su nedir resim

Su Nedir? Su, kokusuz ve renksiz bir sıvıdır. Kimyasal formülü H2O’dur. Normal atmosfer basıncında 0 derecede donar ve 100 derecede kaynar.

Su en bilindik kimyasal maddelerden biri olsa da, alışılmadık bazı özelliklere sahiptir. Su benzeri amonyak (NH3) ve hidrojen sülfit (H2S), hidrojenli metal olmayan bileşimlerdir.

İkisi de, normalde kaynama noktalarının daha yüksek olmasına yol açacak biçimde, su moleküllerinden ağırdır. Aslında her iki gaz da oda sıcaklığındadır. Buna karşın su, sıvı haldedir. Su molekülleri arasındaki güçlü çekim, onun oda sıcaklığında bir sıvı olmasına neden olur. 

Su Nedir?

Su nedir? Su, hidrojen ve oksijenden oluşan berrak, toksik olmayan bir sıvı olarak görünür. Su yaşam için gerekli ve en yaygın olarak kullanılan çözücüdür. Bir su molekülü, 2 hidrojen atomuna bağlı bir oksijen atomundan oluşur. Oksijen atomu, elektronları nitrojen atomlarından zıt yöne doğru çeker. Bu da, oksijene az miktarda negatif enerji yükler.

Hidrojen atomları ise pozitif yüklüdür. Bu yükler su moleküllerini birbirine çeker. Bu da suyu, tuzları oluşturan iyonlar gibi enerji yüklü atomlar için mükemmel bir çözücü yapar. Su, iki hidrojen atomuna kovalent olarak bağlanmış bir oksijen atomundan oluşan bir oksijen hidrittir

buz dağı resim

Maddelerin çoğu katılaştığında daha yoğun bir hal alır. Ancak buzun yoğunluğu sudan azdır. Buzdağlarının deniz yüzeyinde kalması bu yüzdendir. (Su nedir)

Suyun Önemi Ve Suyun Özellikleri

Dünya yüzeyinin yüzde 70’i sularla kaplıdır. Dünyadaki suların yaklaşık yüzde 97’si okyanuslardadır. Geriye kalan çoğunlukla buz ya da kardır. Yüzde birin altında bir bölümü de göller ve nehirlerde yer alır.

Su yaşam kaynağıdır. İnsan vücudunun yüzde 70’i sudan oluşur. Bir salatalığın ise yüzde 98’i sudur. Hayvanlar ile bitkilerin besinleri ve vücut artıkları suyla taşınır. Örneğin insan kanının yüzde 90’ı sudan oluşur. Bitkilerin özünün büyük kısmı sudur.

meşe ağacı - Su Nedir? Suyun Önemi ve Mükemmel Özellikleri

Olgun bir meşe ağacından, yaz mevsiminde günde 250 litre su buharlaşır.

Su Kaynakları Nelerdir?

Evlere ve endüstri alanlarına taşınan su, rezervuar nehir ya da yeraltındaki kaynaklardan gelir. Buralardan alınan su, topraktaki kayalarda eriyen maddeleri ve belki de çiftçilerin kullandığı kimyasalları içerir.

Sabunla pislik oluşturan sert su erimiş kalsiyum ve magnezyum tuzları içerir. İşlenmemiş suda, kum ya da toprak parçacıkları gibi katı maddeler ve zararlı mikroplar bulunabilir.

Su sistemleri, suyu katı maddelerden arındırıp mikropları öldürerek, onu içilebilir bir hale getirir. Zararsız erimiş tuzlar genelde arıtılmaz.

Su sistemi, göl ya da nehirden su alır. Süzgeçler büyük objeleri, narin filtreler diğer katı maddeleri tutar. Klor (CI2), mikropları öldürür. Bazı ülkelerde, mikropları öldürmede ozon gazından da yararlanılır. Ozon (O3), suyun tadını, klordan daha az etkiler. (su nedir?)

87 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir