Talkback Braille Klavyesi

Google, görme engelli veya görme yeteneği az olan kullanıcıların ek donanım kullanmadan telefonlarına yazmalarına sağlamak için Android’de “TalkBack braille klavyesi“ni yayınladı.

Google Android Erişilebilirlik ürün yöneticisi Brian Kemler’e göre, yeni özellik ayrıca fiziksel bir braille klavyesi bağlama ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Brian Kemler Bir blog yayınında ” Bu klavye sosyal medyada yayın gönderme, bir metne yanıt verme veya bir e-posta yazma gibi işlemlerde ekstra donanım olmadan telefonunuza yazmanın hızlı ve kolay bir yoludur.” Dedi . 

Kemler, klavyenin standart bir altı tuşlu düzen kullandığını ve her tuşun, dokunduğunda herhangi bir harf veya simge oluşturan altı braille noktasından birini temsil ettiğini söyledi.

Örneğin, nokta 1’e basmak A harfini ve nokta 1 ve 2’ye birlikte basmak B harfini yazacaktır.

Klavye yazmanın genellikle söz konusu olduğu yerlerde kullanılabilir ve harflerin ve kelimelerin silinmesine, satırların eklenmesine ve metnin gönderilmesine izin verir.

Google’ın Braille Klavyesini Ayarlama ve Kullanma

Google’ın TalkBack braille klavyesini etkinleştirmek için Ayarlar> Erişilebilirlik> TalkBack’e gidin.  TalkBack’i açın ve Tamam’a dokunun. Ardından, TalkBack ayarlarında , Braille Klavye’yi ayarlamak için Ayarlar’ı seçin ve TalkBack braille klavyesi kısmından klavyeyi açın .

Düzgün çalışıp çalışmadığını test etmek için, yazabileceğiniz ve giriş yöntemini değiştirebileceğiniz bir uygulama açın. Ardından, TalkBack braille klavyesi ni seçin. Daha ayrıntılı kurulum talimatları için lütfen Google destek sayfasına bakın .

Talkback braille klavyesi, ayarlar içindeki erişilebilirlik bölümünden açılıp ayarlanabilir ve uluslararası klavyelerde olduğu için açılıp kapatılabilir.

Google, TalkBack hareketlerinin klavye açıkken desteklenmediğini söyledi.

Klavye, 5.0 veya sonraki bir sürümü çalıştıran Android cihazlara sunuldu. Braille 5.1 ve 5.2. sınıfları cihazları şimdilik destekliyor ve başlangıçta İngilizce olarak sunulacak. Google, yeni klavyenin cihazdaki tüm uygulamalarda çalışacağını söyledi.

Geçen yıl Google, işitme engelli ve işitme güçlüğü çeken topluluğa yardımcı olmak için Android’e Live Transcribe ve Sound Amplifier’ı tanıtmıştı .

Live Transcribe, tıpkı adı gibi, gerçek dünyadaki konuşmayı gerçek zamanlı olarak altyazılara dönüştürmek için bir telefonun mikrofonunu kullanır.

Ses Amplifikatörü, kullanıcıların gürültülü ortamlarda konuşmaları veya anonsları daha iyi duyabilmeleri için sesleri filtrelemek, artırmak ve yükseltmek için bir telefon ve bir kulaklık seti kullanır. 

Talkback’ı Etkinleştirme Veya Devre Dışı Bırakma

TalkBack, telefonunuzda gezinmenize yardımcı olmak için, hangi ekranlarda olduğunuzu, neye dokunduğunuzu ve neyin etkinleştirilip devre dışı bırakıldığını açıklayarak sözlü geri bildirim sağlar.

TalkBack’i kapatmak / açmak için:

1.Uygulamalar’a dokunun Resim

2.Ayarlar’a dokunun

3.Erişilebilirlik’e dokunun 

4.TalkBack’e dokunun

5.TalkBack anahtarını Açık veya Kapalı konumuna kaydırın    

6.Tamam’a dokunun 

Talkback’i açtığınızda, sözlü geri bildirim hemen başlar. Telefonunuzda gezinirken TalkBack, eylemlerinizi açıklar ve sizi bildirimler ve gelen aramalar gibi olaylar konusunda uyarır.

İpucu : Talkback’i yanlışlıkla etkinleştirdiyseniz, hızlıca duraklatabilir ve ardından bu özelliği devre dışı bırakmak için geri dönebilirsiniz.

1.Ekranın herhangi bir yerinde, sanki bir “L” çiziyormuşsunuz gibi tek bir hareketle aşağı ve sonra sağa kaydırın.
Not : Bu, telefon kilit ekranında veya kilidi açıkken çalışmalıdır.

2.Daha sonra ekranın üst köşelerinde 2 seçenek göreceksiniz, “Geri Bildirimi Duraklat” ı seçin.

3.Talkback’i Askıya Al mesajı göründüğünde, “Tamam” a iki kez dokunun.

4.Artık normal olarak Ayarlar > Erişilebilirlik bölümüne gidip talkback’i devre dışı bırakabilirsiniz.

Kaynak: https://www.zdnet.com/article/google-releases-talkback-braille-keyboard-on-android/

Benzer Aramalar: Braille klavye, Braille klavyeden nasıl ÇIKILIR, Braille klavye nedir, Braille klavye KAPATMA, TalkBack Braille klavye KAPATMA, Talkback Braille klavye nasıl kapatılır, Görme engelliler için kabartmalı klavye, Kabartma klavye, Talkback Braille klavye nedir, TalkBack Braille klavye KAPATMA, Talkback nasıl kapatılır, Talkback klavye nedir, Braille klavyeden nasıl ÇIKILIR, Talkback nedir, Talkback Braille klavye ne demek

82 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir