ışık nedir resim

Hiç ışıksız yaşamanın nasıl bir şey olduğunu düşündünüz mü?  Işık olmadan hiçbir şey göremezsiniz. Peki ışık nedir ? 

Işık Nedir?

Işık Nedir? Işık  aslında elektromanyetik radyasyon adı verilen bir enerji türüdürBu enerji formu röntgen makinelerinde, mikrodalga fırınlarda ve radyolarda da kullanılır. 

Görebildiğimiz elektromanyetik radyasyona görünür ışık denir. Farklı kaynaklar farklı ışık türleri üretir. Peki bu ışık türleri nedir ?

Işık Türleri Nelerdir?

Güneş sıcak olduğu için ışık üretir ve bu tür ışığa akkor denir . 

Ateşböcekleri veya TV’ler gibi diğer ışık kaynakları sıcak değildir ve ürettikleri ışığa lüminesans denir . 

Havai fişekler genellikle özel kimyasallar tarafından oluşturulan hem akkor bir ışığa hem de ışıldayan bir karışıma sahiptir. 

İlginç bir tür ışıldama ise, bazı malzemelerin kırıldıklarında verdiği ışık olan trimbolüminesans‘tır . 

Şeker küpleriyle dolu şeffaf plastik bir torbayı çok karanlık bir odaya götürürseniz trimbolüminesan ışığı görebilirsiniz. 

Kesme şekerlerini bir oklava ile ezin ve çok küçük mavi ışık yanıp sönmeleri gözlemleyebilirsiniz.

Işık Hızı Kaçtır?

Işık, evrendeki bilinen en hızlı maddedir. Peki ışık hızı kaçtır? Işık Saniyede yaklaşık 299.792.458 metre yol kat ediyor, yani 149,5 milyon km uzaklıktaki güneşten dünyaya ulaşmak sadece sekiz dakika sürüyor! 

Yani genel tabirle ışık hızı 300.000 kilometre / saniye ‘dir

isik nedir nasil yayilir - Işık Nedir? Işık Nasıl Yayılır?
Işık nasıl yayılır? (ışık nedir)

Işığın Özellikleri | Işık Nedir?

Aydan yansıyan ışığın Dünya’ya ulaşması ise bir saniye sürer. 

Bu hızdan dolayı ışık, farklı bir maddeyle karşılaşana kadar daima düz bir çizgide ilerler. 

Bir el fenerinin ucunu alüminyum folyo ile kaplayarak bunu gözlemleyin. Bir kalemle folyodan bir delik açın, böylece sadece küçük bir ışık demeti parlar. 

Karanlık bir odada, bu ışığı ‘hedefleyebilir’ ve istediğiniz herhangi bir şeyi parlatabilir misiniz? Evet, çünkü ışık düz bir çizgide hareket eder.

El fenerinizi bir masaya yerleştirmeyi ve önünde bir ayna tutmayı deneyin. Işık huzmesine ne olur? Aynadan seker ve farklı bir yöne gider. Buna yansıma denir. 

Işık her yeni maddeye çarptığında, bir kısmı yansıtılır. 

Saydam Maddeler Ve Opak Maddeler | Işık Nedir?

Bazı maddelerde, yansıma miktarı azdır, çünkü madde saydamdır, yani içinden geçer. Işığın çoğu doğrudan maddeden geçer ve sadece biraz yansıtılır. 

Diğer maddeler ışığın biraz geçmesine izin verir, ancak onları göremezsiniz. Bu nesneler yarı saydamdır. 

Opak maddeler, ışığın içinden geçmesine izin vermeyen maddelerdir, bu nedenle ışık yüzeyden yansıtılır.

Yansıma, ışığı kontrol etmek için kullandığımız yöntemlerden sadece biridir. 

Bir diğerine ise kırılma denir

Hava gibi bir maddeden geçen ışık, pencerenin camı gibi başka bir maddeye çarptığında, bu noktaya arabirim denir .

Kırılma, böyle bir arayüzde ışık büküldüğünde meydana gelir. Çünkü ışık ikinci maddeye girdiğinde ışık hızı ve dalga boyu değişir. 

Örneğin, ışık havadan cama geçtiğinde hızı % 25 azalır. 

Tüm bunlar kulağa teknik bilgi gibi gelebilir, ancak bunu her yerde birçok kez kırılma görmüşsünüzdür. 

Hiç bir havuzda sarkarken bacaklarınızın garip bir şekilde bükülmüş olduğunu fark ettiniz mi? Bunun nedeni, ışığın suya çarptığında kırılmasıdır. 

Bir bardağı suyla doldurarak ve içine bir kalem koyarak bunu evde gözlemleyin. Kaleme camın üstünden bakın. Görünüşünde herhangi bir değişiklik oldu mu? Camın yanından bakmayı deneyin ve sonra suyun yüzeyinden aşağıdan yukarıya bakın. Kalem kırılma nedeniyle suda farklı görünür.

Işık, cam gibi nesne saydam olduğunda bu nesneden iletilebilir.

Işık Nasıl Yayılır?

Işık bir nesneden yansıyabilir | Işık Nedir?

ışık'ın yansıması

Bir ışık ışını, ayna gibi pürüzsüz bir yüzeye çarpar ve sıçrar. Yansıyan ışın her zaman gelen ışının yüzeye çarptığı açıya eşit bir açıyla bir malzemenin yüzeyinden çıkar. Fizikte, bu yansıma yasası olarak adlandırılır. 

Beyaz ışık tüm renkleri içerir ( bunu görebilmemiz için bir gökkuşağı veya prizma ışığı renklere ayırır) .

Yeşil bir duvar neden güneş ışığında yeşil görünüyor? Çünkü yeşil duvar sadece yeşil ışığı yansıtır; diğer tüm renkleri emer. 

Işık bir nesneden dağılabilir | Işık Nedir?

ışık'ın saçılması

Işık pürüzlü bir yüzeye çarptığında, gelen ışık ışınları her türlü açıda yansır çünkü yüzey düzensizdir. Bu saçılma, her gün karşılaştığımız nesnelerin çoğunda meydana gelir. Kağıdın yüzeyi iyi bir örnektir. Işık kağıda çarptığında, dalgalar her yöne yansır.

Işık bir nesne tarafından emilebilir | Işık Nedir?

ışık'ın emilmesi

Nesne siyah kadife parçası gibi, şeffaf değil, pürüzsüz değil, açık renkli değil. Yaz aylarında neden siyah bir araba beyaz bir arabadan daha sıcaktır? Işığın enerji olduğunu unutmayın. Isı başka bir enerji şeklidir. Beyaz bir araba ışığın tüm dalga boylarını yansıtır. Siyah bir araba, ışığın tüm dalga boylarını emer, enerjiyi emer ve ısıya dönüştürür.

Işık bir nesneden kırılabilir | Işık Nedir?

ışık'ın kırılması

Bir ışık ışını bir saydam ortamdan (diyelim hava) ikinci bir saydam ortama (su) geçsin. Bu durumda, ışık hızı değişir ve ışık ışını, normal çizgi dediğimiz şeye doğru ya da uzağa, nesnenin yüzeyine dik uzanan hayali düz bir çizgiye doğru eğilir. 

Işık dalgasının eğilme miktarı veya kırılma açısı, malzemenin ışığı ne kadar yavaşlattığına bağlıdır. 

Elmaslar, gelen ışığı sudan çok daha yavaşlatmasaydı çok parıldamazlardı. 

Elmaslar sudan daha yüksek bir kırılma indisine sahiptir, yani bu ışıltılı, maliyetli ışık tuzakları ışığı daha büyük ölçüde yavaşlatır.

Genellikle ışığın davranışı bu eylemlerin bir kombinasyonudur. 

Doğal Işık Kaynakları Ve Yapay Işık Kaynakları

Doğal ışık kaynakları olarak güneş ışığını sayabiliriz. Doğal ışık güneş tarafından üretilirken, yapay ışık kaynakları arasında akkor ampuller, flüoresan tüpler ve ışık yayan diyotlar (LED’ler) bulunabilir. Güneş ışığı, bitkilerde fotosentez için gerekli olan spektrumun tüm renklerini içerir. Pek çok yapay ışık, bitki büyümesini engelleyebilecek tam bir renk yelpazesi yaymasa da, doğal güneş ışığını taklit eden tam spektrumlu ampuller mevcuttur.

Isı ve renk üreten doğal ışık, güneşin yaydığı radyasyondan gelir. Daha sonra Dünya atmosferinden süzülür ve bitkiler tarafından emilir. Yapay ışık kaynakları, parlamak için elektrik veya halojen gazı kullanan bir filamentten veya ışık yayan bir elektronik cihazdan oluşabilir. Bazı yapay ışıklar, ışık ve ısı üretmek için gaz ve elektrik kullanır.

Kaynak

Benzer Aramalar: ışık nedir 4. Sınıf, ışık akısı nedir, Işık kaynağı nedir, ışık nedir kısaca, Gölge nedir, Işık şiddeti nedir, Foton nedir, ışık nasıl oluşur, ışığın yayılması

84 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir