hava nedir resim

Hava Nedir?

Hava Nedir? Atmosferi ya da havayı meydana getiren gazlar, dünya üzerindeki yaşam için gereklidir. Bu gazlar canlılarla sürekli olarak etkileşim halindedir.

Havanın neredeyse yüzde 80’i nitrojen, yüzde 20’si oksijen ve yüzde 1’i argondan oluşur. Havada aynı zamanda az miktarda karbondioksit ve soy gazlar bulunur. Dünya yüzeyinin 10 kilometre üzerinde solunacak yeterli miktarda hava vardır. Dünya bir futbol topu büyüklüğünde olsaydı, atmosferin kalınlığı 1 mm’den ince olurdu.

Havadaki Gazların Özellikleri

Çoğu endüstriyel işlemde, havadaki gazlardan yararlanılır. Oksijen, çelik üretiminde ve kaynak yapımında kullanılır. Nitrojenden, boya, gübre, patlayıcı, ilaç ve plastik üretimi için amonyak üretiminde yararlanılır. Karbondioksit, gazlı içeceklere kabarcıklarını verir. Argon, tepkimeyen bir soy gazdır. Ampul doldurmada kullanılır. Tüm bu gazlar havadan, ayrımsal damıtma adı verilen bir işlemle alınır.

-200 derecede, sıvı hava damıtma yoluyla bileşiğindeki gazlara ayrılabilir. Soğutma yoluyla, havadaki karbondioksit ve su atılır. Tekrarlanan sıkıştırma, genişletme ve soğutma sonunda hava sıvı hale dönüşür.

Hava Kirliliği Nedir?

Neredeyse bütün sanayi alanları, enerji sağlamak için fosil yakıtlara bağımlıdır. Bunların yakılması sonucunda, akciğer hastalıkları ve asit yağmurlarına yol açan sülfür ve nitrojen oksitleri üretilir. Asit yağmuru, nitrik ve sülfirik asitlerin bir karışımıdır. Fosil yakıtların yağmurla teması sonucunda meydana gelir. Asit yağmuru, bazı kayaları eritip balıkları ve ağaçları öldürebilir.

Dünyanın yüzeyi güneş tarafından ısıtılır. Dünya, kızılötesi ışınlar biçiminde ısı kaybeder. Atmosferdeki karbondioksit bu ışınların bir kısmını tutup sera görevi görür.

Havadaki karbondiyoksit güneşten gelen ısıyı tutup dünyanın çok fazla soğumasını engeller. Bu, sera etkisi olarak bilinir. Fosil yakıtların yanmasıyla üretilen karbondiyoksitı atmosferdeki ısı artışına neden olur. Küresel ısınma adı verilen bu olay uzun vadede çevreye çok zarar verebilir.

Atmosferin ana bileşimi, günden güne pek değişmemektedir. Havadaki kirlilik oranı, zamana ve coğrafi konuma bağlı olarak değişmektedir. (hava nedir?)

84 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir