ses nedir resim

Ses Nedir?

Ses nedir? Ses, nesneler titreştiğinde ortaya çıkar Titreşimler, hava, su ve diğer birçok malzeme aracılığıyla farklı yönlerde dolaşabilen ses dalgalarını oluşturur. 

Ses dalgaları yayıldığında duyduğumuz ses sessizdir. Bir araya toplandıklarında, ses çok daha yüksek olur. 

Ses Nasıl Yayılır?

Ses Nasıl Yayılır? Ses dalgaları kulağınıza girdiğinde kulak zarınıza çarpar ve  zarı titretir.  Küçük titreşimler, kulağınızın sonundaki bazı sinirlere ulaşana kadar uzun bir tünelden parlayan bir ışık hüzmesi gibi kulağınızdan geçer. 

Sinirler onları duyduğunuz sese dönüştüğü beyninize götürür!  Ses çok hızlı ilerlediğinden, tüm bunlar bunu düşünme şansımız olmayacak şekilde hızlı olur.

Ses, gaz (hava gibi), sıvı (su gibi) ve hatta katı maddeler (ahşap veya metal gibi) gibi tüm madde durumları üzerinde hareket edebilir. 

Sıvılardaki moleküller gazdakilerden daha birbirine yakın olduklarından, ses suda, havada olduğundan daha hızlı hareket eder ( yaklaşık dört kattan daha hızlı ) 

Çünkü titreşimler moleküller birbirine yakın olduklarında bir diğerine daha kolay geçer. Bazı katı nesneler sesleri emip durdururken bazıları sesi iletir ve taşır. 

Hangi tür nesnelerin sesleri emdiğini, hangilerinin ses taşıdığını tahmin edebiliyor musunuz? 

Pamuk veya yün gibi yumuşak nesneler ses dalgalarını emerken, ahşap veya metal gibi daha sert şeyler ses dalgalarını taşır. 

Tahta veya metal kaşık gibi sert bir nesnenin bir ucuna  (veya saate) dokunarak ve kulağınızı diğer ucun yakınında tutarak bunu test edebilirsiniz. Saatin tik sesi kaşıktan havaya göre daha yüksek veya daha sessiz geliyor mu? 

Şimdi, alışılmış bir kağıt havlu gibi yumuşak bir şey kullanarak egzersizi tekrarlayın. Yumuşak nesnenin sesi boğduğunu ve sert nesnenin onu taşıdığını bulacaksınız

Frekans Nedir? | Ses Nedir?

Frekans Nedir? Ses dalgaları frekanslar ile ölçülür.  Bir sesin frekansını bulmak için, bir nesnenin belirli bir sürede sahip olduğu titreşim sayısını bilmeniz gerekir. 

Bunu nabzınız gibi düşünebilirsiniz, ki bu kalbinizin dakikada kaç kez attığının bir ölçümüdür. 

Dakikada kalp atışı yerine, Hertz‘de (veya kısaca Hz) bilinen ses dalgalarını saniyede titreşim veya döngü olarak ölçüyoruz. 

Müzikte bir sesin frekansını perde olarak adlandırırız (sesin veya notanın ne kadar yüksek veya düşük olduğu).

Suda Ses Nasıl Yayılır? | Ses Nedir?

Birçok okyanus hayvanı birbirleriyle iletişim kurmak, yiyecek bulmak, gezinmek (nereye gittiklerini söylemek) ve kendilerini güvende tutmak için sesleri kullanırlar. 

Yunuslar ve katil balinalar, sperm balinaları ve beyaz balinalar dahil olmak üzere diğer okyanus memelileri, özel tıklama sesleri oluşturabilir ve bir nesneden seken ve onlara geri dönen seslerinin yankılarını dinleyebilirler. 

Yankıların sesiyle nesneden ne kadar uzakta olduklarını anlayabilirler. Bu işleme eko lokasyon denir ve özellikle çok az ışık bulunan veya hiç ışık olmayan derin sularda çok faydalıdır. 

Diğer hayvanlar (özellikle yarasalar) aynı zamanda bazı kuş türleri ekolokasyonu da kullanırlar. Yarasalar ve av kuşları gece yaşadıkları için gezinmelerine ve yiyecek bulmalarına yardımcı olmak için sesi kullanırlar.

Kaynak (ses nedir?)

Benzer Aramalar: ses, şarkıcı, ton, konuşma, seslendirme, seslendirmek, Koro, vocal, şarkı, tenor, melodi ,akort, şarkı söylemek, gürültü

82 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir