satürn gezegeni resim

Satürn Nasıl Bir Gezegendir?

Satürn gezegeni, güneşten uzaklık bakımından altıncı gezegendir. Satürn mükemmel görünen dev halkalarıyla ünlüdür. Satürn, Jüpiter’den sonra güneş sistemindeki en büyük ikinci gezegendir. Jüpiter’in çapından sadece biraz daha küçüktür, ancak kütle olarak çok daha küçüktür. Satürn gezegeni, çoğunlukla hidrojenden ve bir miktar helyumdan oluşur.

Satürn’ün yüzeyi gazdır, ancak derinlere indikçe hidrojen sıvı hale gelir ve sonra metal olur. Satürn’ün merkezi sert, kayalık bir çekirdektir. Genel olarak Satürn gezegeni, güneş sistemindeki en az yoğun gezegendir. Sudan daha az yoğun olan tek gezegendir, yani bu gezegen aslında (devasa) bir su okyanusunda yüzebilirdi. Satürn’ün yüzeyi büyük fırtınalara sahiptir ve 1800 km/saate kadar esen Güneş Sistemindeki en hızlı rüzgarlardan bazılarını içerir.

Satürn Gezegeni Özellikleri

saturn gezegeni ozellikleri - Satürn Gezegenine Dair Bilmeniz Gereken Gerçekler

Satürn’ün Uydu sayısı: 82 (ve artıyor)

Satürn’ün Kütlesi: Dünyanın kütlesinin 95 katı

Satürn’ün Çapı: 74.900 mil (120.536 km)

Satürn’de Yıl: 29.4 Dünya yılı Gün: 10,7 saat

Satürn’de Ortalama Sıcaklık: eksi 218 ° F (-138 ° C)

Satürn’ün Güneşe Uzaklığı: Güneşten 6. gezegen, 891 milyon mil (1434 milyon km)

Satürn’ün Gezegen Tipi: Gaz Devi (çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşur)

Satürn’ün Halkaları

Satürn’ün halkaları, bir miktar toz ve taş içeren çoğunlukla buz parçacıklarından oluşur. Bu parçacıklardan milyarlarca vardır ve boyutları toz özelliklerinden küçücük parçalardan otobüs büyüklüğündeki kayalara kadar değişiyor. Halkalar Satürn gezegeninin ekvatorunun çevresinde bulunur. Yüzeyin yaklaşık 6000 km yukarısından başlar ve bazı boşluklarla 120.000 km’ye ulaşır. Halkalar yaklaşık 20 metre kalınlığındadır ve iyi bir teleskopla Dünya’dan görülebilir.

Satürn’ün en büyük uydusu Titan’dır. Titan, Jüpiter’in uydusu Ganymede’den sonra Güneş Sistemindeki en büyük ikinci uydudur. Titan, Güneş Sisteminde yoğun bir atmosfere sahip olan tek uydudur. Titan’ın atmosferi çoğunlukla nitrojenden oluşur . Hollandalı gökbilimci Christian Huygens tarafından 1655’te keşfedilniştir.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Venüs Gezegenine Dair Bilmeniz Gereken Gerçekler

Saturn halkalari - Satürn Gezegenine Dair Bilmeniz Gereken Gerçekler
Satürn’ün büyük halkaları harflerle adlandırılır..[Satürn gezegeni]

Satürn, Dünya ile Karşılaştırılması

Satürn Dünya’dan çok farklıdır. Satürn’ün yüzeyi hidrojen gazı olduğu için yüzeyinde duramazsınız. Satürn’ün 10.7 saatlik günü Dünya’nınkinden çok daha kısadır, Satürn’ün yılı ise 29 Dünya yılından fazladır. Satürn gezegeni Dünya’dan çok daha büyüktür ve Satürn’ün Dünya’nın 1 uydusuna karşı en az 82 uydusu vardır. Ayrıca Satürn, oldukça görünür ve devasa halkalarıyla Güneş sistemindeki tüm gezegenler arasında benzersizdir.

Satürn’ün Keşfi

Satürn gezegeni çıplak gözle görülebildiği için, insanlar Satürn’ün varlığını eski çağlardan beri biliyorlardı. Galileo, Satürn’ün etrafında bir şey olduğunu fark eden ilk kişiydi, ancak bunu ilk başta bu gezegeni halkalar ile tanımadı. Christian Huygens ilk kez Satürn’ün halkaları olduğunu fark eden kişidir. Satürn’ü ziyaret eden ve bize yakın resimler getiren ilk uzay aracı ise 1979’da Pioneer 11’di. Birkaç yıl sonra, Voyager 1 ve Voyager 2 bize Satürn’ün halkaları hakkında çok daha iyi fotoğraflar ve daha fazla bilgi getirecekti. Satürn’ün yörüngesine giren ilk uzay aracı, 2004 yılında Cassini-Huygens uzay aracıydı. Bu uzay aracı, Titan’ın yüzeyine bir sonda gönderdi ve Titan’ın yüzeyinde sıvı bulunması da dahil olmak üzere bize Titan hakkında her türlü bilgiyi getirdi.

Satürn Gezegeni Hakkında Eğlenceli Gerçekler

  • Gezegenin ismi Roma tarım tanrısının adını almıştır.
  • Satürn’de bir yıl 10.000 günden fazladır.
  • Satürn’ün uydularının birçoğuna Titanların adı verilmiştir. Mitolojide Titanlar, tanrı Satürn’ün erkek ve kız kardeşleriydi.
  • Satürn’ün ana halkaları arasındaki büyük boşluğa Cassini Bölümü denir.
  • Galileo başlangıçta Satürn’ün halkalarına “kulaklar” adını verdi.
Gaz devi gezegenler - Satürn Gezegenine Dair Bilmeniz Gereken Gerçekler
Gaz Devi Gezegenler (Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün). Kaynak:NASA

Satürn Hakkında Bilgiler

Satürn Dünya’dan parlak, sarı bir yıldız gibi görünür. Uzay mekikleri, Satürn’ün şaşırtıcı bir halka sistemi ve geniş bir uydu ailesine sahip renkli bir gezegen olduğunu açığa çıkarmıştır.

İkinci büyük gezegen olan Satürn, Güneş’e uzaklık olarak altıncı sıradadır. Satürn, başlıca hidrojenden oluşan bir gaz devidir. Dış yüzeyi katı değildir, ve diğer elementler tarafından renklendirilen amonyak, su ve metan bulut kuşaklarından oluşmuştur. Bu kuşaklar, alttaki fırtınalı havayı gizleyen bir sisle çevrelenmiştir.

Bazı hava karışıklıkları Dünya’dan görülebilir. Her yüzyılda yaklaşık üç kez gerçekleşen şiddetli fırrtınalar yüzeyi alt üst eder. Bu fırtınalar, gezegen ekvatoru yakınında büyük beyaz lekeler olarak görünür.

Satürn’e gönderilen uzay mekikleri, gezegen hakkında çok fazla bilgi toplamıştır. ilki 1979’da gönderilen Pioneer İl’dir, bunu 1980 ve 1981 ‘de gönderilen Voyager 1 ve 2 takip etmiştir. Bu mekikler gezegen ayrıntılarını açığa çıkarmakla kalmamış, aynı zamanda da halka sistemini gözlemlemiş ve gezegenin 12 uydusunu keşfetmiştir.

Cassini uzay aracı, gezegen atmosferinde oksijen molekülü tespit etti ve 126 fotoğraftan oluşan dev bir ‘Satürn Hatırası’ çekti. Cassini, dört yıl boyunca Satürn’ü inceleyecek ve Titan’ın atmosferine ufak bir mekik bırakmıştır.

Satürn kendi etraftndaki hızlı dönüşü nedeniyle Kutuplardan basık, ekvatordan şişkin bir şekle sahiptir. Cassini Boşluğu adı verilen halkalar arası boşluk, halka parçaları içerir.

Satürn, başlıca hidrojenden oluşur. Yüzeyden uzakta gaz halinde olan hidrojen, iç kısımlarda sıvılaşır. Sıvı hidrojen demir çekirdeği yakınında metal halini alır.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Mars Gezegenine Dair Bilmeniz Gereken Gerçekler

Halkalı Gezegen: Satürn

Dört gaz devinin tamamı bir halka sistemi ile çevrelenmiştir, ancak, Satürn’ün halkaları en geniş ve en görkemli olanıdır. Kalın fakat ince sistem birkaç geniş halkaya bölünmüş gibi görünür, ancak; her bir halka dar ve ufak, binlerce ayrı halkadan oluşur. Her bir ufak halka, ufak beneklerden ev büyüklüğündeki kümelere kadar sıralanan, buzlu kaya parçalarından oluşur.

Sistem kimi yerlerde yalnızca metrelerce kalınlıktadır, ancak; 500.000 km’lik (Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığından daha fazla) bir çapa ulaşabilir. Halkalar, gezegen kadar eski değildir. Bunların, birkaç yüz milyon yaşında olduğu ve koparak ayrılan uydu veya kuyrukluyıldız kalıntıları olduğu düşünülmektedir.

Satürn, Güneş’in yörüngesinde dönerken, ekseni üzerine eğilir ve bu sayede; halkaları farklı açılardan görürüz. Yörüngesi etrafında yaptığı her bir dönüşte, halkalarla iki kez tam olarak karşı karşıya kalırız, iki kez kenardayken karşılaşırız ve görüşümüzden kaybolur.

Satürn’ün halkaları, gezegenin yörüngesinde dönen milyarlarca parçacıktan oluşur. Bu parçacıklar, buzla kaplı kaya zerrelerinden bina büyüklüğündeki buz kayalarına kadar sıralanır. En kalın parçalar iç halkalarda ve en ince olanlar da dış halkalarda bulunur. Halkalar 100 km çapındaki ufak bir uydunun kalıntıları olabilir.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Jüpiter Gezegenine Dair Bilmeniz Gereken Gerçekler

Satürn Gezegeni Hakkında Merak Edilen Sorular

Satürn ne anlama gelir?

Romalılar gökyüzündeki yedi parlak nesneyi biliyorlardı: Güneş, Ay ve en parlak beş gezegen. Onlara en önemli tanrılarının adını verdiler. Satürn, adını Roma tarım tanrısından almıştır. Efsaneye göre Satürn, toprağı nasıl yetiştireceklerini öğreterek insanlarına tarımı tanıttı. Mitolojide Satürn Zeus’un babasıdır.

Satürn nedir ve özellikleri?

120.536 kilometre ekvator çapına, 1427 milyon kilometre ortalama mesafeye ve bilinen 21 uyduya sahip olan güneşten uzaklık olarak altıncı gezegene Satürn denir. Satürn gezegeni irili ufaklı buz parçacıklarından oluşan bir dizi ince, yassı halkayla çevrili, güneş sistemindeki en büyük ikinci gezegendir.

Satürn e kaç yılda gidilir?

Dünya ve Satürn uzayda sürekli hareket ettiğinden, yörüngeden dolayı aralarındaki uzaklık her zaman değişir. Geçmişte uzay araçlarının Satürn’e varması çok farklı zamanlarda gerçekleşti. Pioneer 11’in Satürn’e gitmesi altı buçuk yıl sürdü. Voyager 1, üç yıl iki ay’da vardı, Voyager 2’nin yolculuğu dört yıl sürdü ve Cassini uzay aracının Satürn’e varması altı yıl dokuz ay sürdü. Yeni Ufuklar uzay aracının Satürn’e ulaşması ise iki yıl dört ay gibi kısa sürede gerçekleşti. Yeni Ufuklar’ın iki yıldan daha uzun bir süre içinde uçup gitmesine rağmen, bilim adamları bu hızı daha iyi motorlar ve daha verimli uçuş düzenleriyle geliştirmeyi umuyorlar.

Satürn Dünya’nın kaç katı?

Satürn hacim olarak 760 Dünya’dan daha büyüktür ve güneş sistemindeki en büyük ikinci gezegendir. Satürn’ün kütlesi ise Dünya’nın kütlesinin yaklaşık 95 katıdır.

Satürn de neden halka var?

Satürn’ün 82 uydusu vardır ve bu uydulardan gelen enkaz Satürn’ün yerçekimi alanına yakalandığında onların bugün bildiğimiz halkalar olmasına neden olduğuna inanılıyordu. Diğer teori ise, halkaların Satürn’ün yerçekimi alanında yakalanan ve ezilen meteorlardan oluştuğunu iddia etti.

Satürn gezegeninin özellikleri nelerdir?

Satürn çoğunlukla gazlardan oluşur (İçinde çok fazla helyum vardır) Güneş Sistemimizdeki en büyük ikinci gezegendir. Satürn’ün Güzel halkaları Buz, toz ve kaya parçalarından oluşurlar. Satürn kendi ekseni üzerinde çok hızlı dönüyor. Satürn’de bir gün 10 saat 14 dakikadır. Satürn’ün yüzeyi büyük fırtınalara sahiptir ve bu fırtınalar 1800 km/saate kadar esen Güneş Sistemindeki en hızlı rüzgarları içerir.

Satürn ne kadar büyük?

Satürn gezegeninin yarıçapı 58.232 km’dir. Satürn’ün hacmi ise 760 Dünya’dan daha büyüktür.

Satürn dünyadan görünür mü?

Satürn, Güneş’ten altıncı sıradaki gezegendir ve Jüpiter’den sonra en büyük ikinci gezegendir. Jüpiter, Dünya’dan sadece çıplak gözle görülebilen beş gezegenden biridir. Ayrıca teleskopla bu gezegeni çok daha net görebilirsiniz.

Satürn elementi nedir?

Satürn, ağırlıklı olarak, evrenin iki temel gazı olan hidrojen ve helyumdan oluşur. Gezegen ayrıca amonyak, metan ve su içeren buzların izlerini taşır.

Kaynak: NASA, wikipedia, space, britannica

92 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir