doğalgaz nedir resim

Doğalgaz nedir? Doğalgaz önemli bir enerji kaynağıdır, Isı ve enerji temininde kullanılır ve kimyasal sanayi için önemli bir hammaddedir.

Doğalgaz ham petrol gibi, milyonlarca yıl içinde, deniz organizmalarının kalıntılarından oluşmaktadır.  Doğalgaz da, ham petrolün bulunduğu türde kayalarda toplanmaktadır. Bu nedenle gaz rezervleri, petrol rezervlerinin olduğu yerlerde bulunur.

Doğalgazın Bileşenleri | Doğalgaz Nedir?

Doğalgazın ana bileşeni en basit hidrokarbon (karbon ve hidrojen bileşimi) olan metandır. Karışımda metan dışında, az miktarda etan, bütan ve propan gazları yer almaktadır.

Doğalgaz, dünyanın enerji kaynağının neredeyse 5’te birini meydana getirir. Bunun yanında, doğalgazın bileşenleri de kimyasal işlemler için önemli hammaddelerdir. Dünyadaki doğalgazın çoğu Kanada, Sibirya ve ABD’deki kuyulardan çıkarılır.

balon

Sıcak hava balonları, balonun içindeki havayı ısıtmak ve balonu havalandırmak için, propan ve bütan gazları yakar.

Doğalgazın Üretilmesi | Doğalgaz Nedir?

Doğalgaz, petrol kuyularını andıran kuyulardan çıkarılır. Gaz rezervlerinin çoğu kıyıdan uzaktadır ve gaz kıyıdan uzaktaki gaz üretim platformlarından borularla kıyıdaki toplama noktalarına ve daha sonra da arıtıldığı rafineriye taşınır.

Arıtmanın ilk aşamasında, yerçekimiyle su ve diğer sıvılar gazdan çıkarılır. Kuru gaz daha sonra bir soğutucudan geçirilir. Burada, bütan ve propan sıvılaştırılıp toplanır. Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) adı verilen bu gazlar kimyasalların üretimi için hammadde olarak satılabilir ya da tüp gaz halinde ısıtıcılar ve ocaklar için yakıt olarak kullanılabilir.

Geriye kalan doğalgaz bir kaynak şebekesinden geçirilebilir ya da soğutulup basınç altına sokularak sıvılaştırılmış doğalgaza (LNG) dönüştürülebilir. Sıvılaştırılmış doğal gaz, doğal gazdan daha az yer tutar. Bu gazı tankerlerle taşımak daha makul bir yöntemdir.

tanker gemisi

Sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) taşıyıcısının güvertesinde, büyük, izole edilmiş çelik tankerlerin tepeleri görülüyor. Tankerde -162 derecede sıvılaştırılmış gaz bulunuyor. (doğalgaz nedir)

87 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir