bileşik Nedir resim

Bileşik Nedir? Bileşikler sabit oranlarda farklı elementlerin 2 ya da daha fazla atomundan meydana gelen maddelerdir. Bileşikler, kimyasal bağlarla bir arada tutulur. 

Bilinen 110 binden fazla bileşik vardır. Bu elementlerin atomları farklı şekillerde birleşerek milyonlarca farklı bileşiki meydana getirir. Kimyasal bağ adı verilen kuvvetli büyük çekim güçleri, bu bileşimlerde atomları bir arada tutar. 

Bazı bileşikler çok basittir. Örneğin, masa tuzu sadece birbirine bağlı 2 elementi, sodyum ve klor içerir. Kimyasal adı sodyum klorürdür. Diğer bileşimler, özellikle canlılarda bulunan DNA ve protein gibi maddeler çok karmaşıktır.

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz: Kimyasal Tepkimeler Nedir? Kimyasal Tepkime Türleri

Kimyasal Bağlar Ve Özellikleri

Sodyum klorür gibi maddeler, negatif ve pozitif yüklü atomlardan meydana gelir. Bu atomlara iyonlar adı verilir. Pozitif iyonlarla negatif iyonlar arasında güçlü bir çekim vardır. Harcın duvardaki tuğlaları bir arada tutması gibi, iyonik bağ adı verilen bu çekim de, iyonları bir arada tutar.

Diğer maddelerin, atomları molekül adı verilen gruplarda bir arada tutan bağları vardır. Örneğin su, hidrojen ve oksijen elementlerinin bir bileşimidir. Su moleküllerinin her biri, bir oksijen ve 2 hidrojen atomu içerir. Bir moleküldeki atomlar arasındaki bağlar güçlüdür; moleküller arasındaki çekim gücü çok daha zayıftır.

Bazı bileşimler sadece elementleri birlikte ısıtarak elde edilir. Isıtılmış karbonun üzerinden oksijen gazı geçirildiğinde, karbondioksit oluşur. Tepkime sırasında, her bir karbon atomu, 2 oksijen atomuna tutunur. Kireç suyu süt kıvamını alır ve kireç suyu karbondioksitte erirken kabarcıklar küçülür.

Karbondioksit moleküllerinin her biri  sadece 3 atom içerir. Moleküller arasındaki çekim azdır, bu yüzden karbondioksit oda sıcaklığında bir gazdır. 

Polietilen Nedir?

Polietilen sadece karbon ve hidrojen içeren bir bileşimdir. Karbon atomları birleşerek uzun zincirler meydana getirir. Her bir karbon atomu 2 hidrojen atomuna bağlıdır. Tek bir polietilen molekülü, 3.500 ile 200 bin arasında karbon atomu içerir. Zincirler yumuşak cilalı bir katı hissi verir.

Polietilenin kimyasal adı poli(etilen)’dir. Kimyacılar, poli ekini, bileşimin defalarca tekrarlanan aynı basit parçadan meydana geldiğini anlatmak için kullanır. Polietilen, 2 karbon ve 4 hidrojen atomu içeren etilen molekülünden oluşur.

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz: Karışımları Ayırma Yöntemleri (Ayırma ve Ayrıştırma Yöntemleri)

Tuz nedir
Tuz (bileşik)

Tuz Nedir? Tuz Çeşitleri

Metal tuzları, bir ya da birden fazla metal olmayan maddeye bağlı, bir ya da birden fazla metal içerir. Tuz ya da sodyum klorür bunun en yaygın örneklerindendir. Tuzun kimyasal formülü NACI, tuzun eşit sayıda sodyum (Na) ve klor (Cl) içerdiğini gösterir. Diğer bir tuz örneği, kireç taşı ve tebeşirin ana içeriği olan kalsiyum karbonattır(CaCO3).Kalsiyum karbonat ta eşit sayıda kalsiyum (Ca) ve karbon (C) atomu ve oksijen (O) atomunun 3 katı bulunur.

Tuzlar genelde yüksek ısıda eriyen katılardır. Örneğin sodyum klorür, 804 derecede erir.

Altın, yerin altında kuvars kayasıyla karışmış bir halde bulunur. Metallerin çoğu, madenlerinde bileşimler halinde yer alır. Altın o kadar tepkisizdir ki, saf metal halinde bulunur.

Ametal Maddeler (Metal Olmayan Maddeler) Nedir Ve Özellikleri

Sadece ametalmaddeleri içeren bileşikler, genellikle moleküller halinde varolur; Bu bileşiklerin çoğu sıvı ya da gazlardır. Örneğin su, metal olmayan(ametal hidrojen ve oksijen içerir.

Suyun kimyasal formülü H2O her bir molekülün 2 hidrojen ve bir oksijen atomundan meydana geldiğini gösterir. Metal olmayan katı bileşiklerin çoğu, düşük ısılarda erir. Karbon, hidrojen ve oksijenin bir karışımı olan balmumu, 70 derece civarına erir.

Soy Gazlar Nedir Ve Özellikleri

Helyum, neon, argon, kripton, ksenon ve radon soy gazlardır. Periyodik cetvelde 18. grubu oluştururlar. Helyum, neon ve argon tamamen hareketsizdir: kimyasal tepkimelerde hiçbir zaman rol almazlar. Kripton, ksenon ve radon tepkiyebilir ancak bu çok ekstrem koşullarda gerçekleşir. Soy gazlar tepkisizdir çünkü elektronik yapıları son derece dengelidir.

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz: Kimyasal Analiz Nedir ve Nasıl Yapılır? Kimyasal Analiz Yöntemleri

Bileşiklerde Denge

Elementler, kimyasal tepkimelerde rol oynadığında elektronları değişir ya da paylaşırlar. Böylece soy gazlardaki elektron sayısına yaklaşmayı başarırlar. Sonuç olarak, bileşimlerin çoğu, onları meydana getiren elementlerden daha dengelidir.

Sodyum klorür gibi bazı bileşikler çok dengelidir. Genelde, yüksek tepkimeli elementler birleşip dengeli bileşimleri oluşturur. Diğer maddelerle nadir olarak tepkir ve ısıtıldığında kırılmazlar çünkü atomları arasındaki bağlar çok güçlüdür.

Amonyum dikronat (NH4)Cr2O7, kromyum, hidrojen, nitrojen ve oksijenin dengesiz bir bileşimidir. Portakal kristallerini ısıtarak, atomlar arasındaki bağlar kırılıp daha basit maddeleri meydana getirir: Buhar, nitrojen gazı ve yeşil kromyum oksit.

84 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

One thought on “Bileşik Nedir? Bileşiğin Özellikleri Ve Organik Bileşikler”
 1. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR bilimkultur.com

  Domain Notice Expiry ON: Jan 16, 2021 Bileşik Nedir?

  We have not obtained a payment from you.
  We have actually tried to email you yet were unable to contact you.

  For information and also to process a discretionary payment for your domain website solutions.
  Bileşik Nedir? Bileşiğin Özellikleri Ve Organik Bileşikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir