venüs gezegeni resim

Venüs Gezegeni Nedir?

Venüs gezegeni en iyi iki kelime ile tanımlanabilir: bulutlu ve sıcak. Venüs’ün tüm yüzeyi sürekli bulutlarla kaplıdır. Bu bulutlar, güneşin ısısını dev bir battaniye gibi tutan sera etkisi yapan karbondioksitten oluşuyor.

Sonuç olarak Venüs gezegeni, güneş sistemimizdeki en sıcak gezegendir. Güneş’e çok daha yakın olan Merkür’den bile daha sıcaktır. Venüs; Merkür, Dünya ve Mars gibi karasal bir gezegendir. Bu, sert bir kayalık yüzeye sahip olduğu anlamına gelir.

Coğrafyası, dağları, vadileri, platoları ve volkanları olan Dünya’nın coğrafyasına benzer. Bununla birlikte, tamamen kurudur ve uzun erimiş lav nehirlerine ve binlerce yanardağa sahiptir. Venüs’te her biri 100 km veya daha geniş olan 100’den fazla dev yanardağ vardır.

venus ve dunya - Venüs Gezegenine Dair Bilmeniz Gereken Gerçekler
Venüs Ve Dünya Karşılaştırması

Venüs Ve Dünya Karşılaştırılması

Venüs gezegeni, boyut, kütle ve yerçekimi bakımından Dünya’ya çok benzer. Bazen Dünya’nın kardeş gezegeni olarak adlandırılır. Elbette Venüs’ün yoğun atmosferi ve yoğun sıcaklığı Venüs’ü birçok yönden çok farklı kılıyor. Dünyanın önemli bir parçası olan su, Venüs’te bulunmaz.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Güneş Sistemi ve Gezegenlerin Harika Özellikleri

Venüsün Özellikleri

venüs yüzeyi

Aylar: 0

Kütle: Dünyanın% 82’si

Çap: 7520 mil (12.104 km)

Yıl: 225 Dünya günü

Gün: 243 Dünya günü

Ortalama Sıcaklık : 880 ° F (471 °C)

Güneşe Uzaklık: Güneşten 2. gezegen, 67 milyon mil (108 milyon km)

Gezegen Tipi: Karasal (sert kayalık yüzeye sahiptir)

Güneş Sistemi’nin en sıcak gezegeni olan Venüs, saldırgan bir yerdir. Kalın ve boğucu atmosfer, volkanik faaliyetle şekillenen bir yüzeye sahip olan bir kaya gezegeni ile çevrelenmiştir. Venüs gezegeni; metal bir çekirdeği, kaya mantosu ve kabuğu olan tipik bir kaya gezegenidir. Ancak; onu çevreleyen atmosfer, gezegeni insanlar için saldırgan bir yer haline getirmiştir.

Güneş’e en yakın ikinci gezegen olan Venüs bir kaya gezegenidir ve Dünya ile aynı büyüklüktedir. Güneş’in batışından sonra ve Güneş’in doğuşundan önce, Dünya gökyüzünde parlak bir yıldız gibi görünür, bu nedenle; “sabah yıldızı” ve “akşam yıldızı” olarak adlandırılır.

Pırıl pırıl parlar, çünkü; güneş ışını üst bulut tabakasından yansıtılır. Ancak; alttaki kaya dünyası görüşün dışında kalır. Venüs gezegeni, ağır ağır döner ve bir dönüşü 243 günde gerçekleşir. Ayrıca, Venüs gezegeni Kuzey Kutbu’ndan bakıldığında saat yönünde dönen tek gezegendir.

Merkür, Venüs, Dünya, Mars
Soldan Sağa: Merkür, Venüs, Dünya, Mars

Venüs’ün Atmosferi

Venüs’ün yoğun atmosferi başlıca karbondioksit içerir. Atmosferi çok fazla materyal barındırır, öyle ki; atmosferinin sudan daha yoğun olduğu hissedilecektir ve basınç, Dünya’daki basıncın 90 katıdır.

Atmosfer, ayrıca; sülfür tozları ile gezegen gençken oluşmuş volkanlardan püsküren sülfürük asit damlaları içerir. Venüs’ü çevreleyen yoğun sülfürik asit bulutları, yüzeyini atmosferinin dışından görmeyi imkansız kılar. Güneş ışığı atmosferi delip geçer ve gezegen yüzeyini ısıtır. Yer, ısıyı yayar ama ısıyı yakalayan atmosfer gezegenin daha fazla ısınmasına neden olur. Ortalama yüzey sıcaklığı 471 santigrat dereceye ulaşır.

Venüs, Güneş’e en yakın gezegen değildir, ancak; en sıcak olanıdır, çünkü; kalın atmosferi Güneş ısısının tutulmasında çok etkilidir. Bu, sera etkisi olarak adlandırılır. Atmosfer, ısı tutan cam görevi görür.

Güneş, donuk ve turuncu gökyüzünde güçbela görülür. Güneş, Venüs atmosferindeki kalın bulutlar tarafından gizlenir. Geceleyin, yıldızlar tamamen görüşün dışında kalır.

Venüs’ün yüzeyi, yoğun bulutlar tarafından tamamen gizlenir. Bulutlar, her dört (ya da daha fazla) günde bir, Y veya V şeklinde modeller oluşturarak gezegenin etrafını dolanır.

9 km yüksekliğindeki Maat Dağı, Venüs’ün en büyük volkanlarından biridir. Lav, başlangıç noktasından yüzlerce kilometre genişliğe yayılarak akar.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Atmosfer Nedir? Atmosferin Katmanları ve Özellikleri

magellan sondası
Venüs Magellan Sondası Modeli

Merkürün Yörüngesi Ve Dönüşü

Kendi ekseni üzerinde bir kez dönmesi 243 Dünya günü sürer (yıldız günü). Venüs gezegeninin Güneş etrafındaki yörüngesi, Dünya’nın 365 gününe kıyasla 225 Dünya günü sürer. Venüs’ün yüzeyindeki bir gün (güneş günü) ise 117 Dünya günü sürer.

Venüs yön olarak diğer gezegenlerin tersi yönde döner, bu aynı zamanda retrograd dönüş olarak da bilinir. Bunun olası bir nedeni, bir asteroit veya başka bir nesne ile çarpışma olabilir

Venüs’ün Keşfi

Venüs gezegeni teleskop olmadan bu kadar kolay görüldüğü için gezegeni ilk kimin fark etmiş olabileceğini bilmenin bir yolu yoktur. Bazı eski uygarlıklar, bunun iki gezegen veya parlak yıldızlar olduğunu düşünüyordu: O yüzden bu gezegeni bir “sabah yıldızı” ve bir “akşam yıldızı” olarak adlandırmışlardır. MÖ 6. yüzyılda Pisagor adlı bir Yunan matematikçi, onun aynı gezegen olduğunu keşfetti.

1600’lerde Venüs’ün güneş etrafında döndüğünü anlayan Galileo idi. Uzay çağı başladığından beri Venüs’e birçok sonda ve uzay aracı gönderildi. Hatta bazı uzay araçları Venüs’e indi ve bize Venüs’ün bulutların altındaki yüzeyinin nasıl olduğu hakkında bilgi gönderdiler.

Yüzeye inen ilk uzay aracı, bir Rus gemisi olan Venera 7 idi. Daha sonra, 1989’dan 1994’e kadar, Magellan Sondası, Venüs’ün yüzeyini ayrıntılı bir şekilde haritalamak için radar kullandı. Venüs gezegeni Dünya’nın yörüngesinde olduğu için Güneş’in parlaklığı gün içerisinde Dünya’dan görmeyi zorlaştırıyor. Bununla birlikte, gün batımından hemen sonra veya gün doğumundan hemen önce Venüs, gökyüzündeki en parlak nesne haline gelir. Ay haricinde gece gökyüzündeki en parlak nesnedir.

Venüs Yüzeyi
Venüs Gezegeni Yüzeyi

Venüs’ün Yüzey Görünümleri

Eski Sovyetler Birliği tarafından gönderilen uzay mekikleri Venüs atmosferini aşarak yüzeye inmiştir. Buna rağmen; gezegenin fiziksel görünümünün haritası, kalın bulutların üzerinde görev yapan ve radar kullanan mekikler tarafından çıkarılmıştır. En sonuncu ve başarılı mekik 1990-1994’te görev yapan Amerikan Magellan mekiğidir. Onun sayesinde, volkanik faaliyetler sonucu oluşmuş ve yaklaşık yarım milyar yaşında bir yüzey olduğu açığa çıkarılmıştır.

Venüs düz bir gezegendir; Yüzeyinin % 85’i yüzlerce volkanik krater ve lav akıntılarıyla noktalanmış volkanik düzlüklerdir. Ayrıca; gezegene çarpan kayaların oluşturduğu 900’den fazla çarpışma krateri vardır.

Magellan uzay mekiği 1990 ve 1994 yılları arasında Venüs yüzeyinin % 98’inin haritasını çıkarmıştır. Yüzey görüntülerini, bulut tabakalarının içinden görebilen radar kullanarak kaydetmiştir.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Merkür Gezegenine Dair Bilmeniz Gereken Gerçekler

Venüs Gezegeni Hakkında İlginç Gerçekler

#) Venüs aslında gezegenlerin geri kalanının dönüşünden ters yönde geriye doğru döner.

#) Bazı bilim adamları, bu geri dönüşün büyük bir asteroit veya kuyruklu yıldızın oluşturduğu dev bir çarpmadan kaynaklandığına inanıyor.

#) Venüs Gezegeninin yüzeyindeki atmosferik basınç, Dünya’nınkinin 92 katıdır.

#) Venüs’ün “gözleme” kubbesi veya farra adı verilen benzersiz bir lav özelliği vardır; bu, büyük (20 mil genişliğinde ve 3000 fit yüksekliğinde) lav krepidir.

#) Venüs, Roma aşk tanrıçasının adını almıştır. Bir dişinin adını taşıyan tek gezegendir.

#) Sekiz gezegenin altıncı en büyüğüdür.

#) Venüs’ün uydusu veya halkası yoktur.

#) Venüs, 12.104 km çapındadır ve neredeyse Dünya kadar büyüktür.

#) Venüs’ün merkezi bir demir çekirdek, kayalık manto ve silikat kabuktan oluştuğu düşünülmektedir.

#) Venüs’te bir yıl 225 Dünya günü sürer.

#) Venüs’teki yüzey sıcaklığı 471 ° C’ye ulaşabilir.

Kaynak: Wikipedia, Nasa

89 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir