en iyi mühendisler resim

Tüm zamanlardaki en iyi mühendis kim yada en iyi mühendisler kimler? Bu doğru ya da yanlış cevabı olmayan tartışmaya açık bir soru. Neyse ki, bizden önce gitmiş ve hayatımızı kolaylaştıran binlerce icatlara erişmemizi sağlayan ve modern bir dünyanın yolunu açan çok sayıda mühendis vardır.

Mühendislerin özellikle çok merak ettiği ve çoğu mühendisin ilham aldığı en iyi mühendisler listemizi eminim çok beğeneceksiniz. Binlerce mühendis arasında en iyilerini seçmeye çalıştık.

Aşağıda sitemize göre seçilen tarihteki en iyi 10 mühendis listesi (en iyi mühendisler listesi) şöyle:

En İyi Mühendisler Listesi:

| 1. Nikola Tesla

Nikola Tesla kimdir

Kimine göre muhtemelen tarihteki en iyi 10 mühendis listesinin başında Nikola Tesla vardır. Nikola Tesla Sırp’tı ve 28 yaşındayken Thomas Edison ile çalışmak için Amerika’ya taşınmıştı. Thomas Edison ile arasında amansız bir bilimsel mücadele geçmiştir. Buluşları arasında endüksiyon motoru, 3 fazlı elektrik, floresan aydınlatma ve Tesla bobini bulunur. Ayrıca bir transformatör ve motordan yapılan AC akım üretim sistemini geliştirdi.

| 2. Thomas Edison

Thomas Edison kimdir

Thomas Edison Amerikalı bir mucitti ve büyük bir işadamı olarak da bilinir. 1.097 patente sahiptir. Tarihteki en üretken mucitlerden ve en iyi mühendislerden biri olarak görülür. Onun icatlarından birkaçı sinema filmi, projektör, fonograf ve akkor ampulü içerir. En önemli icatlarından olan ampul olmadan hayatı hayal edebiliyor musunuz?

| 3. Henry Ford

Henry Ford kimdir

Henry Ford, Ford Motor Company’yi kuran bir mühendis ve sanayiciydi. Modern otomobilin mucidi olmasa da, seri üretime yol açan montaj ve üretim hatları geliştirdi. Bu da ortalama bir kişinin karşılayabileceği ilk motorlu otomobille sonuçlandı. Sonuç olarak, otomobili sadece meraktan ziyade bir zorunluluk haline getirdi.

| 4. Arşimet

Arşimet kimdir

Klasik bir bilim adamı olan Arşimet, Yunan bir mühendis, matematikçi, fizikçi ve astronomdu. Arşimetin bu alanlarda kalıcı bir etkisi oldu ve insanoğlunun kendisi hakkında çok az şey bilmesine rağmen, icatları birçok modern tasarımın temellerini attı. Bir hamamda yıkanırken bulduğu iddia edilen suyun kaldırma kuvvetinin (Arşimet prensibi) bilime katkısı şüphesiz çok büyüktür.

| 5. Nikolaus Otto

Nikolaus Otto kimdir

Bir Alman mucit olan Nikolaus Otto, içten yanmalı motorun mucididir. Otto ilk pratik 4 zamanlı benzinli motorunu da inşa etti. Otto’nun icadına kadar dıştan yanmalı motorlar kullanılıyordu. Otto-döngüsü motoru olarak da adlandırılan buluşu, motorlu araçların geliştirilmesini başlattı. Dört zamanlı döngü (Otto Döngüsü), günümüzün yanmalı motorlarımızın temelini oluşturuyor.

| 6. Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci kimdir

Resim yeteneği ile ünlü olan Leonardo Da Vinci, mühendislik konusunda da zamanının çok ötesindeydi. Teknolojik yaratıcılığının en iyilerden biri olarak orada olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. Her ne kadar fikirleri zamanındaki mühendislikteki sınırlar nedeniyle daha az uygulanabilir olsa da, modern helikopter gibi uçan makinelerden, yoğun güneş enerjisine kadar birçok buluşu kavramsallaştırmıştır.

| 7. Wilber ve Orville Wright

Wilber ve Orville Wright kimdir

Teknik olarak burada iki kişi var, ancak bu liste uğruna onları bir olarak sayacağız. Wright Kardeşler uçağın mucididir. Başlangıçtaki bisiklet mekaniği ve mekaniğe merakları onları yeni zirvelere taşıdı. İlk prototipleri havada uzun süre kalmadı. Ancak Wright kardeşler uçuş sırasında kanadın şeklini değiştirerek uçağa daha fazla istikrar vererek, bugün yaşadığımız dünyayı değiştiren bir kasnak sistemi geliştirmek için yorulmadan çalıştılar.

| 8. Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell kimdir

İskoç doğumlu bir mühendis, bilim adamı ve mucit olan Alexander Graham Bell’in şüphesiz en öemli icadı telefon’du. Çalışmaları, hem annesinin hem de karısının sağır olduğu gerçeğinden güçlü bir şekilde etkilendi. Bu, onun yer değiştirme ve konuşma alanlarına odaklanmasına ve sonunda işitme cihazlarını denemesini sağladı. Telefon için ABD’de ilk patent 1876’da kendisine geri verildi. Daha sonraki yaşamda havacılık ve optik telekomünikasyon da dahil olmak üzere birçok icat yaptı.

| 9. George Stephenson

George Stephenson kimdir

George Stephenson, ilk buharlı lokomotif olan “Rocket”i tasarlayan İngiliz makine ve inşaat mühendisidir. Etkisi nedeniyle demir yollarının babası olarak da bilinir. İngiltere’de sanayi devrimi sırasında yaşadı ve 1848’de geçerken, demiryolları ve fabrikaları ile İngiltere dünyanın en zengin ülkelerinden biri haline geldi. George’un oğlu Robert, babasının demiryolları inşa etmesine yardım etti ve kendi başına eşit derecede ünlü oldu.

| 10. Elon Musk

Elon Musk kimdir

Güney Afrika doğumlu modern mühendis, mucit ve işadamıdır.  Tarihteki en iyi mühendisler listesinde her ne kadar son sıraya koysak ta Elon Musk önümüzdeki yıllarda insan ırkını etkileyecek bir yol çiziyor. Hiç şüphe yok ki, onun bir şeyler gerçekleştirme tutkusu ve yeteneği şaşırtıcıdır. Tesla otomobili, SolarCity, SpaceX ve Hyperloop’un arkasındaki fikirleri gösteriyor ki  Elon Musk için hiçbir şey erişilemez değildir.

Bu en iyi mühendisler listesinde en beğendiğiniz mühendis hangisi yorumlarda belirtebilirsiniz. İyi bir mühendiste olması gereken özellikler için: fark yaratan mühendislik özellikleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak

92 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir