yeni protez kol

Protez kol nedir? Protez kol, doğuştan veya bazı kazalar yada hastalıklar sonucu ortaya çıkan durumlarda kullanılan kol görevi gören yapay uzuvlardır.

Yeni bir “zihin kontrollü” protez kol ampute’lerin dokunma duygusunu yeniden kazanmalarına ve günlük yaşamlarında daha kolay hareket etmelerine olanak sağlayabilir.

Yeni Protez kolların kullanımı şimdilik sadece İsveç’te üç hastayı içeriyor. Ama hepsi yapay uzuvla üç ila yedi yıl arasında yaşadı ve kayakdan kanoya buz balıkçılığına kadar her şey yapabildiler.

Rahatsız edici ve zor manevra olabilen tipik kol protezlerinin aksine, bu yeni protez kolun kemik, kas ve sinirlere doğrudan bağlantısı vardır.

Bu, protezin çok daha hassas çalışabileceği anlamına geliyor. Bununla birlikte, en yeni gelişmenin ise protezin insanların eline dokunduğunu “hissetmesini” sağlıyor.

Birincisi, protez kol doğal uzuvlara bir soket ve omuz askısı gibi bir destek sistemi ile tutturulmuştur. Ancak bu, kıstırma ve tahrişe neden olabilir ve yapay uzuv tipik olarak zor manevra özelliğine sahiptir.

Yeni Protez Kol Nasıl çalışır ?

Bu yeni protezler, osseointegrasyon adı verilen ve yapay uzvun cerrahi olarak kalan kol kemiğine tutturulduğu daha yeni geliştirilmiş bir teknik kullanılarak eklenir. Ordan, elektrotlar kol kaslarına ve sinirlerine implante edilir. 

Her iki yönde beyin ve protez arasındaki sinyalleri iletilmeye yararlar.  Bu sinyaller, İsveç ekibi tarafından geliştirilen sofistike yapay zeka algoritmaları kullanılarak proteze gömülü küçük bir kontrol sistemi tarafından kontrol ediliyor.

Böylece insanlar uzuvların hareketlerini zihinleriyle kontrol edebilirler. 

Diğer ucunda, protezin başparmağındaki “kuvvet sensörleri” beyine bilgi gönderir, bu da karşılık olarak basınç seviyelerini algılamasını sağlar. Kalan doğal kolun derisine yerleştirilen elektrotlar yardımıyla güçlendirilirler. 

Kaslardan gelen sinyaller protezi çalıştıran elektrik motorlarına gönderilir .

Yeni protezin avantajı, implante sistemden gelen elektrik sinyallerinin çok daha güçlü olmasıdır. Üç hastadan ikisi eski protezlerinde hayali uzuv ağrısı çekiyordu. 

Bu, ampute’ler arasında, acı verici hislerin, artık orada olmayan uzuv kısmından geldiğini bilinen bir gerçektir. Yeni protezi aldıktan sonra her iki hasta da ağrılarının kaybolduğunu gördü. 

Şimdilik, teknoloji sadece İsveç’te mevcut. İsveç’in Göteborg’daki Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nde doçent olan baş araştırmacı Max Ortiz-Catalan umudunun birkaç yıl içinde daha yaygın olacağını söyledi. 

Araştırmacılar da bu yıl başka hastalara da implant yapmayı planlıyorlar ve benzer bir bacak protezi üzerinde çalışıyorlar.

Dayanıklılığa gelince, implante sistemin ömür boyu sürmesi bekleniyor.

Kaynak: https://phys.org/

82 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir