enzim nedir resim

Enzim Nedir?

Enzim nedir? Her canlı hücrenin içinde, yaşam için gerekli olan biyokimyasal tepkimelerin oluşumuna imkân sağlayan biyolojik katalizörler bulunur. Bunlara enzim adı verilir. Bu yazımızda enzim nedir ve enzimlerin özellikleri nelerdir’den bahsedelim.

Enzimler Nelerdir?

Kısaca Enzimler Nelerdir? Enzimler, biyokimyasal tepkimeleri katalize eden bukle şeklinde protein molekülleridir. Enzimler olduğunda bu tepkimeler, birkaç milyar kat daha hızlı gerçekleşmektedir. Enzimler özel protein türleridir . Tüm proteinler gibi enzimler de amino asit dizilerinden yapılır. Enzimin işlevi, amino asitlerin dizisi, türleri ve dizinin şekli ile belirlenir.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Kimyasal Tepkimeler Nedir? Kimyasal Tepkime Türleri

Enzim Çeşitleri Nelerdir?

Enzimlerin çoğu, sadece tek bir tepkimeyi katalize eder. Örneğin pepsin, sindirim sularında bulunan bir enzimdir. Proteinleri küçük parçalara kırarak bunların sindirimini başlatır.

Pepsin yiyeceklerdeki nişastayı kırmaz. Bu, amilaz adı verilen enzimlerin görevidir. Enzimler en iyi, belirli derecedeki sıcaklıklarda çalışır. 30 derecenin altında yavaş çalışır ve 40 derecenin üzerinde kırılır. Çoğu kalıtımsal hastalık, kusurlu enzimlerin varlığından kaynaklanır.

Enzimlerin 5.000’den fazla biyokimyasal reaksiyon tipini katalize ettiği bilinmektedir. Diğer biyokatalizörler ribozimler adı verilen katalitik RNA molekülleridir . Enzimlerin özgüllüğü , benzersiz üç boyutlu yapılarından gelir .

Tüm katalizörler gibi enzimler de aktivasyon enerjisini düşürerek reaksiyon hızını arttırır. Bazı enzimler substratın ürüne dönüşümünü milyonlarca kez daha hızlı yapabilir.

Kimyasal olarak, enzimler herhangi bir katalizör gibidir ve kimyasal reaksiyonlarda tüketilmezler ve bir reaksiyonun dengesini değiştirmezler.

Enzimler diğer katalizörlerin çoğundan çok daha spesifik olarak farklılık gösterir. Enzim aktivitesi diğer moleküllerden etkilenebilir. İnhibitörler, enzim aktivitesini azaltan moleküllerdir. Aktivatörler ise aktiviteyi arttıran moleküllerdir.

hayvan hücresi - Enzim Nedir? Enzimlerin Hiç Bilmediğiniz Özellikleri

Tipik bit hayvan hücresi 100 bin farklı enzim içerir. Bu enzimler,1500 farklı hayat destekleyici kimyasal tepkimeyi katalize eder. [enzim nedir]

Koenzim Nedir?

Enzim molekülünün tepkimeleri katalize eden bölümü aktiftir. Tepkiyen moleküller aktif bölgeye yerleştiğinde, tepkimenin gerçekleşmesi için doğru pozisyonda tutulur. Birçok enzimdeki aktif bölge, bir metal atomunu içerir. Diğerlerinde, genelde vitamin olan koenzim adlı küçük bir molekül bulunur.

Metal atomları ile vitaminlerin izleri, dengeli A Tepkiyen moleküller, bir diyette bulunur. Vitamin ve metal eksikliği enzimlerin tam anlamıyla çalışmasını engelleyebilir ve hatta skorbüt gibi hastalıklara yol açabilir.

Bugün, canlı hücrelerin dışında kullanılabilen enzimler yapılıyor. Biyolojik bulaşık tozları, yağı kıran enzimler içermektedir. Bu enzimler bitkilerden çıkarılır. Renk değişimine neden olan enzimler, az miktarda bile olsa, maddeleri tespit etmekte kullanılır. Bu enzimlerden biri hamilelik testlerinde kullanılır.

Egzersiz

Egzersiz, kasları harekete geçirmek için enerji kullanır. Trioz fostatizomeraz, kandaki glikozdan alınan enerjiyi katalize eden enzimlerden biridir.(enzim nedir)

Enzimlerin Özellikleri Nelerdir?

Enzimler, hücrelerde devam eden birçok işten sorumludur. Kimyasal reaksiyonların üretilmesine ve hızlandırılmasına yardımcı olmak için katalizör görevi görürler . Bir hücrenin bir şeyi yapması gerektiğinde, hemen hemen her zaman işleri hızlandırmak için bir enzim kullanır.

Enzimler Spesifiktir. Enzimler çok özeldir. Bu, her enzim türünün yalnızca kendisi için üretildiği belirli madde türüyle reaksiyona girdiği anlamına gelir. Bu çok önemlidir, çünkü enzimler yanlış bir şey yapmazlar ve yapmamaları gereken yerlerde kimyasal reaksiyonlara neden olmazlar.

Enzimler Nasıl Çalışır?

Enzimlerin yüzeylerinde “aktif bölge” adı verilen özel bir cep vardır. Enzimin reaksiyona girdiği molekül veya maddeye “substrat” ​​denir. Reaksiyon, aktif bölgede enzim ve substrat arasında gerçekleşir. Reaksiyon tamamlandıktan sonra yeni molekül veya madde enzim tarafından salınır. Bu yeni maddeye “ürün” denir.

sicaklik - Enzim Nedir? Enzimlerin Hiç Bilmediğiniz Özellikleri
Sıcaklık ph’ı etkileyen faktörlerdendir [enzim nedir]

Enzimlerin Çalışmasını Etkileyen Faktörler

Enzimin ve substratın bulunduğu ortam, reaksiyonun hızını etkileyebilir. Bazı durumlarda çevre, enzimin çalışmayı durdurmasına ve hatta çözülmesine neden olabilir. Bir enzim çalışmayı bıraktığında ona “denatüre” diyoruz.

Enzim aktivitesini etkileyebilecek bazı şeyler şunlardır:

Sıcaklık – Sıcaklık reaksiyon hızını etkileyebilir. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa reaksiyon o kadar hızlı gerçekleşir. Bununla birlikte, bir noktada sıcaklık o kadar yükselir ki enzim denatüre olur ve çalışmayı durdurur.

pH – Çoğu durumda pH seviyesi veya asitlik enzim ve substrat çevresindeki ortamın, reaksiyon hızını etkileyebilir. Aşırı pH (yüksek veya düşük) tipik olarak reaksiyonu yavaşlatır ve hatta reaksiyonu tamamen durdurur.

Konsantrasyon – Daha yüksek bir substrat veya enzim konsantrasyonu reaksiyon hızını artırabilir.

İnhibitörler – İnhibitörler, enzimlerin aktivitesini durdurmak için özel olarak yapılmış moleküllerdir. Sadece reaksiyonu yavaşlatabilir veya tamamen durdurabilirler. Bazı inhibitörler enzime bağlanarak onun şeklinin değişmesine ve düzgün çalışmamasına neden olur. Bir inhibitörün tersi, reaksiyonu hızlandırmaya yardımcı olabilecek bir aktivatördür.

Ayrıca Bunu da Okuyabilirsiniz: Asitler ve Bazlar Nedir? Asit Baz Tepkimeleri

Enzimler Hakkında İlginç Gerçekler

#) Enzimler işlerini yaptıktan sonra tükenmezler. Tekrar tekrar kullanılabilirler.

#) Pek çok ilaç ve zehir, enzimlere karşı inhibitör görevi görür. Bazı yılan zehirleri engelleyicidir.

#) Enzimler genellikle gıda işleme, kağıt üretimi ve deterjanlar gibi endüstriyel uygulamalarda kullanılır.

#) Tükürüğünüzde çiğnerken nişastaların parçalanmasına yardımcı olan amilaz adı verilen bir enzim vardır.

#) Enzimler, yiyeceklerimizin parçalanmasında önemli bir rol oynar, böylece vücudumuz onu kullanabilir. Farklı yiyecek türlerini parçalayan özel enzimler vardır. Tükürüğümüzde, midemizde, pankreasımızda ve ince bağırsağımızda bulunurlar.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Enzyme (enzim nedir)

89 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir