bilgisayar monitörü nedir resim

Bilgisayar başında çok fazla zaman harcadığınız zaman çalışma, oyun oynama, video izleme ya da sadece internette gezinme yaparken daha rahat ve sürükleyici bir deneyim için için iyi bir bilgisayar monitörüne sahip olmanız gerekir. 

Kullanım amacınıza bağlı olarak çözünürlük, ekran boyutu, hız ve renk kalitesi gibi özellikler önemlidir. 

Bilgisayar Monitörü Alırken Dikkate Alınması Gereken Özellikler

Bir monitör satın almadan önce, istediğiniz özellikleri içerdiğinden emin olmak için tüm özelliklerini kontrol etmelisiniz. 

4K ekran size çok geliyorsa, geniş bir 16: 9 en boy oranı ve Full HD ekranlı bir monitör alabilirsiniz. 

En iyi monitörlerin çoğu LED arka aydınlatmalı LCD’dir; ancak, OLED teknolojisi nihayet daha iyi kontrast ile birlikte monitörlere geldi. 

Fotoğraf düzenleme gibi işler için renk doğruluğuna ihtiyacınız varsa, tümü görselleri geliştirmeye yardımcı olan HDR, yüksek kontrast oranı ve Düzlem İçi Geçiş (IPS) panelleri gibi özellikleri monitörde var mı diye kontrol etmelisiniz.

Bir oyuncuysanız, videoyu düzleştiren ve gecikmeyi azaltan AMD’nin FreeSync veya Nvidia’nın G-Sync’i gibi daha hızlı aksiyon için tasarlanmış bir grafik kartına ihtiyacınız olacaktır. 

İdeal olarak, oyun monitörleri için tepki süresi beş milisaniye veya daha az az olmalıdır. 

60Hz yenileme hızları en yaygın olanıdır, en premium oyun monitörleri ise 200Hz’e kadar çıkabilir.

İster oyun, ister iş ya da her ikisi için olsun, monitörünüzün dizüstü bilgisayarınızla uyumlu bağlantı noktaları ve kabloları olduğundan emin olun. Ya da bununla ilgili adaptör satın almanız gerekecektir.

2020’nin seçilmiş en iyi monitörleri için 2020’nin En İyi 7 Bilgisayar Monitörü yazıma bakabilirsiniz.

Bilgisayarınız için mükemmel bir bilgisayar monitörü seçmek için aranacak en önemli özelliklerden bazıları şunlardır:

1. Doğru Bağlantı Tipi

Bilgisayar Bağlantı tipi
Bilgisayar ekran Bağlantı tipi (Bilgisayar Monitörü)

Satın almayı düşündüğünüz herhangi bir monitör hakkında ilk ve en önemli şey PC’nize bağlanıp bağlanamayacağıdır. Bilgisayarınızla uyumlu olmadığı sürece, monitörle kurulum yapmak zor veya imkansız olacaktır. Sahip olduğu bağlantı noktası türlerini öğrenmek için önce bilgisayarınızın çıkışını kontrol etmeniz gereklidir. Video kartınız Dijital Görsel Arayüzde (DVI) çıkarsa, adaptörsüz kolay bağlantı için bu bağlantı noktasına sahip bir monitör almalısınız. Yüksek Tanımlı Multimedya Arabirimi (HDMI) çok yaygın ve kullanışlıdır.

2. Doğru Boyut

ekran boyut
Bilgisayar ekran boyutu (Bilgisayar Monitörü)

Bilgisayar Monitörü seçerken, monitörün boyutu, dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktördür. İhtiyacınız olacak boyut, kurulumunuzla ne yapmak istediğinize veya düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz görevlere bağlı olacaktır. Örneğin, daha büyük monitörler grafikle ilgili işler için ihtiyacınız olan şeydir. Zaten aklınızda bir boyut mutlaka vardır. Daha büyük monitörler genellikle daha küçük monitörlerden daha pahalıdır, ancak diğer özellikler de fiyatı etkiler.

3. En Boy Oranı

ekran en boy oranı
Bilgisayar ekranı en boy oranı (Bilgisayar Monitörü)

En boy oranı, ekran panelinin genişliğinin yüksekliğine oranıdır ve monitörünüzün şeklini tanımlar. Eski bilgisayar monitörü modelleri 4: 3 en boy oranı kullanırken, bugün piyasada bulacağınız çoğu model modern televizyonlarla aynı olan 16: 9’u kullanıyor. 16: 9 grafik çalışmaları için tercih edilir, çünkü tam ekran video görüntüleme için en idealdir. Bazı monitörler 16:10 en boy oranına sahiptir, bu da biraz daha uzun olmakla birlikte profesyoneller için harika bir seçenektir. Çoklu görev için kullanılacak bilgisayarlar için, harika çalışan 16: 9 en boy oranına sahip özel monitör türleri vardır. Bunlar çoğunlukla pahalı olan ultra geniş monitörlerdir.

4. Mükemmel Çözünürlük

ekran çözünürlük
Bilgisayar ekranı çözünürlük (Bilgisayar Monitörü)

Ekran çözünürlüğü, bilgisayarınız için mükemmel monitörü seçerken dikkate alınması gereken bir diğer önemli özelliktir. Harika bir ekran çözünürlüğü, monitördeki resim ve görüntülerin daha keskin görünmesini sağlar. Modern görüntüleme aygıtları pikselli görüntüler oluşturur ve monitörlerin çözünürlüğü gösterebileceği toplam piksel sayısını ifade eder ve yataydan dikeye sayı değeri olarak ifade edilir. Modern monitörler için standart 1920 × 1080’dir, yani iki milyondan fazla bireysel pikseli görüntüler. Bunlara 1080p denir. 3840 x 2160 dahil olmak üzere daha yüksek çözünürlüklü monitörler vardır, bunlar genellikle 4K çözünürlük olarak adlandırılır, bunlar dört kat 1080p kadar keskintir. Özel ihtiyaçlarınıza ve karşılayabileceğiniz fiyata göre seçim yapmalısınız.

5. Renkli Ekran

Bilgisayar renkli ekran özellikleri
Bilgisayar renkli ekran (Bilgisayar Monitörü)

Bir monitörün gösterebileceği renk sayısı, göreceğiniz görüntülerin kalitesini büyük ölçüde etkiler. RGB renk uzayından mümkün olan tam 16,7 milyon rengi (24 bit) gösterebilen monitörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Piyasada bulacağınız hemen hemen her modern monitör 24 bit renk kapasitesine sahiptir. Bu yüzden endişelenmeniz gereken bir şey yok. Bununla birlikte, bir bütçe monitörü satın alacaksanız buna dikkat etmeniz önemlidir.

6. İyi Yenileme Hızı

ekran yenileme hızı
Bilgisayar ekranı yenileme hızı (Bilgisayar Monitörü)

Yenileme hızı, monitörünüzle oyun oynamak istiyorsanız ciddi bir şekilde düşünmeniz gereken bir şeydir. Monitörün ekrandaki görüntüleri ne sıklıkta yenilediğini gösterir. Hareketin ne kadar pürüzsüz olacağı ve hertz cinsinden ifade edilmesi söz konusu olduğunda önemli bir faktördür. LCD monitörler için standart 60 hertz’dir ve daha düşük yenileme hızına sahip herhangi bir monitör düşünmemelisiniz. En iyi oyun deneyimini isteyen oyuncular, daha iyi yenileme hızına sahip monitörleri düşünmelidir. Bazı oyun monitörlerinde bu değer 120 ile 240 hertz arasında olabilir.

7. Parlaklık

ekran parlaklık
Bilgisayar ekranı parlaklık (Bilgisayar Monitörü)

Parlaklık, göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden biri değildir, çünkü çoğu modern monitör zaten ekranı yeterince parlak hale getirmek için yeterli ışık yayar. Parlaklık, genellikle nit olarak ifade edilen metrekare başına kandela birimi cinsinden ölçülür. Satın almak istediğiniz monitörün 200 nit’ten daha yüksek bir dereceye sahip olduğundan emin olmanız gerekir. 300 nit’e kadar derecelendirilmiş birçok bilgisayar monitörü bulacaksınız ve bunlar daha iyi renk ve daha iyi kontrast oranlarının görüntülenmesini sağlar. Monitörü oyun veya grafik tasarımı için kullanacaksanız, daha parlak monitörler sizin için daha iyi olacaktır.

8. Uygun Fiyat Aralığı

ekranı fiyatı
bilgisayar ekranı fiyatı (Bilgisayar Monitörü)

Çoğu kaliteli bilgisayar monitörü her zaman biraz pahalı olsa da, makul bir fiyat aralığında harika modeller bulmak mümkündür. Piyasadaki büyük fırsatları belirlemek için araştırmanızı doğru bir şekilde yapmalısınız. Bir bütçeye karar vermek ve fiyat aralığına uyan doğru özelliklerle iyi bir monitör bulmak size yardımcı olabilir. Bununla birlikte, profesyonel görevler için ihtiyacınız olduğunda doğru monitörü elde etmek için daha fazla harcama yapmanız gerekebilir.

9. Diğer Önemli Özellikler

monitör diğer özellikler - Bilgisayar Monitörü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? |9 Madde
Bilgisayar Monitörü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? |9 Madde 11

Bilgisayarınız için iyi bir Bilgisayar Monitörü aramak için başka önemli özellikler de vardır. Dokunmatik ekran teknolojisi, dikkate alınması gereken bu özelliklerden biridir. İhtiyacınız varsa ve karşılayabiliyorsanız, bu tür monitörleri tercih edin.  Aranacak diğer özellikler arasında USB hub, kavisli ekran, ayarlanabilir stand, VESA uyumluluğu, ekran zinciri, entegre hoparlörler ve çoklu girişler bulunur.

Kaynak: https://www.geargetry.com/

92 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir