üyesi olarak, metalik değildir ve dört değerlidir yani kovalent kimyasal bağlar oluşturmak için dört elektronu kullanır.

Karbon, doğada grafit ve elmas halinde bulunur. Birçok mineralin içerdiği karbon, diğer elementlerle çok sayıda bileşim meydana getirir. Kireç taşı, tebeşir ve mermer, milyonlarca yıl önce yok olan ufak deniz organizmalarından oluşan kalsiyum karbonatın (CaCO3) farklı formlarıdır. 

Karbon ve bileşenleri doğada geniş çapta dağılmıştır. Tahminler, karbon Dünya’nın kabuğunun% 0,032’sini oluşturduğudur. Serbest karbon, taş kömürü gibi büyük rezervuarlarda, elementin amorf formu ile diğer karmaşık karbon-hidrojen-nitrojen bileşiklerinde bulunur. Saf kristal karbon, grafit ve elmas şeklinde bulunur.
Dünya’nın atmosferi, sürekli artan bir karbondioksit ve karbon monoksit konsantrasyonu içerir ve bu da fosil yakıt yanmasını oluşturur.

En önemlisi, karbon, atomları birbirine bağlanıp neredeyse limitsiz sayıda halka ve zincir meydana getiren tek elementtir. Karbon, birleşen tüm elementlerden daha fazla bileşim yaratır.

yenidoğan bebek - Karbon Nedir? Karbon Elementi Ve Karbon Allotropları

Diğer insanlar gibi bir bebeğin vücudunun yüzde 20’si karbondan oluşur. Otların yüzde 4’ü ve böceklerin kabuğunun yüzde 40’ı da karbondur.

Canlılar, fosil yakıtları ve petrokimyasallarda bulunan kimyasalların temelidir. Karbon, sürekli olarak atmosferdeki karbondioksit ile bitki ve hayvanlardaki bileşimlerde değiştirilir. Fosil yakıtlar da karbondioksit üretir. 

İklim değişikliği bağlamında , “karbon” genellikle insanlar tarafından salınan en önemli sera gazı olan karbondioksit için bir geçiş elementi olarak kullanılır. Ancak teknik olarak bu doğru değildir. Çünkü Karbon, ancak her bir karbon atomu iki oksijen atomu ile birleştiğinde karbondioksit haline gelir (Yani karbondioksitin kimyasal formülü, CO2).

Karbon terimi, belirli bir faaliyetin sonucu olarak salınan toplam sera gazı miktarını tanımlayan karbon ayak izi ifadesinde de ortaya çıkar. 

Karbonun Yeni Biçimi

Buckminsterfullerene nedir
Buckminsterfullerene (Karbon nedir)

Buckminsterfullerene, grafitin bir elektrik yayıyla ya da lazer ışınıyla ısıtılmasından elde edilen karbon biçimidir. Top şeklinde 60 karbon atomundan meydana gelir. Karbon atomları topun yüzeyinde 12 beşgen ve 20 altıgen oluşturur. Bileşim adını, kubbe şeklinde binalar tasarlamış olan ABD’li mimar Richard Buckminster Fuller‘dan (1895-1983) almıştır. Buckminsterfullerene 1990 yılında keşfedilmiştir.

Karbon Allotropları | Karbon Nedir

Karbonun birkaç allotropu veya var olduğu farklı formları vardır. İlginç bir şekilde, karbon allotropları çok çeşitli fiziksel özellikleri kapsar: mesela elmas doğal olarak oluşan en sert maddedir veya grafit bilinen en yumuşak maddelerden biridir. Elmas şeffaftır, nihai aşındırıcıdır, bir elektrik yalıtkanıdır ve termal iletken özelliğine sahiptir. Tersine, grafit ise opaktır, çok iyi bir yağlayıcıdır, iyi bir elektrik iletkenidir ve bir termal yalıtkandır. Karbon allotropları elmas ve grafit ile sınırlı değildir: aynı zamanda fulleren, amorf karbon, camsı karbon, karbon nano-köpük, nanotüpler ve diğerleri bu sınıfa dahil edilebilir.

Karbonun Kimyasal Reaktivitesi

Karbon bileşikleri, Dünya’daki bilinen tüm yaşamın temelini oluşturur ve karbon-nitrojen döngüsü, güneş ve diğer yıldızlar tarafından üretilen bir miktar enerji sağlar. Karbon, diğer karbon atomları da dahil olmak üzere diğer küçük atomlarla kararlı, kovalent bağların oluşumu yoluyla bağlanma eğilimine sahiptir. Çok sayıda bileşikte mevcut olmasına rağmen, karbon normal koşullar altında diğer elementlere kıyasla zayıf reaktiftir. Standart sıcaklık ve basınçta oksidasyona direnir; ayrıca sülfürik asit, hidroklorik asit, klor veya herhangi bir alkali metal ile reaksiyona girmez. Daha yüksek sıcaklıklarda, karbon oksijenle reaksiyona girerek karbon oksitler verir

Kömürün Özellikleri | Karbon Nedir

Kömür nedir
Kömür (Karbon nedir)

Kömürdeki karbon atomları rast gele düzenlenmiştir. Kömür, tahtanın az havayla fırında yakılması sonucunda elde edilin Dumansız yakıt olarak kullanılabilir ve havadaki oksijenle tepkiyip karbondioksit oluşturduğunda koyu kırmızı bir renk alır.

Kömür, gözeneklidir. Çeşitli moleküller arasında zayıf bağlar kurar. Kömür filtreleri, gazları saflaştırmak ve sıvıları renksizleştirmede kullanılır. Örneğin bunlar, gaz maskelerinde ve su filtrelerinde kullanılır. Kömür aynı zamanda, şeker endüstrisinde kullanılmaktadır. Şeker çözeltisi kahve rengini alır ve beyaz şeker elde edilir.

su filtresi

Evlerdeki su filtrelerinin çoğu, kömür içerir. Su filtreden geçerken, kömür, sudaki klor gibi erimiş maddelere tutunur.

Kaynak : 1

91 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir