sodyum nedir hd

Sodyum Nedir?

Sodyum Nedir? Sodyum, periyodik tablonun ilk grubunda veya sütununda bulunan bir alkali metaldir. Sodyum atomu, dış kabukta bir değerlik elektronu olan 11 elektron ve 11 protona sahiptir. Bu yazıda Sodyum nedir ve sodyumun özellikleri nelerdir gibi konurdan ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

sodyum sembolu - Sodyum Nedir? Sodyum Elementinin Bilinmeyen Özellikleri

Sembol: Na

Atomik numarası: 11

Atom ağırlığı: 22,99

Sınıflandırma: Alkali metal

Oda Sıcaklığında Faz: Katı

Yoğunluk: 0,968 gram / cm3

Erime noktası: 97,72 ° C (207,9 °F)

Kaynama noktası: 883 ° C (1621 °F)

Kim Tarafından keşfedildi: 1807’de Sir Humphry Davy

Sodyum Özellikleri

Sodyum saf haliyle çok reaktiftir. Bıçakla kolayca kesilebilen çok yumuşak bir metaldir. Gümüşi beyaz renkte olup sarı alevle yanar. Sodyum su üzerinde yüzer, ancak aynı zamanda suyla temas ettiğinde şiddetli tepki verecebilir.

Sodyum su ile reaksiyona girdiğinde sodyum hidroksit ve hidrojen gazı üretir. Sodyum, sofra tuzu (NaCl), sodyum nitrat (Na2CO3) ve kabartma tozu (NaHCO3) gibi birçok yararlı bileşiğiyle ünlüdür. Sodyumun oluşturduğu bileşiklerin çoğu suda çözünürdür, yani suda çözünürler.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Halojen Nedir? Halojenlerin Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Sodyum Nerelerde Bulunur?

Sodyum, Dünya’da en çok bulunan altıncı elementtir. Asla saf haliyle bulunmaz çünkü çok reaktiftir. Yalnızca sodyum klorür (NaCl) veya bildiğimiz ismiyle sofra tuzu gibi bileşiklerde bulunur. Sodyum klorür okyanus suyunda (tuzlu su), tuz göllerinde ve yer altı birikintilerinde bulunur.

Saf sodyum, elektroliz yoluyla sodyum klorürden geri kazanılabilir.

kabartma tozu - Sodyum Nedir? Sodyum Elementinin Bilinmeyen Özellikleri
Kabartma Tozu [sodyum nedir]

Sodyum Kullanım Alanları

Sodyum esas olarak diğer elementlerle bileşikler şeklinde kullanılır. Ortalama bir insan yemeklerinde her gün sofra tuzu formunda sodyum kullanır. Sofra tuzu, bileşik olan sodyum klorürdür (NaCl).

Hayvanların hayatta kalması için sofra tuzu gereklidir, ancak çoğu insan yiyeceklerine lezzet katmak için kullanır. Sodyumun diğer bir popüler kullanımı, sodyum bikarbonat kimyasal bileşiği olan kabartma tozu içindedir. Kabartma tozu, krep, kek ve ekmek gibi yiyeceklerin pişirilmesinde kabartma maddesi olarak kullanılır.

Pek çok sabun, sodyum tuzu formlarıdır. Sodyum hidroksit, sabun yapımında önemli bir bileşendir. Diğer uygulamalar arasında buz çözme, ilaç, organik kimya, sokak lambaları ve soğutma nükleer reaktörleri bulunur.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Bileşik Nedir? Bileşiğin Özellikleri Ve Organik Bileşikler

Sodyum Nasıl Keşfedildi?

Sodyum 1807’de İngiliz kimyager Sir Humphry Davy tarafından keşfedildi. Kostik sodaya elektroliz uygulayarak sodyumu izole etti.

Sodyum Adı Nereden Gelir? [Sodyum Nedir]

Sodyum, adını İngilizce soda kelimesinden alır. Bunun nedeni, Sir Humphry Davy‘nin elementi izole ederken kostik soda kullanmasıdır. Na sembolü Latince natrium kelimesinden gelir.

Bilinen 20 sodyum izotopundan sadece biri kararlıdır,o da sodyum-23’tür.

tuz kullanim alanlari - Sodyum Nedir? Sodyum Elementinin Bilinmeyen Özellikleri
tuz [tuz nedir]

Sodyum Hakkında İlginç Gerçekler

#) Sir Humphry Davy, potasyumu keşfettikten sadece birkaç gün sonra sodyumu keşfetti.

#) Sodyum, yer kabuğunun yaklaşık% 2.6’sını oluşturur.

#) Soyum vücuttaki uygun sıvı dengesini korumaya yardımcı olur. Hücreler ile beraber ayrıca yiyeceklerimizi sindirmemize yardımcı olur.

#) Vücudumuz terlediğimizde sodyum kaybeder. Bununla birlikte, çoğu insan vücutlarının gerçekte ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla sodyum tüketir.

#) Vücudun sodyum seviyesi azalırsa, kasların kramp olmasına neden olabilir. Sodyum toksik olmadığı kabul edilir, ancak çok fazlası yüksek tansiyona neden olabilir.

89 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir