klor nedir resim

Klor Nedir?

Klor Nedir? Klor, periyodik tablonun on yedinci sütunundaki ikinci elementtir. Halojen grubunun bir üyesi olarak sınıflandırılır. Dış kabukta 17 elektron ve 7 değerlik elektronlu 17 protona sahiptir. Dünya kabuğunda en bol bulunan yirminci elementtir.Bu yazıda Klor nedir ve Klorun özellikleri nelerdir gibi konulardan ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

klor sembolu - Klor Nedir? Klor Elementinin Duymadığınız Özellikleri

Sembol: Cl

Atom numarası: 17

Atom ağırlığı: 35.45

Sınıflandırma: Halojen

Oda Sıcaklığındaki Faz: Gaz Yoğunluk:3,2 g/L  (0 °C)

Erime noktası: -101,5 °C (-150,7 °F)

Kaynama noktası: -34.04 °C (-29.27 °F)

Kim Tarafından keşfedildi: Carl Wilhelm Scheele gazı 1774’te üretti, ancak onu ilk kez bir element olarak adlandıran ve 1810’da klor adını veren Sir Humphry Davy’di.

Klor Özellikleri

Standart koşullar altında klor, diatomik moleküller oluşturan bir gazdır. Bu, iki klor atomunun bir araya gelerek Cl2 oluşturduğu anlamına gelir. Klor gazı yeşilimsi sarı renktedir, çok kuvvetli bir kokusu vardır (çamaşır suyu gibi kokar) ve insanlar için zehirlidir. Bu gaz Havadan iki buçuk kat daha ağırdır. -34 ° C’de (-29 ° F) sıvı hale gelir.

Yüksek konsantrasyonlarda klor gazı ölümcül olabilir.Klor çok tehlikeli bir maddedir. Sıvı klor cildi yakar ve gaz halindeki klor mukus zarlarını tahriş eder.

Klor çok reaktiftir ve sonuç olarak doğada serbest formunda değil, yalnızca diğer elementlere sahip bileşiklerde bulunur. Suda çözünecek, ancak çözündükçe suyla da reaksiyona girecektir. Klor, soy gazlar dışındaki tüm diğer elementlerle reaksiyona girer. En yaygın klor bileşikleri klorür olarak adlandırılır, ancak aynı zamanda klor oksitler adı verilen oksijenli bileşikler de oluşturur.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Halojen Nedir? Halojenlerin Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Klor, Dünya’da Nerelerde Bulunur?

Klor, hem Dünya’nın kabuğunda hem de okyanus suyunda bol miktarda bulunur. Volkanik gazlardaki çok az miktarda serbest kalan klor (Cl) dışında, bu element genellikle sadece kimyasal bileşikler şeklinde bulunur . Okyanusta, klor, sofra tuzu olarak da bilinen sodyum klorürün (NaCl) bir parçası olarak bulunur. Yerkabuğunda, klor içeren en yaygın mineraller arasında kaya tuzu yani halit (NaCl), karnalit ve silvit (KCl) bulunur. Günümüzde çoğu klor, sulu sodyum klorürün (NaCl) elektrolizi yoluyla üretilmektedir.

klor kullanim alani - Klor Nedir? Klor Elementinin Duymadığınız Özellikleri
deterjanlar ve klor [klor nedir]

Klor Kullanım Alanları

Klor, endüstride kullanılan en önemli kimyasallardan biridir. Birçok ülkede ve büyük endüstriyel uygulamalarda kullanılmak üzere her yıl on milyarlarca pound klor üretilmektedir. Böcek öldürücüler, farmasötikler, temizlik ürünleri, tekstiller ve plastikler dahil olmak üzere çeşitli ürünlerin yapımında kullanılır.

Muhtemelen insanların havuzlarda klor kullanıldığından bahsettiğini duymuşsunuzdur. Klor, genellikle bir antiseptik olarak kullanılır ve içme suyunu güvenli hale getirmek ve yüzme havuzlarını tedavi etmek için kullanılır. Kağıt ürünleri, plastikler, boyalar, tekstil ürünleri, ilaçlar, antiseptikler, böcek öldürücüler, çözücüler ve boyaların üretimi gibi birçok endüstriyel işlemde büyük miktarlarda klor kullanılmaktadır.

Klor, havuzlarda bakterileri, mikropları ve algleri öldürerek temiz ve güvenli tutmak için kullanılır. Ayrıca içme suyunda bakterileri öldürmek için kullanılır, böylece içtiğimizde hastalanmayız. Mikropları öldürdüğü için klor dezenfektanlarda kullanılır ve çoğu ağartıcının temelidir.

Hayvan yaşamının hayatta kalması için sofra tuzu (NaCl) formunda klor gereklidir. Vücudumuz onu yiyecekleri sindirmemize, kaslarımızı hareket ettirmemize ve mikroplarla savaşmamıza yardımcı olması için kullanıyor.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Periyodik Tablo Nedir? Periyodik Tablonun Özellikleri

Klor Nasıl keşfedildi?

Klor gazı ilk olarak 1774 yılında İsveçli kimyager Carl Wilhelm Scheele tarafından üretildi. Ancak, bilim adamları yıllarca gazın oksijen içerdiğini düşünüyorlardı. Eşsiz bir element olduğunu 1810’da kanıtlayan İngiliz kimyager Humphry Davy’di. Elemente adını da verdi.

Klor Adı Nereden Gelir? | Klor Nedir?

Klor adını Yunanca “sarı-yeşil” anlamına gelen “kloros” kelimesinden alır.

Klor İzotopları Nelerdir? | Klor Nedir?

Klorun iki kararlı izotopu vardır: Cl-35 ve Cl-37. Doğada bulunan klor, bu iki izotopun bir karışımıdır.

klor sprey - Klor Nedir? Klor Elementinin Duymadığınız Özellikleri
sprey için klor [klor nedir]

Klor Hakkında İlginç Gerçekler

#) Klor gazı, 1. Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından Müttefik askerleri zehirlemek için kullanıldı.

#) Okyanus kütlesinin yaklaşık% 1.9’u klor atomlarından oluşur.

#) Klor Litre başına 3.21 gram gaz için yüksek yoğunluğa sahiptir (hava litre başına yaklaşık 1.29 gramdır).

#) Klor, kloroflorokarbonlar veya CFC’ler yapmak için kullanılır. CFC’ler bir zamanlar klimalarda ve sprey kutularında yaygın olarak kullanılıyordu. Maalesef,ozon tabakasına zararı olduğu için çoğunlukla yasaklandı.

#) Endüstri için çoğu klor gazı, çözünmüş sodyum klorür (tuzlu su) içeren su üzerinde elektroliz kullanılarak üretilir.

Kaynak: Britannica, Wikipedia

91 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

One thought on “Klor Nedir? Klor Elementinin Duymadığınız Özellikleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir