adli bilişim mühendisliği hakkında bilgiler

Adli Bilişim Mühendisliği nedir?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve internetin yaygınlaşması ile bilginin internet ortamında sürekli kullanımı oluşmuş ve bu bilgilere ulaşmak için siber saldırılar da artmıştır. Bu siber saldırılarla mücadele için Adli bilişim mühendisliği ortaya çıkmıştır.

Adli Bilişim Mühendisi Ne iş yapar?

Adli bilişim mühendisi şu işleri yapabilir: Devam eden karmaşık siber saldırılardan gelen verilerin analizi, büyük şirketlere siber saldırılarda tehdit azaltma konusunda kritik bilgiler sağlama veya yeni dosya araştırma ve anlama biçimleri.

Adli bilişim mühendisleri en zorlu teknoloji zorluklarına ve siber tehditlere odaklanır. Adli bilişim mühendisleri; güvenlik açığı azaltma, veri kurtarma ve dijital veri kümelerindeki kötü niyetli davranışların değerlendirilmesi ve tanımlanması için bilimsel olarak araştırma yapar, toplar, işler, analiz eder ve sunarlar. Siber suç türlerini ve yöntemlerini bilmeli ve teknik ve yasal raporlama becerilerine sahip olmalıdırlar.

Bu mühendislerden adli sürecin bütünlüğünü ve tarafsızlığını koruyacak şekilde analiz yapmaları beklenirken, problem çözme stratejilerinde yenilik ve yaratıcılık sergilemesi büyük ölçüde teşvik edilmektedir.

Adli bilişim mühendisleri ayrıca yeni bilgi kurtarma teknikleri ve tehdit tanımlama yöntemlerini geliştirmeye yardımcı olmak için komut dosyaları / kod yazar.

Türkiyede ilk olarak Fırat Üniversitesi´nde açılmış olan adli bilişim mühendisliği bölümü yurt dışında da birçok üniversitede eğitimler verilmektedir.

Ülkemizde bu mühendislik dalı mezunları Adli Tıp Kurumları, Adli Bilimler Enstitüleri , Bakanlıklar, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Üniversiteler, Diğer Kamu Kurumlarında iş bulabilirler.

Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları

Adli bilişim mühendisliği mezunları diğer birçok mühendislik dalı gibi yeni mezunların maaşları asgari ücretin ortalama 1,5-2 katından başlayıp sonrasında kazandığı yetkinliğe göre asgari ücretin 5-10 katına kadar kazan sağlayabilirler

Adli Tıp Mühendisliği Taban puanları ve Başarı İstatistikleri (2021)
 

KontenjanYerleşen SayısıYerleşen Son Kişinin Puanı *
Genel Kontenjan4850289,54354
Okul Birincisi Kontenjanı2
Yerleşen Son Kişinin Başarı Sırası *
KontenjanYerleşen Sayısı0,12 Katsayı ile0,12 + 0,06 Katsayı ile
Genel Kontenjan4850289,54354
Okul Birincisi Kontenjanı2
Adli Tıp Mühendisliğine Yerleşenlerin YKS’deki Ortalama Puanları (2019)
0,12 Katsayı ile0,12 + 0,06 Ek Puan ile
Yerleşen50
Ortalama OBP406,789
TYT333,385
Adli Tıp Mühendisliğine Yerleşenlerin YKS’deki En Düşük Puanları
0,12 Katsayı ile0,12 + 0,06 Ek Puan ile
Yerleşen50
En Düşük OBP349,200
TYT270,831

Daha ayrıntılı bilgi için https://osym.gov.tr adresini de inceleyebilirsiniz.

Benzer Aramalar: Adli Bilişim Mühendisliği sıralama, Adli bilişim Mühendisliği ekşi, Adli Bilişim Mühendisliği Atama, Adli Bilişim Mühendisliği KPSS Atama Puanları 2020, Adli bilişim Mühendisliği okuyanlar, Fırat ÜNİVERSİTESİ Adli Bilişim Mühendisliği, Bilişim suçları Mühendisliği

76 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir