mühendislik nedir resim

Zorunluluk, icatların anasıdır‘, der bir yabancı atasözü. Bu atasözü mühendislik mesleği için söylenmiş diyebiliriz. İnsanlar olarak, hayatta karşılaştığımız sorunlar hakkında düşünmeye ve bunlara çözümler üretmeye kararlıyızdır.  Mesela Tekerleğin icadı klasik bir örnektir.

Tarih öncesi çağlarda, insanlar çeşitli araçları kullanmaya başladıklarında, ağır nesneleri minimum çabayla hareket ettirmelerini sağlayacak bir mekanizmaya ihtiyaç duydular.

Yenilikçi bir mucit bunun nasıl yapılacağını düşünmüş ve tekerleğin ustaca tasarımını bulmuştur. Bu çok ağır nesneleri zaman kaybetmeden ve fazla enerji harcanmadan taşıyan basit bir buluştur.

Mühendislik Nedir?

Mühendislik Nedir? Mühendislik bilim, matematik ve hayal gücünü kullanarak fikirleri alıp gerçeğe dönüştürme işidir. Mühendisler problem çözme ve yaratıcı tasarım konusunda ustalardır. Bir kariyer olarak mühendisler, dinamik ve çeşitli bir çalışma hayatının tadını çıkarırken, insanların hayatlarında bir fark yaratma şansı sunarlar. 

Mühendisler, her ülkenin büyümesi ve gelişmesi için gerekli oldukları için dünya çapında talep görmektedir. Medeniyetin ilerleyişi büyük ölçüde, su, barınak ve güç gibi yaşamamız için gerekli olan temelleri sağlamak için çevremizi kontrol eden ve kontrol eden mühendislerin çalışmalarına bağlıdır.

Son birkaç on yılda mühendisler, astronotları uzaya göndererek, insan genomunu haritalayarak ve interneti bularak dünyayı değiştirdiler. Şu anda mühendisler, güneş enerjisinden sentetik organlara, sürücüsüz arabalardan sanal gerçeklik kulaklıklarına kadar yenilikçi projeler üzerinde çalışıyorlar.

Mühendislik öğrencileri, güçlü bir kariyer temeli görevi gören değerli beceriler geliştirir. Mühendisler problem çözücüdür; çalışmak için esnek ve yaratıcı bir yaklaşıma sahipler; ve takım halinde iyi çalışırlar.

Bu beceriler, teknisyenden baş yöneticiye ve havacılıktan sağlık hizmetlerine ve yazılıma kadar her sektörde oldukça kullanışlıdır.

Mühendislik yeterliliği, ilginç insanlarla ilginç işler yapma, insanların yaşamlarını iyileştirme ve neredeyse sınırsız kariyer fırsatlarını keşfetme şansı sunar.

Mühendisler: Günümüz Mucitleri

mühendis adamlar
Mühendisler

Modern çağda, gerçek dünyadaki sorunları çözme rolünü yerine getiren mühendislerdir. Bunlar sorunlarımızı yorumlamak için özel olarak eğitilmiş ve daha sonra en iyi çözümleri bulmak için bilgilerini uygulayan kişilerdir.

Bu, mühendisleri toplumda önemli bir konuma getirir ve omuzlarına büyük sorumluluk yükler. Rollerini en iyi şekilde yerine getirebilmek için her iyi mühendisin sahip olması gereken en önemli 5 özellik şunlardır :

| 1. Sorun Çözme

Bu belki de bir mühendiste en çok istenilen aranılan beceridir, çünkü problemler tam olarak çözmeleri gereken şeydir. Yetkin bir mühendis, sunulan problemi titizlikle inceleyen, onu tamamen kavrayan ve sonra onun kökenini bulmak için analitik becerilerini uygulayan kişidir.

Tüm bu süreç, problem çözme becerilerinin uygulanması ile gerçekleştirilir ve mesleğinde mükemmelleşmek isteyen her mühendis için kesinlikle sahip olunması gereken bir süreçtir.

| 2. Bilgi

Söyledikleri gibi; ‘Bilgi Güçtür‘. Bugünün dünyası ciddi bir hızda gelişiyor ve herkes, özellikle mühendisler, kendilerini olabildiğince güncel tutmalıdır. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yapılan bu istatistikler, her yıl dosyalanan patent sayısında önemli bir artış olduğunu gösteriyor ki bu, yaşadığımız hızlı gelişme çağının bir kanıtıdır.

Sektördeki son gelişmelere dayanan çözümler, ilgili alanlarındaki en son araştırma ve buluşları gözden geçirme alışkanlığı geliştirmeli ve mümkün olduğunca fazla bilgi biriktirmelidir.

| 3. Pratiklik

Mühendislik mesleğindeki en popüler tartışmalardan biri teorik ve pratik bilginin göreceli önemidir. Çok pratik bir mühendis, yalnızca gerçek zamanlı problemlerle daha donanımlı olmakla kalmaz, aynı zamanda pratik deneyimleri nedeniyle uygulanabilir çözümler geliştirebilir.

Bu nedenle, dışarıdaki her mühendise ellerini kirletmekten utanmamalarını tavsiye ediyoruz; çünkü pratik becerilerinizi geliştirmek sizi mühendislik alanında diğerlerinden ayıracaktır.

| 4. Merak

Mühendisler çoğu zaman hayatın çeşitli alanlarında hangi teknik sorunların var olduğunu bilen kişilerdir. Her gün gözlemledikleri bu sorunları meraklı olan bir mühendis sürekli olarak düşünmekte ve bu sorunlardan kurtulmanın yollarını aramaktadır.

Onları diğerlerinden daha iyi yapan şey bu zihinsel yatırımdır çünkü bu merak ve araştırma ile meslektaşlarından bir adım önde olurlar. Yaratıcı mucitler olarak ün kazananlar genellikle bu sınıftaki mühendislerdir.

| 5. Kişilerarası Beceriler

Mühendisler, tüm zamanlarını masa başında matematik problemlerini çözerek geçiren insanlar değildir. Bunun yerine, insani ve parasal kaynakları yöneten, çeşitli profesyonellerle işbirliği yapan ve çeşitli ekiplere liderlik eden kişilerdir.

Böyle bir durumda, mühendislerin kendilerine verilen bu teknik olmayan görevleri sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmeleri için harika kişilerarası becerilere sahip olmaları beklenir.

Bunun dışında; akıcı bir konuşmacı, karizmatik lider ve arkadaş canlısı bir kişi genellikle insanlar tarafından daha çok sevilir. Herkes o kişi olmak için çabalamalıdır.

Kaynak: Newengineer

88 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir