rüzgar enerjisi nedir resim

Rüzgar enerjisi nedir? Bu enerji yeni bir enerji kaynağı değildir. Yüzlerce yıldır insanlar tarafından gemilerini okyanuslara göndermek için rüzgarın gücü kullanıldı. Yada tahıl öğütmek, su pompalamak ve odun kesmek için yel değirmenlerini kullandılar. 

Rüzgarın gücü en basitinden çocukların çok sevdiği rüzgar gülü kullanılarak görülebilir. Temel kavram, fırıldak yaklaşmakta olan rüzgar akımlarına tutulduğunda, rüzgarın bıçakların eğrisinde yakalanması ve fırıldağın dönmesine neden olmasıdır. İşte bu rüzgarın enerjisidir.

Bir rüzgar türbininin bıçaklarının dönmesi için rüzgarın kinetik enerjisini (hareketin neden olduğu enerji) kullanması nedeniyle eski moda bir yel değirmeni gibi çalışır. 

Rüzgar Türbini Çalışma Prensibi

# Bıçaklar bir jeneratöre bağlı bir mili döndürür. 

# Jeneratör, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bir cihazdır. 

# Jeneratörün içinde, bakır bir bobin, hareketli bıçaklara bağlı şaft tarafından manyetik bir alandan geçirilir. 

# Bu hareket, bakır bobinden bir elektrik akımının geçmesine neden olur.

# Jeneratör rüzgarla bir rüzgar türbini aracılığıyla mekanik olarak çalıştırıldığında elektrik üretilebilir.

Rüzgar Türbini Kısa Tarihi

Rüzgar türbinleri ilk olarak 1800lü yıllarda ortaya çıktı.

1831’de elektrik jeneratörünün icat edilmesinden sonra, mühendisler elektrik üretmek için rüzgar enerjisinden yararlanmaya çalıştı.

Rüzgar enerjisi üretimi 1887 ve 1888’de Birleşik Krallık ve ABD’de gerçekleşti, ancak modern rüzgar gücünün ilk olarak 1891’de yatay eksenli rüzgar türbinlerinin inşa edildiği ve 22.8 metrelik bu rüzgar türbininin ilk defa Danimarka’da geliştirildiği öne sürülüyor.

ruzgar turbini - Rüzgar Enerjisi Nedir? Rüzgar Enerjisi Nasıl Elde Edilir?
Rüzgar türbini

Rüzgar Türbini Kapasiteleri

Rüzgar türbini kapasitesi ise zamanla artmıştır. 1985 yılında, tipik türbinlerin nominal kapasitesi 0.05 megawatt (MW) ve rotor çapı 15 metreydi.

Rüzgar türbinlerinin ortalama kapasitesi 2009 yılında 1,6 MW’a, 2014 yılında ise 2 MW’a yükselmiştir.

Piyasada bulunan rüzgar türbinleri ise 164 metreye kadar rotor çapları ile 8 MW kapasiteye ulaştılar.

Küçük, bağımsız rüzgar türbinleri, bir eve güç sağlamaya yetecek kadar 100 kilowatt güç üretebilir. Küçük rüzgar türbinleri, su pompalama istasyonları gibi yerlerde de kullanılmaktadır.

Biraz daha büyük rüzgar türbinleri, 80 metre (260 fit) uzunluğundaki kulelerde bulunur ve yaklaşık 40 metre (130 fit) uzunluğunda rotor kanatlarına sahiptir. Bu türbinler 1.8-2 megawatt güç üretebilir.

Rüzgar Enerjisinin Özellikleri

Rüzgar enerjisi temiz bir enerji kaynağı olarak düşünülür, çünkü rüzgar enerjisi üretiminde herhangi bir kimyasal süreç yoktur. 

Hava veya su kirliliğine neden olacak karbondioksit gibi yan ürünler yapılmaz. 

Rüzgar üretimi, asla tükenmeyecek yenilenebilir bir kaynaktır ve uzaktaki bir elektrik santraline bağlı teller kullanarak onlara güç sağlamanın zor olabileceği uzak bölgelerde yaşayan insanlar için harika bir enerji kaynağıdır. 

Bir rüzgar türbini tarafından ayrılan gerçek alan, diğer alternatif enerji kaynaklarına kıyasla nispeten küçüktür. Tabanda sadece yaklaşık 5 metre bir çapa ihtiyaç vardır, bu da bir rüzgar türbini için gayrimenkul maliyetini nispeten ucuz hale getirir.

Rüzgar enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağıdır . Kirlenmez, tükenmez ve küresel ısınmaya neden olan sera gazlarının kaynağı olan fosil yakıtların kullanımını azaltır. 

Buna ek olarak, rüzgar enerjisi “doğal” bir enerjidir ve enerji ithalatının azaltılmasına ve yerel istihdam yaratılmasına katkıda bulunur.

Rüzgar enerjisi , çevreye ve insanlara çok zarar verebilecek toksik maddeler veya kirletici maddeler yaymaz . Zehirli maddeler toprak ve su ekosistemlerini asitleştirebilir ve binaları korozyona uğratabilir. Hava kirleticileri kalp hastalığı, kanser ve astım gibi solunum hastalıklarını tetikleyebilir.

Rüzgar enerjisi atık üretmez veya suyu kirletmez . Su kıtlığı göz önüne alındığında bu son derece önemli bir faktördür. 

Fosil yakıtların ve nükleer enerji santrallerinin aksine, rüzgar enerjisi en düşük su tüketimine sahiptir ve bu da onu hidrolojik kaynakların korunması için bir anahtar rol haline getirir.

Rüzgar Enerjisinin Faydaları

  • Yenilenebilir bir enerjidir.
  • Tükenmez.
  • Kirletici değildir.
  • Fosil yakıt kullanımını azaltır.
  • Enerji ithalatını azaltır.
  • Zenginlik ve yerel istihdam yaratır.
  • Sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunur.

Rüzgar Enerjisinin Dezavantajları

Rüzgar enerjisi kullanımıyla ilgili tek büyük sorun ise her zaman garantili bir enerji kaynağı olmamasıdır. 

Rüzgar esmediğinde elektrik üretilemez bu yüzden bu enerji kaynağına güvenilmemelidir. 

Ticari üretim için rüzgar çiftlikleri gereklidir, bu da yan yana dizilmiş çok sayıda rüzgar türbininin neden olduğu manzara bozukluğu sorununu gündeme getirir. 

Birçok insan mutfak pencerelerinin dışında birden fazla rüzgar türbini görmek istemez. 

Diğer bir sorun, bu hareketli bıçakların bölgede uçan kuşlar için neden olduğu tehlikedir. 

Yeni rüzgar türbinleri, kuşların onları görebilmeleri ve bıçaklara takılmamaları için daha düşük hızlarda dönen daha büyük kanatlara sahiptir.

Kaynak 1

Kaynak 2

87 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir