merminin hızı resim

Mermi Nedir ?

Mermi nedir? Mermiler, ateşli silahlardan ateş edilen silindirik metal çekirdeklerdir. Ana işlevleri öldürmek veya başka şekilde etkisiz hale getirmektir. Bu yazıda merminin hızı ve merminin özellikleri gibi şeylerden bahsedeceğiz.

Tabancalarda, tüfeklerde ve makineli tüfeklerde kullanılmak üzere çok sayıda çeşitte mermi vardır.  Tüfek ve makineli tüfek mermilerinde, yumuşak bir kurşun çekirdek, daha sert bir çelik veya bakır nikel ceketinin içine yerleştirilmiştir 

Ayrıca zırhı delebilen, su altında ateş edebilen veya ses altı hızlarda “sessizce” ateş edebilen özel mühimmat tipleri de vardır. 

Bununla birlikte, tasarımları temel olarak aynıdır. 

Fişek Nedir?

Mermi, fişeğin bir bileşenidir. Fişek, silahı ateşlemek için yüklediğiniz her şeydir.

Tipik bir fişek dört bileşenden oluşur: fişek kovanı, kapsül, sevk barutu ve mermi(çekirdek). 

Bir tabanca tetiği çekildiğinde, sevk barutu ateşlenerek kapsül vurulur. Bu, mermiyi ileri doğru zorlayan ve gövdeyi çıkaran gazın hızlı bir şekilde genişlemesine neden olur. Mermi namludan ayrıldığında, maksimum hızında hareket eder ve daha fazla hızlanma olmaz.

Mermilerin çekirdekleri genellikle kurşun malzemeden yapılır. Hafif silahlar için üretilmiş fişeklere ait mermilere kurşun da denilir.

Boyutları küçük olsa da en popüler tabanca mermisi 9 mm çapındadır. Bunun haricinde 5,56 mm,  7,62mm, 12,7 mm, 25mm ve 40 mm gibi çaplarında da türleri vardır.

Mermiler ciddi hasara neden olacak kadar kinetik enerjiye sahiptir. 

Merminin Hızı ve Kinematiği

Bir kinematik formülü kullanarak, bir silahın namlu çıkış hızı ve namlu uzunluğu bilindiğinde bir merminin hızlanmasını belirlemek mümkündür.

2  = v 2  + 2as

Burada;

v namlu çıkış hızı’dır.
o merminin başlangıç ​​hızı’dır, (sıfırdır).
a ivme’dir
s namlu uzunluğu’dur.

Hızlanma istenen değer olduğundan türetilmiş ivme formülü ise şu şekildedir:

a= 2 / 2s

Bir Beretta 92S ( standart ABD Ordusu tabancası) ateşlendiğinde, 9 mm Parabellum mermisinin (merminin hızı) namlu hızı 335 m / s’dir  .127 mm namlu uzunluğu ile merminin ivmesinin 4.4 × 10 5  m / s 2 olduğu hesaplanmıştır.

Mesela Türk yapımı Bora 12 keskin nişancı tüfeği (sniper) (merminin hızı) namlu hızı 840 metre / saniye’dir. Namlu uzunluğu da 1080mm’dir. Bu tüfeğin ivmesi de aynı şekilde hesaplanabilir.

Bir merminin ivmesi, büyük ölçüde ateşlendiği silahın yanı sıra kullanıcının amacı ile de ilgilidir. 

Tabanca mermileri genellikle tüfeklere ve makineli tüfeklere göre daha düşük bir ivmeye sahiptir. 

Ayrıca, gizli operasyonlarla ilgili kişiler, merminin hızı nı baskılayan ve özel ses altı mühimmatı gerektiren susturuculara sahip ateşli silahlar kullanabiliyorlar.

Bir aktivist şöyle der: “Unutmayın, silahlar insanları öldürmez. Bunu Mermiler yapar. Eğer mermilerin her birinin fiyatları 5.000 dolara çıkarsa, cinayetlerde ciddi şekilde azalma olur ”  

mermiler - Mermi Nedir? Merminin Hızı ve İvmesi
Mermiler [merminin hızı]

Mermiler Hakkında Merak Edilen Sorular

1 mermi kaç km hızla gider?

En hızlı mermilerin hızı saniyede 2600 fit, yani 800 metre/saniye civarıdır.

Merminin ilk hızı nedir?

Mermi ilk hızı merminin türüne, kalibresine, namlu çapına göre değişir. Mermi ilk hızı 330 metre/saniye ile 1800 metre/saniye arasında değişebilmektedir.

G3 mermi kaç km hızla gider?

G3 piyade tüfeği ortalama saniyede 800 metre hızla hareket eder.

Mermi suda ne kadar gider?

9 mm’lik bir el tabancası ile ateş ettiğinizde mermi 2 metre kadar suya nüfuz eder. Eğer 2 metreden daha derindeyseniz, su dışından size tabanca ile ateş eden birisine karşı muhtemelen güvende olursunuz.

Mermi mi daha hızlı ses mi?

En hızlı mermilerin 800 metre/saniye civarı ilerlediğini söylemiştik. Buna göre mermi hızı yaklaşık ses hızının iki katıdır.

Yorgun mermi ne oluyor?

Havaya rastgele atışlarda mermi enerjisini kaybeder ve serbest düşme hareketi yapar. Merminin bu hareketine bağlı yaralanmalar nadirdir ve bu yorgun mermi veya düşen mermi yaralanmaları olarak adlandırılır.

Merminin içinde ne var?

Fişeklerdeki çekirdek kısım mermidir. Bir fişeğin içinde ise: kapsül, kovan, barut ve mermi (çekirdek) bulunur. Kurşun elementi  veya kurşun elementi alaşımları genel olarak mermi çekirdeğinin malzemesidir.

Mermi ne kadar gider?

En popüler tabanca olan 9 mm’lik bir tabanca için  bir mermi yaklaşık 1,2 mil (yaklaşık 2 kilometre) yol alır.

Mermi çekirdeği neyden yapılır?

Mermiler çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Kurşun veya kurşun alaşımı tipik mermi çekirdeği malzemesidir.  Mermi dış kısmı, bakır ve çinko alaşımından yapılır. Günümüzde mermilerde kullanılan alüminyum, bizmut, bronz, bakır, plastik, kauçuk, çelik, kalay ve tungsten gibi birçok başka malzeme vardır.

Merminin suda gitmesi

Kaynak: wikipedia (merminin hızı ve mermi nedir)

Resim: https://www.thegoodgun.com/

86 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir