potasyum nedir resim

Potasyum Nedir?

Potasyum Nedir? Potasyum, periyodik tablonun ilk sütunundaki dördüncü elementtir. Alkali metal olarak sınıflandırılır. Potasyum atomları, 19 elektron ve 19 protona sahiptir. Potasyumun periyodik tabloda üstündeki alkali metal olan sodyuma kimyasal olarak benzediği kabul edilir. Bu yazıda Potasyum nedir ve Potasyumun özellikleri nelerdir gibi konurdan ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

potasyum sembol - Potasyum Nedir? Potasyum Elementinin Bilinmeyen Özellikleri

Sembol: K

Atom numarası: 19

Atom ağırlığı: 39.0983

Sınıflandırma: Alkali metal

Oda Sıcaklığında Faz: Katı

Yoğunluk: 0.86 gram/cm3 küp

Erime noktası: 63,38 °C (146,08 ° F)

Kaynama noktası: 759 °C (1398 ° F)

Kim Tarafından keşfedildi: 1807’de Sir Humphry Davy

Potasyumun Özellikleri

Standart koşullar altında potasyum yumuşak gümüşi beyaz bir metaldir. O kadar yumuşaktır ki bıçakla kolayca kesilebilir. Kesildiğinde, açıkta kalan metal hızla kararır ve donuk bir oksit kaplama oluşturur.

Potasyum çok düşük bir erime noktasına sahiptir, öyle ki bir mum bile erimesine neden olabilir. Yandığında soluk mor renkli bir alev oluşur. Potasyum ayrıca çok düşük bir yoğunluğa sahiptir ve lityumdan sonra ikinci en yoğun metaldir. Suda yüzebilecek kadar hafiftir.

Kimyasal olarak potasyum çok aktif bir metaldir. Su ile temas ettiğinde şiddetli tepki verir, ısı ve hidrojen gazı üretir. Ayrıca oksijen, asitler, sülfür, flor ve nitrojen gibi diğer birçok element ve maddeyle reaksiyona girer.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Bileşik Nedir? Bileşiğin Özellikleri Ve Organik Bileşikler

Potasyum  Nerelerde Bulunur?

Potasyum su ile çok çabuk reaksiyona girdiğinden, doğada temel formunda bulunmaz. Bunun yerine silvit, karnalit, langbeinit ve kainit gibi çeşitli minerallerde bulunur. Potasyum içeren çoğu mineral potas olarak adlandırılır. Yer kabuğunun ağırlığının yaklaşık %2,1’ini oluşturan potasyum, kabukta en çok bulunan sekizinci elementtir. Aynı zamanda okyanus suyunda bulunan en bol sekizinci elementtir

potasyum gubre - Potasyum Nedir? Potasyum Elementinin Bilinmeyen Özellikleri
Gübre [potasyum nedir]

Potasyum Kullanım Alanları

Potasyumun en büyük kullanımı gübre yapımında kullanılan potasyum klorürdür (KCl). Bunun nedeni, potasyumun bitki büyümesi için önemli olmasıdır. Potasyum için endüstriyel uygulamalar arasında sabunlar, deterjanlar, altın madenciliği, boyalar, cam üretimi, barut ve piller bulunur.

Potasyum ayrıca vücudumuzda hayati bir rol oynar. Kas kasılmasında, sıvı ve pH dengesinde, kemik sağlığında kullanılır ve böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olur. Ağırlık olarak insan vücudunda en çok bulunan sekizinci elementtir.

Potasyum Nasıl Keşfedildi?

Potasyum ilk olarak 1807’de İngiliz kimyager Sir Humphry Davy tarafından izole edildi. O, elementi tuz potasından ayırmak için elektrik kullandı.

Potasyum adı nereden gelir? |Potasyum nedir?

Potasyum, adını potasyumun ilk izole edildiği tuz potasından alır. Elementin K sembolü, potas anlamına gelen Latince “kalium” kelimesinden gelir.

Potasyumun İzotopları Nelerdir? |Potasyum nedir?

Doğal olarak oluşan üç potasyum izotopu vardır: K-39, 40 ve 41. Doğada bulunan potasyumun çoğunluğu (% 93) K-39‘dur.

Potasyum Hakkında İlginç Gerçekler

#) Potasyum klorür (KCl) bazen sofra tuzu yerine kullanılır.

#) Uzmanlar, yetişkinlerin her gün 4.7 gram potasyum tüketmelerini önermektedir. Az miktarda potasyumun tadı tatlı olabilir. Daha yüksek bir konsantrasyon acı veya tuzlu olabilir.

#) Potasyum bikarbonat, kabartma tozunun kimyasal adıdır. Yangın söndürücüler, kabartma tozları ve asit gidericilerde kullanılır.

#) Diyetimizdeki bazı iyi potasyum kaynakları arasında muz, avokado, fındık, çikolata, maydanoz ve patates bulunur.

87 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir