uranüs gezegeni resim

Uranüs Nasıl Bir Gezegendir? 

Uranüs gezegeni, Güneş’ten itibaren 7. gezegendir. Uranüsün Güneşe uzaklığı, Satürn’ün güneşe uzaklığının iki katından daha uzaktır. Uranüs, kardeş gezegeni Neptün gibi bir buz devidir. Uranüs Gezegeni, Gaz devleri olan Jüpiter ve Satürn gibi bir gaz yüzeyine sahip olmasına rağmen, gezegenin iç kısmının çoğu donmuş elementlerden oluşur. Sonuç olarak Uranüs, Güneş Sistemindeki tüm gezegenler arasında en soğuk atmosfere sahip gezegendir.

Uranüs’ün yüzeyi de bir miktar helyum gazıyla birlikte çoğunlukla hidrojen gazından oluşur. Gaz atmosferi gezegenin yaklaşık % 25’ini oluşturur. Bu atmosfer fırtınalı, ancak Satürn veya Jüpiter kadar fırtınalı veya aktif değildir. Sonuç olarak, Uranüs’ün yüzeyi oldukça özelliksiz ve tek tiptir.

Uranüs Gezegeni Özellikleri

uranus - Uranüs Gezegenine Dair Bilmeniz Gereken Gerçekler

Uranüs Uydu Sayısı: 27 (ve artıyor)

Uranüs’ün kütlesi: Dünya’nın kütlesinin 14,5 katı

Uranüs’ün Çapı: 51.118 km (31.763 mil)

Uranüs’te Yıl: 83.8 Dünya yılı

Uranüs’te Gün: 17,2 saat

Uranüs’te Ortalama Sıcaklık: eksi 320 ° F (-195 ° C)

Uranüs’ün Güneşe Uzaklığı: Güneşten 7. gezegen, 1,8 milyar mil (2,9 milyar km)

Uranüs’ün Gezegen Tipi: Buz Devi (içi buz ve kayadan oluşan gaz yüzeyi)

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Jüpiter Gezegenine Dair Bilmeniz Gereken Gerçekler

Uranüs’ün Dönüşü

Uranüs’ün en benzersiz özelliklerinden biri, kendi yan tarafında dönmesidir. Güneşi ve güneş sisteminin gezegenlerini bir masa üzerinde hayal ederseniz, diğer gezegenler tepeler gibi dönecek, Uranüs gezegeni ise misket gibi yuvarlanacaktır. Çoğu bilim insanı, Uranüs’ün tuhaf dönüşünün, başka bir büyük düzlemsel nesnenin, eğimini değiştirmek için yeterli kuvvetle gezegenle çarpışması olduğu konusunda hemfikir.

uranus ve dunya - Uranüs Gezegenine Dair Bilmeniz Gereken Gerçekler
Uranüs Ve Dünya

Uranüs Ve Dünya Karşılaştırılması

Uranüs gezegeni, Dünya’dan çok farklı. Bu bir gaz devi, yani yüzeyi gazdır, bu yüzden üzerinde duramazsınız bile. Güneş’ten çok daha uzakta olan Uranüs, Dünya’dan çok çok daha soğuktur. Ayrıca, Uranüs’ün Güneş’e göre garip dönüşü ona çok farklı mevsimler verir. Güneş, Uranüs’ün bazı bölgelerinde 42 yıl boyunca parlayacak ve ardından 42 yıl karanlık kalacaktı.

Uranüs’ün Keşfi

Uranüs gezegeni, ilk olarak İngiliz astronom William Herschel tarafından bir gezegen olarak adlandırılmış ve sonrasında Herschel bir teleskop kullanarak Uranüs’ü keşfetmiştir. Herschel’den önce Uranüs’ün bir yıldız olduğu düşünülüyordu. O zamandan beri Uranüs’e gönderilen tek uzay aracı 1986’daki Voyager 2 idi. Voyager 2, bize Uranüs’ün, uydularının ve halkalarının bazı ayrıntılı resimlerini getirdi.

Güneş Sistemi’ndeki uzak konumu nedeniyle antik zamanlarda bilinmemekteydi. Gezegen, gök bilimci William Herschel’in (1738-1822) teleskopuyla yaptığı gözlemler ile 1781’de keşfedildi. O zamandan beri teleskop uzak gezegenin incelenmesi için kullanılmaktadır, ancak; en güçlü teleskoplar bile çok az şey açıklar. 1986’da uzay mekiği Voyager 2 Uranüs’e ulaşmasıyla, gezegene ait iyi bir görüntüye sahip olabildik. Voyager 2 gezegenin, halkalarının ve uydularının görüntülerini aldı ve Uranüs gezegeni sistemi hakkındaki bilgilerimizi değiştirdi.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Mars Gezegenine Dair Bilmeniz Gereken Gerçekler

Uranus uydulari - Uranüs Gezegenine Dair Bilmeniz Gereken Gerçekler
Uranüs’ün bazı uyduları: soldan sağa : Puck, Miranda, Ariel, Umbriel, Titania ve Uberon.

Uranüs Hakkında Bilgiler

Güneş’e uzaklıkta yedinci sırada olan Uranüs, çıplak gözle görülebilen gezegenlerdendir. Uranüs, halka sistemi ve geniş bir uydu ailesi olan bir gaz ve buz devidir.

Uranüs, Güneş Sistemi’nin üçüncü büyük gezegenidir. Dünya’dan dört kat daha büyüktür fakat çok uzak olduğu için görülmesi zordur. Uranüs’un Güneş’e olan uzaklığı Dünya’nın uzaklığının 19 katıdır ve bu nedenle; daha az ısı ve ışık alır. Soğuk ve karanlık bir gezegendir. Üst bulutlarında sıcaklık -200 santigrat derece civarındadır. Güneş, Uranus gökyüzünde bile olsa gezegen karanlıktadır.

Uranüs, Güneş’in yörüngesinde yanlamasına yol alır. Uranüs’ün dönme ekseninin eğimi 98 derece civarındadır, yani; kuzey kutbu hafifçe güneyi gösterir. Halka ve uyduların yörüngeleri gezegenin ortasındadır.

Uranüs’ün ekseninin eğik olması; Uranüs’ün 84 yılda tamamladığı ekseni etrafındaki dönüşü sırasında, her iki kutupta da görülen ve 40 yıl süren yaz mevsimini (Güneş sürekli olarak parladığında) 40 yıl süren kış mevsiminin takip etmesi anlamına gelir.

Uranüs’ün yüzeyi neredeyse özelliksizdir. Başlıca hidrojen ve helyumdan oluşur. Diğer bir gaz olan metan, gezegene mavi-yeşil rengini verir.

Uranüs’ün üstündeki gökyüzü karanlıktır. Güneş, sadece uzak ve parlak bir yıldızdır. Uranüs’ü ince bir halkalar sistemi çevreler. Her biri, koyu kaya kümelerinden oluşur.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Satürn Gezegenine Dair Bilmeniz Gereken Gerçekler

Uranüs Gezegeni Hakkında Eğlenceli Gerçekler

  • Uranüs, bir Roma tanrısından ziyade bir Yunan tanrısının adını taşıyan tek gezegendir. Uranüs, göklerin Yunan tanrısıydı ve Toprak Ana ile evlendi.
  • Atmosferindeki metandan aldığı parlak mavimsi yeşil bir renktir.
  • Uranüs’ü çıplak gözle görmek mümkündür.
  • Uranüs’ün Satürn gibi halkaları vardır, ancak ince ve karanlıktırlar.
  • Satürn modern çağda bir teleskop kullanılarak keşfedilen ilk gezegendi.
  • Uranüs, Güneş Sistemindeki en büyük üçüncü gezegendir.

Kaynak: NASA, wikipedia, space, britannica

91 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir