iyot nedir hd

İyot Nedir?

İyot nedir? İyot, periyodik tablonun on yedinci sütunundaki dördüncü elementtir. Halojen ve metal olmayan(ametal) olarak sınıflandırılır. İyot atomları, dış kabukta 53 elektron ve 7 değerlik elektronlu 53 protona sahiptir.Bu yazıda iyot nedir ve iyotun özellikleri nelerdir gibi konulardan ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

iyot sembolü

Sembol: I

Atom numarası: 53

Atom ağırlığı: 126.904

Sınıflandırma: Halojen

Oda Sıcaklığındaki Faz: Katı

Yoğunluk: 4,933 gram/cm3

Erime noktası: 113.7 °C (236.66 °F)

Kaynama noktası: 184,3 °C (363,7 °F)

Kim Tarafından keşfedildi: Bernard Courtois, 1811’de

İyot Özellikleri

Standart koşullar altında iyot koyu mavi-siyah bir katıdır. İyot kristalleri doğrudan katıdan gaza süblimleşebilir. Bir gaz olarak iyot, mor bir buhardır. İyot oldukça aktif bir elementtir, ancak periyodik tabloda brom, klor ve flor içeren diğer halojenlerden biraz daha az aktiftir.

İyot, birçok elemente sahip bileşikler oluşturabilir. En yaygın bileşiklerinden bazıları sodyum ve potasyumdan oluşur. Saf iyot kullanımı tehlikeli olabilir ve cildin yanmasına ve gözlere zarar vermesine neden olabilir.

İyot, yaşam için gerekli olan temel bir elementtir. En çok insanlarda ve tüm omurgalılarda tiroid hormonu üretiminde oynadığı hayati rolü ile bilinir. İyot eksikliği, guatr (genişlemiş tiroid bezi), zihinsel engel ve kretinizm dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Saf bir element olarak iyot, standart koşullar altında katı olan parlak mor-siyah bir ametaldir. Kolayca süblimleşir (sıvı bir formu atlarken katı halden gaz halini alır) ve mor bir buhar verir. Teknik olarak metal olmamasına rağmen bazı metalik özellikler sergilemektedir.

İyot, çevrede saf elementler yerine bileşikler olarak bulunan çok kimyasal olarak reaktif elementlerin bir alt kümesi (periyodik tablodaki Grup 17) olan bir halojen olarak sınıflandırılır. Diğer halojenler arasında flor (F), klor (Cl), brom (Br) ve astatin (At) bulunur. Halojen terimi, “tuz üretme” anlamına gelir. Bu elementler metallerle reaksiyona girdiğinde, kalsiyum florür, sodyum klorür (genel sofra tuzu), gümüş bromür ve potasyum iyodür gibi çok çeşitli tuzlar üretirler.

İyot, halojenlerin en az reaktif olduğu kadar elektropozitif olanıdır, yani kimyasal reaksiyonlar sırasında elektron kaybetme ve pozitif iyon oluşturma eğilimindedir. Aynı zamanda kararlı halojenlerin en ağır ve en az bol olanıdır. 30 bilinen iyot izotopu vardır, ancak yalnızca biri doğal olarak meydana gelmektedir

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Sodyum Nedir? Sodyum Elementinin Bilinmeyen Özellikleri

İyot Dünya’da Nerelerde Bulunur?

İyot oldukça nadir bir elementtir, ancak hem Dünya’nın kabuğunda hem de okyanus suyunda bulunur. Aslında okyanusta, Dünya’nın kabuğundan daha yüksek bir iyot konsantrasyonu var.

Deniz yosunu gibi bazı okyanus bitkileri yüksek konsantrasyonda iyot içerir. Aynı zamanda petrol ve doğalgaz rezervlerinin yakınında yeraltı tuzlu sularında da bulunur.

iyot - İyot Nedir? İyot Elementinin Bilmediğiniz Özellikleri
İyot [iyot nedir]

İyot Kullanım Alanları

İyotun birçok kullanımı vardır. Sanitasyon sistemlerinde ve mikropları ve bakterileri öldürmek için antiseptik olarak kullanılır. Aynı zamanda radyoaktif formunda doktorların tıbbi sorunları ve hastalıkları teşhis etmesini sağlamak için kullanılır.

Diğer uygulamalar arasında hayvan yemi, bulut tohumlama, boyalar ve fotoğrafçılık bulunur. İyot aynı zamanda yaşam için gerekli bir unsurdur. Vücudun büyüme hızını kontrol eden tiroid bezinde önemli bir rol oynar. Çok az iyot, bir kişinin yavaş büyümesine ve daha yavaş bilişsel gelişime (daha az zeki) sahip olmasına neden olabilir. İnsanların yeterince iyot almasını sağlamak için, genellikle iyotlu tuz adı verilen tuza eklenir.

İyot elementi tıpta da özellikle önemli bir rol oynar. Örneğin, iyot bileşikleri yaygın olarak sterilize edici ve yara temizleme solüsyonları olarak ve bilgisayarlı tomografi (CT) taramaları, radyografi ve floroskopi gibi görüntüleme tekniklerinde dahili kontrast ajanları olarak kullanılır. Radyoaktif izotop iyot-131, tiroid bezindeki kanseri tedavi etmek için de kullanılır.

İyot Nasıl Keşfedildi? |İyot Nedir?

İyot ilk olarak 1811’de Fransız kimyager Bernard Courtois tarafından keşfedildi ve izole edildi. Courtois, deniz yosunu üzerinde deneyler yaparken iyotla karşılaştı. İyotu ilk olarak yeni bir element olarak adlandıran ve adını öneren Fransız kimyager Gay-Lussac’tı.

İyot Adı Nereden Gelir? |İyot Nedir?

İyot, adını Yunanca “mor” anlamına gelen “iyot” kelimesinden alır.

İyot İzotopları Nelerdir?

İyot İzotopları, doğal olarak oluşan bir kararlı izotop, iyot-127‘ye sahiptir. İyotun 30 bilinen iyot izotopu vardır, ancak yalnızca biri(iyot-127) doğal olarak oluşur.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Potasyum Nedir? Potasyum Elementinin Bilinmeyen Özellikleri

İyot Hakkında İlginç Bilgiler

#) Çoğu insan yemeklerinde ihtiyaç duydukları iyotu deniz yosunu yemekten alır.

#) İyot insan yaşamı ve sağlığı için gerekli olan en ağır unsurdur. İyot bakımından zengin yiyecekler arasında balık, süt ürünleri (süt, peynir, yoğurt), bazı meyve ve sebzeler ve iyotlu tuz bulunur.

#) Hamile kadınların ortalama bir insandan daha fazla iyota ihtiyacı vardır. Bunu diyet takviyeleri yoluyla alabilirler.

#) Çok fazla iyot zararlıdır ve bir kişiyi çok hasta edebilir. Bir doktor tarafından talimat verilmedikçe asla iyot almayın.

Kaynak: iyot nedir

87 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

One thought on “İyot Nedir? İyot Elementinin Bilmediğiniz Özellikleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir