robot nedir resim

Robotbilim, insanların eylemlerini taklit eden robotları inceler. Bazı robotlar, çevrelerinde olan bitene otomatik olarak tepki verir.

Robot Nedir?

Robot nedir? Robot sözcüğü, (Çekçede robota), ‘zoraki iş‘ anlamına gelir. Robotların çoğunun yaptığı budur. Uzun saatler çalışarak tekrarlanan görevlerini yerine getirirler. Robot kelimesi, ilk defa Karel Čapek’in 1920 yılında yazdığı R.U.R. – Rossum’s Universal Robots adlı eserinde yer almış ve daha sonra tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır.

Bazı deneysel robotlar, insanların hareketlerini ne derece taklit edebildiklerini görmek için bilim adamları tarafından kullanılır.

Bulunduğumuz an itibariyle yapay zeka hayatımızın birçok alanında mevcut. Bizler de gün içinde fark etmesek bile çok kez bu nimetten faydalanıyoruz. Günümüzde birçok robot da yapay zeka kullanılır.

Robot, otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir cihazdır. Güncel tanımı ile robotlar, elektronik ve mekanik birimlerden oluşan, algılama yeteneğine sahip olan ve programlanabilen cihazlardır. Başka bir tanımla robotlar, canlıların işlevlerini ve davranışlarını taklit edebilen, fiziksel yeteneklere ve yapay zekâya sahip, disiplinler arası öğeler içeren mühendislik ürünleridir.

Robotlar Nasıl Çalışır?

Bir Robot doğrudan bir operatörün kontrolünde çalışabildikleri gibi bağımsız olarak bir bilgisayar programının kontrolünde de çalışabilir. Robot deyince insan benzeri makineler akla gelse de robotların çok azı insana benzer.

Bu makineler, insanların can sıkıcı bulduğu işlere yapmaya programlanabilir. Devreleri ve mekanizmaları korunabilirse, robotlar tehlikeli koşullar altında da çalışabilir.

Bir robot, radyoaktif maddelerle başa çıkabilir, boya dumanlarıyla dolu kabinlerde boya püskürtebilir, derin suda çalışabilir ve Mars gibi gezegenlerde keşfe çıkabilir. Bu cihazlar aynı zamanda bombaları ve mayınları tespit edip etkisiz hale getirebilir.

Robot Türleri | Robot Nedir?

Sanayi robotlarının çoğu, hareket etmelerine imkân sağlayan mekanik eklemlere sahip robot kolu türleridir. Bazı robot kolları, boylarında değişiklik yapabilir. Hareketleri, motorlar, hidrolik ya da pnömatik sistemler tarafından denetlenir.

Bir robot kolunun hareket ettiği yönlerin sayısına, serbestlik derecesi adı verilir. Bükülebilen, yukarı, aşağı ve bir yandan diğer yana hareket eden eklemler 3 serbestlik derecesi sağlar.

robot kolu

Bir robot kolunun ucunda, yardımcı unsuru adı verilen bir gereç bulunur. Bunlar arasında robot elleri ya da yakalayıcıları, püskürtme tabancası, lazerler, kesim ya da kaynak aletleri veya makineler bulunur. Bir mikroişlemci, robot kolundaki motorlara talimat vererek yardımcı manevra unsurunu istenen yere yerleştirir.

Bazı robotlar tırtıllı ya da tekerlekli platformlar üzerinde hareket eder. Diğerlerinin bacakları vardır. Talimatlar, robotun içindeki mikroişlemcilere proglamlanabilir ya da uzaktan kumandayla alınabilir. Uzaktan kumandalar genelde robotun içindeki kameradaki görüntü üzerinde çalışır.

Asimov’un Robot Yasaları | Robot Nedir?

Isaac Asimov ünlü robot serisiyle teknolojik açıdan tutarlı bir robot kavramı yaratır ve robotların amacının insana hizmet olduğunu, bir robotun kendi amaçlarını insanların amaçlarına hiçbir zaman tercih edemeyeceğini koyduğu 3 Robot Yasası’yla belirler. Bu robot yasaları şu anda insanla robot arasındaki ahlaksal ve hukuksal ilişkinin temelini oluşturmaktadır.

0. Yasa: Bir robot, insanlığa zarar veremez veya hareketsiz kalarak insanlığın zarar görmesine izin veremez. (Bu yasa, sonradan “Sıfırıncı Yasa” olarak eklenmiştir.)

1. Yasa: Bir robot, 0. yasa ile çelişmediği sürece, hiçbir şekilde insan türüne zarar veremez veya hareketsiz kalarak zarar görmesine izin veremez.

2. Yasa: Bir robot, 0. ve 1. yasaları ile çelişmediği sürece, kendisine insanlar tarafından verilen komutlara itaat etmek zorundadır.

3. Yasa: Bir robot, 0., 1. ve 2. yasalar çelişmediği sürece, kendi varlığını korumak zorundadır

Akıllı Robotlar | Robot Nedir?

akıllı robot örümcek
Akıllı robot örümcek

Basit robotlar, bir dizi talimatlara göre basit görevleri yerine getirir. Bir mobil robot, duvara çarptığında ne yapacağını bilebilir.

Daha sofistike robotlarda, yollarını bulabilmeleri için algılayıcılar vardır. Yüksek güçte bilgisayarlar ve karmaşık programlama, kimi koşullara hizmet eden talimatları tanımlar ve akıllı robotlar çevrelerine uyum sağlayan eylemleri seçebilir.

Güç geri bildirim adı verilen bir sistem, bu robot elinin tutaç baskısını görmek için algılayıcılardan yararlanır. Algılayıcılardan gelen sinyaller, parmakların hareketini denetleyen ve tuttuğu objeleri ezmesini engelleyen bir mikroişlemci tarafından yorumlanır.

mars robotu sojourner

5 Temmuz 1997’de, Sojourner Mars’ın yüzeyini keşfeden ilk robot oldu. Güneş paneliyle çalışan robot toprağı, kaya parçalarını analiz ederek yüksek frekanslı radyo sinyalleri aracılığıyla dünyaya bilgi ve görüntü yolladı.

Boyutları nanometreyle (milimetrenin milyonda biri) ölçülen nanobotlar, göz ameliyatları ya da insan vücudunun başka bölümlerindeki operasyonlarda kullanılabiliyor. Ufak cerrahi nano aleti, daha büyük bir nano makinesi tarafından çalıştırılacaktır.

88 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir