element nedir resim

Element nedir? Elementler, kimyasal yöntemlerle kırılamayan maddelerdir. 92 tane doğal ve 26 adet sentetik olmak üzere 118 adet element vardır. Elementler, metaller ve metal olmayanlar diye sınıflandırılmaktadır. Peki daha dataylı olarak element nedir?

Element Nedir?

Elementler, atomlardan oluşan saf maddelerdir. Her elementin çekirdeğinde bulunan protonların sayısını temsil eden bir atom numarası vardır. Elementlerin periyodik tablosu artan atom numarasına göre sıralanır. Elementler metaller ve metal olmayanlar olarak ikiye ayrılır.

Elementlerin Özellikleri | Element Nedir?

Metaller, elektriği ileten ve geneli parlak olan katılardır. Metallerin çoğu, yüksek ısıda erir. Metaller yumuşaktır ve bunlara şekil verilebilmektedir. Birçoğu, kırılmadan biçimlendirilebilirler. Demir, bakır, çinko ve uranyum, metallere örnektir.

Grafik dışında bir karbon türü; metal olmayan maddeler elektriği iletmez: Sülfür ve fosfor gibi katı metal olmayan maddeler kolay kırılır.

Metal olmayan maddelerin çoğu, metallerden çok daha düşük ısılarda erir; çoğu oda sıcaklığında gazlardır. Klor, hidrojen ve oksijen metal değildir. 92 doğal element vardır.

Helyum ve neon dışında, hepsi diğer elementlerle birleşip bileşimleri meydana getirmektedir. Kimyasal tepkimeler yoluyla bileşimler kırılıp içerdikleri elementler ayrıştırılabilir.

Element Sembolleri Ve İsimleri | Element Nedir?

Kimyacılar, elementleri temsil eden bir ya da 2 sembol kullanmaktadır. İlk harf, büyük harf, ikincisi küçük harftir. Örneğin, hidrojen ve çinkonun sembolleri H ve Zn’dir.

1800 yılı civarında keşfedilen elementlere latince adlar verilmiştir. Romalılar kurşuna plumbum diyordu.

Kurşun kolay şekil aldığı için, Romalılar kurşundan su boruları yapmışlardır. Plumbum içi Pb sembolünü kullandılar. Bu, İngilizcede plumber ve plummer olan su tesisatçısı ya da tesisatçı sözcüklerinin de kaynağını gösterir.

Daha yeni bulunan metal elementlerin yum’la biten isimleri vardır. Örneğin Plütonyum 1940’ta keşfedildi ve bu adı aldı.

ElementSembolDetaylar
DemirFeLatince ferrum sözcüğü, 4 bin yılı aşkın bir süre kullanılmıştır.
KurşunPbLatince plumb sözcüğü 3 bin yılı aşkın bir süre boyunca kullanılmıştır.
BakırCuLatince cuprum sözcüğü 5 bin yılı aşkın süre boyunca kullanılmıştır.
SodyumNaİlk 1807de Üretildi. Latin ismi natrium’dur.
AlüminyumAlİlk 1825’te üretilmiştir.
UranyumU1789’da keşfedildi.1841’de üretildi. Adını  Uranüs’ten almıştır.
PlütonyumPuİlk 1940’ta yapılmıştır. Adını Plüton gezegeninden almıştır.
FosforP1669’da keşfedilmiştir,

Elementlerin 5’te biri metal değil, geri kalanı metaldir. Doğada bulunanların çoğu, bir ya da 2 elementin birleşmesinden oluşan bileşimler halindedir.

Metal Elementler | Element Nedir?

Dünyanın kabuğunda ham halde birkaç element bulunmaktadır. Altın, bazı kayalarda ufak tabakalar ya da küçük saf metal yığınları halinde yer almaktadır. Bunun nedeni, diğer elementlerle kolay karışmamasıdır. İnsanlar altını ilk olarak 5 bin 500 yıl önce çıkarıp kullanmışlardır.

Bazı kayalarda, oksijen bileşimli metaller bulunur. Örneğin demir madeni, demir ile oksijenin bileşimidir. 3 bin 500 yıl önce insanlar, madenini kömürle eritip demir yapmayı öğrenmiştir. Bakır, kurşun ve çinko da aynı yöntemle yapılmaktadır.

fosfor - Element Nedir? Elementlerin Özellikleri ve Çeşitleri

Fosfor, metal olmayan bir elementtir. Havayla birleştiğinde fosforoksit bileşimini oluşturduğu için suyun içinde muhafaza edilir. Fosfor, klor gazı akıntısında da feci şekilde etki verir

Metal Olmayan Elementler | Element Nedir?

Karbon ve sülfür, doğada hammadde halinde bulunur. Bunlar, metal olmayan maddelerdir. Karbon, elmas ve grafit halinde bulunur; kömür (karbonun işlenmiş hali) yüzyıllar boyunca odunları yakarak üretilmiştir. Demir yapımında kullanılırdı. Sülfür, bazı volkanların kraterlerinde katı sarı yığınlar ya da toz halinde bulunmaktadır. MS 1200’den itibaren barut ve antiseptik yapımında kullanılmıştır.

Sonraki Keşifler | Element Nedir?

Lavoisier, 1743’te konunun merkezine elementleri koyduğunda modern kimyanın kurucusu oldu. O dönemde bilinen sadece 26 ham element vardı. Bunların aparat ve teknikleri geliştiğinde, kimyacılar hızla yeni elementler keşfetti. 1900’de, doğal yollarla var olan tüm elementler bulunmuş ve adlandırılmıştı.

atom bombası - Element Nedir? Elementlerin Özellikleri ve Çeşitleri

Nükleer tepkimeler bir elementin atomlarını diğer elementlerin atomlarına dönüştürür. Bu gerçekleşirken ortaya büyük bir enerji çıkar: atom bombasının patlama gücü, binlerce tonluk sıradan patlayıcıların gücüne denktir. 

 

Sentetik Elementler | Element Nedir?

Evren, hidrojen (% 90) ve helyumdan (% 9) oluşur. Güneş gibi yıldızlardaki yoğun basınç ve ısılar, hidrojeni helyuma çeviren nükleer tepkimelere yol açar.

hindenburg zeplini - Element Nedir? Elementlerin Özellikleri ve Çeşitleri

Hindenburg zeplini, 190 bin metreküp hidrojen içeriyordu. 1937’de, hidrojen patlaması olduğunda 97 kişinin 35’i öldü.

Daha sonraki nükleer tepkimeler, hidrojen ile helyumu sıkıştırıp daha ağır elementlerin oluşumuna neden olur.

Güneşten parçalar koptuğunda, dünya bu şekilde oluşmuştur. Bilim adamları, doğal elementlerden ağır yapay elementler üretmek için nükleer tepkimelerden yararlanır.

Bu sentetik elementler o kadar dengesizdir ki, çürüyüp dağılmaktadır. Bu bazen dakikalar, bazen de saniyeler içerisinde gerçekleşebilmektedir.

Kaynak: Milliyet

91 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir