kuvvet nedir resim

Kuvvet Nedir?

Kuvvet Nedir? Kuvvet, hız, yön veya şekilde değişikliğe neden olan bir itme veya çekmedir. Bazı kuvvetler hızdan etkilenir, bazı kuvvetler etkilenmez. Kısaca kuvvet itme veya çekme gücüdür. Her gün gördüğümüz birçok farklı kuvvet vardır.

Örneğin, buzdolabı kapısını açtığınızda, kolu çekerek bir kuvvet uygularsınız. Rüzgar estiğinde, kıyafetlerimizi geri çeken veya saçımızı yüzümüze savuran güç bir kuvvettir.

Bazı kuvvetler küçüktür, bazıları çok büyüktür. Kuvvetleri inceleyen bilim insanlarına Fizikçi denir.

Fizik, her şeyin yapılması ile ilgilenir. Kuvvetler dolaylı veya doğrudan olabilir. Bir kuvvet doğrudan olduğunda, bir nesne diğerine dokunur veya temas eder. Buzdolabının kapısını açmanız doğrudan bir kuvvettir.

Dolaylı kuvvete mıknatıs örnek verilebilir çünkü o nesneye dokunmasa bile bir nesneyi çeker ( bir mıknatısın demir veya çiviyi çekmesi gibi ).

yercekimi nedir 2 1 - Kuvvet Nedir? Kuvvet Ve Hareketin Etkileri
Yerçekimi nedir? (kuvvet nedir)

Yerçekimi Nedir? | Kuvvet Nedir?

Yokuş aşağı bisiklet sürerken, pedal çevirmeniz gerekmediğini fark etmişsinizdir. Çünkü dolaylı bir kuvvet sizi ve bisikleti aşağı çeker. Bu kuvvete yerçekimi denir .

Yerçekimi, tüm nesneleri bir araya getiren bir kuvvettir. Bir nesnenin kütlesi ne kadar büyükse, o kadar fazla yerçekimi vardır. Yerçekimi, nesneler birbirine daha yakın olduğunda da daha güçlüdür.

Yerçekimi, bir şeyin kütlesine bağlıdır. Kütlesi olan herhangi bir nesnenin çekim kuvveti vardır ve diğer nesneleri ona doğru çeker. Dünyanın yerçekimi kuvveti nesneleri ona doğru çeker. 

Yerçekimi her zaman çeken bir kuvvettir. Masanın üzerine bir bardak su koyduğunuzda, yerçekimi nedeniyle orada kalır. Bir trambolin üzerine atladığınızda, yerçekimi nedeniyle geri inersiniz.

Yerçekimi öyle büyük bir kuvvettir ki, Dünya gezegenimizin bir yörüngede hareket etme şeklini kontrol eder ve güneş tarafından çekilir.

Dünya’da yerçekimi çekimi Ay’dakinden daha büyüktür. Kütleniz hem Dünya’da hem de Ay’da aynı olacaktır, ancak ağırlığınız Ay’da Dünya’dakinden altıda bir daha az olacaktır. Bunun nedeni ise Ay’daki yerçekiminin Dünya’dakinin altıda biri olmasıdır.

İsaac Newton‘un elma hikayesi çocukluktan beri okullarda öğretilir. Sanki bir tesadüf gibi kafasına elmanın düşmesiyle Newton’ un birden aydınlanması ve yer çekimini keşfetmesi anlatılır.

Hareket Nedir ? | Kuvvet Nedir?

Hareket kuvvetten kaynaklanır. Tüm kuvvetler harekete neden olmaz! Örneğin, ailenizin arabasının arkasından itmeyi denediyseniz, itme ile kuvvet kullanırsınız , ancak araba hareket etmez.

Harekete neden olan bir güç örneği bisiklete binmektir. Bisikleti sürdüğünüzde pedalları itersiniz ve dişlilere bağlı olarak, bu da tekerleklerin dönmesine neden olur. Bisiklet kendi kendine hareket etmez.

Hareket halindeyken, bisiklette pedal çevirerek onu zorlamanız gerekir. Dişliler nedeniyle, pedalların üzerinde küçük bir kuvvet bisikletin hareket etmesini sağlar.

Bisiklete binmek, kaldırım boyunca onu itmekten çok daha kolaydır. Bu eylemsizlik yüzündendir.

yumruk kuvvet - Kuvvet Nedir? Kuvvet Ve Hareketin Etkileri
Yumruk (kuvvet nedir)

Atalet nedir? | Kuvvet Nedir?

Atalet (eylemsizlik) nedir? Bu soruyu şöyle açıklayabiliriz.

Newton’un Birinci Yasası şöyle der:

Eğer bir cismin üzerine etki eden net/toplam kuvvet sıfır ise, durmakta olan bir cisim durmayı, hareket etmekte olan bir cisim ise aynı yönde ve hızda hareket etmeyi sürdürür.

Fizikte bu, “eylemsizlik” ya da “atalet” olarak tanımlanır. Eylemsizlik kelimesi hareket etmemek anlamına gelir.

Atalet (eylemsizlik) bir kuvvet değildir, ancak birşeylerin itilme veya çekilme şeklini değiştirir. Atalet, ağır bir nesnenin hareket etmek için daha fazla güç gerektirdiği anlamına gelir, ancak hareket ettikten sonra daha ileri hareket edecektir.

Bir dahaki sefere ebeveyninizle birlikte bakkalda olduğunuzda bunu deneyin. Yiyeceklerle dolu bir alışveriş sepetini itmenin ne kadar kolay olduğunu görürsünüz.

Daha ağır bir araba hareket etmeye başladığında, tutamaçları bırakabilirsiniz ama araba yine de ilerleyecektir. Çünkü daha ağır nesnenin daha fazla eylemsizliği vardır.

Kaynak (kuvvet nedir)

87 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir