Elektrik nedir

Elektrik nedir? Bu yüzyıllardır düşünülmüş bir soru! Bu yazıda Elektrik nedir, Elektrik nasıl üretilir, elektrik özellikleri nelerdir gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Elektrik Nedir?

Eski Yunanlılar, değerli taş kehribarının ovulduktan sonra tüyler veya kurutulmuş yapraklar gibi hafif nesneleri çektiğini fark ettiler. 

# 1600 yılında “elektrik” terimini kullanmasıyla tanınan William Gilbert, Yunanca kehribar, elektron kelimesinin kökünden bu kelimeyi türetti. 1700’lerin sonlarında, Amerika’nın ilk bilim adamlarından biri olan Benjamin Franklin, Uçurtma deneyi ile yıldırım ve elektrik hakkında bazı gerçekleri ortaya çıkardı.

Bununla birlikte, Avrupa’da yaklaşık 50 yıl sonra elektriğin ne olduğunu hakkında ilk gelişmeler yaşandı.

Elektrik, elektronların konfigürasyonu veya hareketinden elde edilen enerjidir – ilki statik elektriktir ve ikincisi, elektrik prizinden gelen veya üstten geçen elektrik hatlarından akan elektriktir . Elektrik kullanırken, cihazın elektronları “kullanmadığına” dikkat etmek önemlidir .

Elektrik tipik olarak düşündüğümüz gibi, elektronik aletlerde, fırınlarda ve ışıklar kaynaklarında bulunan elektromanyetik kuvvet’ten gelir . 

Adından da anlaşılacağı gibi, bu kuvvet aynı zamanda bir pusula iğnesinin kuzeyi göstermesine veya iki mıknatısın birbirine yapışmasına neden olur. 

# 1800’lü yılların ortalarında İskoçyalı bir fizikçi olan James Clerk Maxwell, elektrik ve manyetizmanın aslında aynı kuvvetin sadece farklı iki tarafı olduğunu matematiksel olarak gösterdi.

Elektromanyetik kuvveti anlamanın yollarından biri, atomik parçacıkların pozitif ve negatif yüklerini bilmektir. 

# Maddenin “yapı taşları” olan Atomlar , nötron, proton ve elektron adı verilen küçük parçacıklardan oluşur. 

Elektronlar , en küçük parçacıklar, daha yoğun protonlar ve nötronlar tarafından oluşturulan bir çekirdeği yörüngeye yerleştirir ve negatif bir yüke sahiptir. 

Bir atom aynı sayıda elektrona ve protona sahiptir. 

Pozitif yüklü protonlar atomu nötr hale getirmek için elektronun negatif yükünü dengeler. (Nötronlar zaten nötrdür, yükleri yoktur.)

Bir atom başka bir atomdan bir elektronu kaybederse, elektronlardan daha fazla proton olduğu için pozitif olarak yüklenir. 

Öte yandan, bir atom fazladan bir elektron kazandığında, negatiftir. Çünkü protonlardan daha fazla elektron vardır. 

Bir elektromanyetik kuvvet, bu farklı yüklerin birbirlerinin etrafında olmasından kaynaklanır.

Şansınız, “Karşıtların ilgisini çekiyor” deyimini duymuşsunuzdur. Bu elektromanyetizma için de geçerlidir. 

Elektromanyetizma yasalarına göre de zıt yükler birbirini çeker. 

Gerçekte olan şey, fotonlar yani küçük elektromanyetik enerji veya ışık parçaları, pozitif ve negatif yüklü parçacıklar arasında takas edilir 

Bir şey ne kadar fazla şarj olursa, o kadar fazla çeker veya iter. 

Ayrıca, birbirlerine iki yük yaklaştıkça aralarındaki çekim veya itme de artar.

elektrik nedir nerede uretilir - Elektrik Nedir? Elektrik Nasıl Üretilir?
Elektrik nedir, Elektrik nasıl üretilir

Elektrik Nasıl Üretilir?

Elektrik birkaç farklı şekilde üretilir. Bu yöntemlerin tümü ya bir yakıt ya da birincil enerji akışı gerektirir . Üretim için birincil yakıtlar (birkaçını belirtmek gerekirse) kömür , doğal gaz ve uranyum içerirken, birincil akışlar gelgitler , rüzgar ve güneşi içerir .

Elektriğimizi oluşturmak için kullanılan yenilenebilir enerji miktarı, fosil yakıtların yavaş yavaş kullanımdan kaldırılmasıyla yıllar içinde artmaya devam etti. Fosil yakıtlar, toplam ortalama yakıt karışımının %50’sinden fazlasını oluşturarak Dünya’nın elektriğine hâkim durumda.

Elektrik Evlerimize Nasıl ulaşır?

Farklı enerji kaynakları elektriğini ürettikten sonra, bir sonraki adım enerjiyi yüksek bir voltaja dönüştürmektir, böylece evlerimizde kullanılmak üzere ülke genelinde dağıtılabilir.

Elektrik santralleri normalde 25.000 V’ta elektrik üretir, ancak Şebeke tarafından elektrik göndermek için kullanılan kablolar 132.000 V ila 400.000 V arasında değişebilir.

Transformatörler, enerjiyi gerekli olan daha yüksek voltaja dönüştürmek için kullanılır. Elektrik Şebekeden gönderildikten sonra, trafo merkezleri aracılığıyla voltaj güvenli bir seviyeye (yaklaşık 4.000 V) düşürülür.

Ancak elektriğin yine de evde kullanılması için yeterince güvenli kabul edilebilmesi için tekrar düşürülmesi gerekiyor. Son aşamada trafolar tekrar kullanılır, böylece enerji maksimum 240 V’a ulaşır. Ancak bu son adımdan sonra evlerimize güç sağlamak için kullanılabilir.

# Statik Elektrik Deneyi | Statik Elektrik nedir?

Yüklerin şu deneyle nasıl çekildiğini ve itildiğini gösterebilirsiniz :

Bir kapı veya tavana iki adet şişirilmiş balon asın ve birbirine dokunsunlar. Sonra bir kazak veya yün çorap alın ve her iki balonun kenarlarını bununla bir süre ovun (balonlar kazaktan ekstra elektron alacaktır.) Sonrasında Ne olur? Balonlar birbirini iter ( çünkü iki negatif yük birbirini iter ). İki balon arasına pozitif yüklü olan elinizi sokarsanız sizce ne olur? Balonların negatif bir yükü olduğundan çekilecek ve  balonlar elinizin pozitif yüküne doğru hareket edecektir.

Fiziksel Korunma Kanunu, net elektrik yükü miktarının sabit olduğunu belirtir, bu nedenle elektronlar sadece bir yerden başka bir yere hareket edebilir ve kaybolmazlar. 

Bu demek oluyor ki, bir cisim diğerinden elektron kazanır ve negatif yüklenirse, diğer cisim elektronları kaybeder ve pozitif yüklü hale gelir. 

Yaptığımız deneyde de, balonlar ekstra elektron aldı ve negatif yüklendi, yün ise elektronları kaybetti.

Statik Elektrik Nedir ?

Statik elektrik nedir - Elektrik Nedir? Elektrik Nasıl Üretilir?
Statik elektrik nedir

Statik elektrik nedir? Muhtemelen deneyimlediğiniz bir şeydir: mesela bir yastık kavgası sırasında saçlarınızı havalanır veya soğuk bir kapı koluna dokunduğunuzda parmaklarınızda kısa süreli şok yaşarsınız. 

Yıldırımın statik elektriğin gerçekten yoğun bir sonucu olduğunu biliyor muydunuz? 

Statik (hareketsiz) elektrik, yalıtım malzemeleri (plastik gibi elektrik akımının geçemediği malzemeler) negatif veya pozitif şarj olduğunda oluşur. 

Bu kuvvetin neden olduğu akım izolatörden akamadığı için, statik elektrik sadece yüzeye yapışır ve elektronlar ters bir yük ile değişene kadar yüzeyde birikir.

Yıldırım statik elektrik olduğundan, statik elektriğin iki sonucunun kıvılcım ve çatırtı sesi olması şaşırtıcı değildir. 

Bunu kauçuk veya cam sürtünme çubuğu (tarak da işe yarayabilir) ile kürk veya yün parçasıyla beraber karanlık bir odada gözlemleyebilirsiniz . 

Sürtünme çubuğunu 15-20 saniye boyunca yüne sürtün ve sonra bu çubukla lavabo musluğuna dokunun. Çıtırtı sesi duymalı ve çubuktan pozitif yüklü metal musluğa ekstra elektronlar akarken küçük bir mavi kıvılcım bile görmelisiniz. 

Statik bir elektrik kıvılcımı veya sesi elde etmenin bunun gibi yolları vardır.

Kaynakça:

Kaynak 1

Kaynak 2

89 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir