Polimer nedir

Polimer nedir? Polimer, binlerce küçük molekülün bir araya gelmesinden oluşan çok büyük moleküllerdir. Polimerler doğal ya da sentetik olabilir.

Polimerler sık sık doğada var olur. DNA, tahta ve protein polimerdir. Yün ve ipek gibi doğal lifler de polimerdir. Sentetik polimerler, 19. yüzyılın sonlarından beri üretilmektedir. Bunlar, sentetik plastik ve liflerin temelidir. Polimerler, monomer adı verilen küçük moleküllerin bir araya gelmesiyle oluşan uzun, zincir benzeri moleküller içerir. Örneğin, polietilen monomer etilenin binlerce molekülünün bir araya gelmesiyle oluşur.

| Polimer Ne demek? | Polimer nedir?

Polimer ne demek? Polimerler, birkaç bin ile milyon gram/mol arasında değişen moleküler ağırlıklara sahip çok büyük moleküller olan makromoleküllerden oluşan maddelerdir. Doğal polimerler arasında protein, nişasta, selüloz, DNA bulunur ve canlı doku yapılarının çoğunu oluşturur. Sentetik polimerler artık en başarılı ve kullanışlı malzeme sınıflarından birini oluşturmaktadır ve çok çeşitli fiziksel özelliklere sahiptir.

Günümüzde sentetik polimerler ışık yaymak, düşük maliyetli basılabilir cihazlarda yarı iletken görevi görmek, kurşun geçirmez yelekler için (liflerin çelikten daha güçlü olduğu yerlerde) hafif malzemeler olarak kullanılması, tıpta ilaç sanayisinde kullanılması, suni deri olarak kullanılması ve birçok kişi ve amaç için kullanılmaktadır. Doğal polimerler ise tarih öncesinden beri insanlar tarafından kullanılmıştır.

Polimerlerin bir ya da 3 tür yapısı olabilir: Doğrusal, dallanmış ya da çapraz bağlı. Doğrusal polimerler, uzun basit monomer zincirleri içerir.

Naylon ve polivinil klorür (PVC), doğrusal polimerlerdir. Bazı doğrusal polimerlerin dirsekli zincirleri vardın Esnetildiğinde, zincirler düzleşir; baskı bırakıldığında eski şeklini alır. Bu bazı polimerleri esnek kılar.

Dallanmış polimerlerin ana zincirlerine bağlı daha kısa zincirleri vardır. Çapraz bağlı polimerlerin zincirleri arasında bağlantıları vardır. Bu da bir ağ oluşturur ve polimeri daha sert yapar.

cirt cirt - Polimer nedir? Polimer Çeşitleri ve Nerelerde kullanılır?

Burada 24 kat büyütülmüş cırt cırt 2 naylon dokusunu içerir. Tabandaki kancalar, tepedeki ilmek yapılmış tellere yakalanır.

| Polimer nedir?

| Polimerlerin Kullanım Alanları | Polimer nedir?

Polimerler, modern yaşamın hemen her alanında kullanılmaktadır. Bakkal poşetleri, soda ve su şişeleri, tekstil elyafları, telefonlar, bilgisayarlar, gıda ambalajları, otomobil parçaları ve oyuncakların hepsi polimer içerir.

Kenevir , gomalak , kehribar , yün , ipek ve doğal kauçuk gibi doğal polimerik malzemeler yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ahşap ve kağıdın ana bileşeni olan selüloz gibi çeşitli başka doğal polimerler de mevcuttur .

Sentetik polimerlerin listesini kabaca dünya çapında talep sırasına göre; polietilen , polipropilen , polistiren , polivinil klorür , sentetik kauçuk , fenol formaldehid reçine (ya da bakalit ), neopren , naylon , poliakrilonitril , PVB , silikon , ve çok daha fazlası şeklinde sıralayabiliriz. Her yıl bu polimerlerden 330 milyon tondan fazla üretilmektedir. 

Araştırmacılar, daha fazla ilaç geliştirmeyi ve halihazırda kullandığımız ürünleri iyileştirmeyi amaçlayan birçok farklı polimeri deniyorlar.  Örneğin, otomotiv endüstrisi için karbon polimerleri geliştirilmekte ve iyileştirilmektedir. 

Polimerlerler Nelerdir? | Polimer nedir?

Pek çok yaygın polimer sınıfı hidrokarbonlardan, karbon bileşiklerinden ve hidrojenden oluşur. Bu polimerler spesifik olarak, polimerin omurgası adı verilen uzun zincirler halinde birbirine bağlanmış karbon atomlarından yapılmıştır. Karbonun doğası gereği, omurgadaki her bir karbon atomuna bir veya daha fazla başka atom eklenebilir. Sadece karbon ve hidrojen atomları içeren polimerler vardır. Polietilen, polipropilen, polibütilen, polistiren ve polimetilpenten bunlara örnektir. Polivinil klorür (PVC), tüm karbon omurgasına bağlı klor içerir. Teflon, tüm karbon omurgasına bağlı flor içerir.

Diğer yaygın olarak üretilen polimerler, karbon dışındaki elementleri içeren omurgalara sahiptir. Naylonlar, tekrar birim omurgasında azot atomları içerir. Polyesterler ve polikarbonatlar omurgada oksijen içerir. Bir karbon omurgaya sahip olmak yerine silikon veya fosforlu bir omurgaya sahip olan bazı polimerler de vardır.

| Naylon Nedir? | Polimer nedir?

Naylon dünyadaki ilk sentetik liftir. 1930’arda ABD’li kimyacı Wallace H. Carothers (1896-1937) tarafından geliştirilmiştir. Naylon ilk başta ipeğin ucuz bir alternatifi olarak tasarlanmıştı. Naylon polimer, pamuk ve yünden daha güçlü bir lif yapar. Doğal liflerle karıştırılabilir ya da tek başına iplik yapımında kullanılabilir.

Polimer üretmede kullanılan hammaddeleri çeşitlendirerek farklı naylon türleri yapılabilir. Bazı naylonlar vites dişlisi ya da makine parçası yapacak kadar serttir. Bu türler aynı zamanda ısıya ve kimyasal saldırılara karşı dayanıklıdır.

Naylonun hammaddeleri ısıtılıp bir sıvı polimer oluşturur. Bu da su banyosunda soğutulduğunda, naylon telini meydana getirir. Tel kurutulur, parçalara ayrılır, eritilir, daha sonra iplik memeciğinin içinden spreylenir. Soğuk hava, spreyi ince liflere çevirir daha sonra esnetilip kıvırcıklaştırılır.

istanbulda olta - Polimer nedir? Polimer Çeşitleri ve Nerelerde kullanılır?

İstanbul’daki Marmara Denizi’ndeki bu balıkçı oltasında naylon ip kullanıyor. Naylonun gücü, oltayı kullanım için ideal kılıyor.

| Polimer nedir?

Kaynak: wikipedia, livescience (Polimer nedir?)

89 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir