yapıştırıcı nedir

Yapıştırıcılar, objeleri ve yüzeyleri birbirine yapıştıran doğal ve sentetik maddelerdir. Tutkal, çimento ve reçine yapıştırıcı çeşitleri arasında gösterilebilir.

Yapıştırıcılar nedir? En basit haliyle, yapıştırıcılar, nesneleri veya malzemeleri birbirine yapıştırmak için kullanılan maddelerdir. Pek çok yapıştırıcı, sektöre ve birbirine yapıştırılması gereken alt tabakalara bağlı olarak özel amaçlar için üretilir. Örneğin, bir araba camı için özel bir cam yapıştırıcı kullanılabilirken, bir sehpa için tamamen farklı bir yapıştırıcı kullanılabilir. 

Yapıştırıcılar, iki bileşiğin yapışmasını sağlayan bileşenlerdir. Daha önce bitki reçineleri ortak yapıştırıcılar olarak kullanılıyordu ancak şimdi doğal olanlardan daha fazla yapışma gücüne sahip sentetik ürünler var. Herhangi bir endüstride herhangibir nihai ürünü yapılandırmak için alt tabakaları yapıştırma ana işlevinin yanı sıra, yapıştırıcılar günlük yaşamda birçok işlev için kullanılır. Bunlar çevremizdeki her basit bileşikte bulunurlar. Çevremizdeki her küçük üründe amacına hizmet ederler. Sızdırmazlık gerektiren boruların veya diğer öğelerin sızdırmazlığını giderirler.

Yapıştırıcıların her birinin kendine özgü bir formülü vardır ve özel bir ihtiyaç için özel olarak tasarlanmıştır. Yapıştırıcılar, en pürüzsüz yüzeylerde bile ufak delikleri doldurup sertleşerek yüzeyleri birbirine yapıştırır. Eğer bir damla yapıştırıcı 2 yüzeye birden yapışırsa, sertleştiğinde bu yüzeyler birbirine tutturulmuş olur.

Yapıştırıcılar çoğunlukla, sonunda plastik olarak tanınabilecek kimyasal yapılar olan polimerler veya reçinelerden yapılır. Ancak, yapıştırıcı çeşitleri ‘nde bulunabilecek tek şey bu değildir. Şunları da içerebilirler:

– Hayvansal Ürün, Akrilat, Akrilik, Bakır, Epoksi, Grafit, Nikel, Naylon, Bitkiler, Polyester, Akrilik, Sıvı yağ, Poliüretan, Kauçuk lateks, Silikon, Gümüş, Nişasta, Su

Yapıştırıcı Çeşitleri Nelerdir?

| Doğal Tutkallar ve Macunlar ( Yapıştırıcı Çeşitleri )

Bir tür tutkal, hayvan kemiklerini suda kaynatarak elde edilir. Mısır ve patates gibi bol nişasta içeren bitkilerden de kullanışlı tutkallar yapılabilir. Yosundan yapılan bir macun olan aljin, pulların ve bazı zarfların arkasında kullanılır. Doğal yapıştırıcıların en büyük dezavantajı, bunların zamanla küf gibi mikro organizmalar tarafından zayıflatılabilir olmasıdır.

Katmanlar halindeki otomobil camları, cam tabakalarının reçineyle yapıştırılmasıyla yapılır.

| Çimento ( Yapıştırıcı Çeşitleri )

İnşaatlarda kullanılan çimento, toz haline getirilmiş kayalar ve kimyasallardan yapılan bir arada tutan yapıştırıcıdır. Çimento, su ve kumla karıştırıldığında harç adı verilen bir macun oluşturan tozdur. Harçla, tuğlaların arasındaki boşluklar doldurulur ve kuruduğunda tuğlalar birbirine tutturulmuş olur.

Çimento yapmak için kireçtaşı ve kil karışımına su eklenir. Karışım döner fırında 1400 dereceye kadar çıkan bir sıcaklıkta ısıtılır. Cüruf adlı üretilen madde, soğutulup kalsiyum sülfatla karıştırılır. Bu karışım öğütülerek toz haline getirilir ve paketlenir.

| Sentetik Yapıştırıcılar ( Yapıştırıcı Çeşitleri )

Sentetik yapıştırıcılar, genelde çözücülerin içindeki polimer çözeltileridir. Diğerleri kullanılmadan hemen önce karıştırılan 2 çözelti halinde paketlenmiştir. iki çözelti karıştırılınca sertleşmeye başlar. Yapıştırıcıların gücü değişmektedir. Uçak yapımında kullanılanlar çok güçlü iken fiyat etiketlerinde kullanılanlar zayıftır.

| Polimer Esaslı Yapıştırıcılar ( Yapıştırıcı Çeşitleri )

Polimer yapıştırıcılar polyester, poliüretan, akrilat ve epoksilere ayrılır. Polimer bazlı yapıştırıcılar, ahşabı yapıştırmak için en iyisi olarak kabul edilir, ancak aslında birçok başka endüstride kullanılmaktadır.

anaerobik yapistirici - Yapıştırıcılar Nelerdir? Yapıştırıcı Çeşitleri
Anaerobik

Anaerobik yapıştırıcılarda kullanılan herhangi bir çözücü bulamazsınız. Tipik olarak büyük makinelerde ve diğer ağır iş ekipmanlarında metali en iyi şekilde birleştirirler.

bismaleimide yapistirici - Yapıştırıcılar Nelerdir? Yapıştırıcı Çeşitleri
Bismaleimid

Bismaleimidler ayrıca BMI yapıştırıcıları olarak da adlandırılır. Elektronik devre kartlarında kullanılırlar, aynı zamanda metalleri, camları, seramikleri ve bazı plastikleri birleştirirler.

kazein yapistirici - Yapıştırıcılar Nelerdir? Yapıştırıcı Çeşitleri
Kazein

Bu tip yapıştırıcı süt proteininden yapılır. Son derece güçlü, suya dayanıklı ve eski zamanlardan beri müzik aletleri, şişeler, mobilyalar ve hatta uçaklar yapmak için kullanılıyorlar.

Siyanoakrilat yapistirici - Yapıştırıcılar Nelerdir? Yapıştırıcı Çeşitleri
Siyanoakrilat

Süper yapıştırıcı ile hiç bir şeyi düzelttiniz mi? O halde siyanoakrilat yapıştırıcı kullandınız! Siyanoakrilatlar nemle reaksiyona girer ve plastik veya kauçuk nesnelerin süper yapıştırılmasında en iyi sonucu verir.

dekstrin yapistirici - Yapıştırıcılar Nelerdir? Yapıştırıcı Çeşitleri
Dekstrin

Daha önce iyi bir kitap okuduysanız, dekstrin yapıştırıcılarla etkileşime girdiniz demektir. Bu ince yapıştırıcı nişasta ile yapılır ve mesela en sevdiğiniz romanda sayfaları bir arada tutmak için kullanılır.

Sicak eriyik yapistirici - Yapıştırıcılar Nelerdir? Yapıştırıcı Çeşitleri
Sıcak eriyik

Sıcakta eriyen yapıştırıcılar erimesi için ısıtılır ve ardından malzemeleri katılaştırmak ve yapıştırmak için soğutulur. Aynı zamanda poliamidler olarak da anılırlar ve en iyi ahşap işleme projeleri, paketleme ve ticari fuar sergileri için çalışırlar .

fenolik yapistirici - Yapıştırıcılar Nelerdir? Yapıştırıcı Çeşitleri
Fenolik

Fenolik yapıştırıcılar metali metalle birleştirmekle kalmaz, aynı zamanda metali ahşaba da yapıştırır. Zorlu koşullara dayanabildiğinden, çeşitli projelerde kullanmak için iyi bir yapıştırıcıdır. Örneğin, evinizin veya iş yerinizin ön kapısında bu yapıştırıcıyı bulabilirsiniz.

yapıştırıcı çeşitleri
Plastisol

Bunlar, PVA’ların değiştirilmiş versiyonlarıdır ve sertleşmesi için ısı gerekir. Bu yapıştırıcı, genellikle çatılar ve mobilyalar gibi serigrafi baskı ve dış mekan uygulamaları için bir tekstil mürekkebi olarak kullanılır .

pva yapistirici 2 - Yapıştırıcılar Nelerdir? Yapıştırıcı Çeşitleri

PVA’lar (Polivinil Asetat)

Standart beyaz tutkalınız polivinil asetat veya PVA olarak adlandırılır. El işi projeleri için iyidir, ancak daha fazla endüstriyel güç gerektiren projeler için de kullanılabilir.

Kaynak: qualitylogoproducts

88 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir