baz nedir hd

Baz nedir? Bir baz, hidrojen iyonlarıyla tepkiyerek bir asidi etkisiz hale getirebilen bir maddedir. Bir alkali, suda eriyen bir bazdır. Bazlar, turnusol kâğıdını maviye dönüştürmektedir. Peki Tam olarak Baz Nedir?

Baz Nedir? Bazlar Nelerdir?

Bazlar temel  olarak asitlerle reaksiyona girebilen ve onları etkisiz hale getirebilen maddelerdir. Birçok baz suda çözünmezler. Bir baz suda çözülürse, biz buna alkali adını veriyoruz.

Bazların çoğu, su ve bir tuzu oluşturmak için asitlerle tepkiyen minerallerdir. Bazlar arasında, metal oksitleri, hidroksitleri ve karbonatları yer alır. Sodyum hidroksit (NaOH), kalsiyum karbonat (CaCO3) ve potasyum oksit (K2O), buna örnektir. 

Bazlar, suyu meydana getirmek için, asidik bir çözeltide hidrojen iyonlarıyla tepkir. Bakır oksit (CuO) tipik bir bazdır. Sülfirik asidi (HSO4) etkisiz hale getirip bakır sulfat (CuSO4) ve su üretir. Bu değişimi gösteren kimyasal işlem şöyledir: 

CUO + H2SO4 —- CuSO4 + H2O. Renksiz asite siyah bakır oksit tozu eklenirse, toz erir ve mavi bakır sulfat çözeltiye renk verir. 

Bir süre sonra, daha fazla bakır oksit erimez. Asit artık bulunmamaktadır ve çözelti göstergeleri asit rengine dönüştürmez. Bu bir nötralizasyon tepkimesine örnektir. Tepkimede üretilen tuz, bakır iyonu (Cu2+) ve sülfat iyonu (SO42-) içermektedir. Pozitif yüklü bakır iyonu bazdan, negatif yüklü sülfat iyonu ise asitten gelir. Tepkimenin diğer bir ürünü sudur.

Nötralizasyon tepkimelerinde, asidin tuzu oluşturan bölümüne asit kökü adı verilir. Sülfirik asidin asit kökü (S042-)’dir. 

Bir turnusol göstergesi, sodyum bikarbonat çözeltisindeki maviyi çevirir. Bunun nedeni, çözeltinin alkalik olmasıdır. Çözeltiye sirke damlatılırsa, sirkedeki asit, alkali tarafından etkisiz hale getirilene dek turnusolü bir an için kırmızıya dönüştürür. Bikarbonat tamamen etkisiz hale geldiğinde, çözelti mor rengi alır. Daha fazla asit eklenirse, renk kırmızıya dönüşür. 

Çürümüş bitkilerin asitleri ve asit yağmuru, suda yaşayan organizmalara zarar verir. Bu kireç dozunu ayarlayan sütun, asitleri etkisiz hale getirmek için akan nehre kalsiyum hidroksit verir. 

Bilinmeyen bir çözeltinin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamak için yaygın bir test: turnusol kağıdını onunla ıslatmaktır. Turnusol kağıdı , pH’a göre renk değiştiren belirli bir liken ekstraktıyla işlenmiş bir kağıttır. Asitler turnusol kağıdını kırmızıya, bazlar turnusol kağıdını maviye çevirir. Nötr bir kimyasal kağıdın rengini değiştirmez.

Ayrıca bunu da okuyabilirsinizPH Nedir? PH Değerleri Ve PH Açılımı

Bazların Özellikleri

 • Tatları acıdır (tadına bakmayın!)
 • Kaygan veya sabunlu his verirler (rastgele dokunmayın!)
 • Bazlar kırmızı (asitlenmiş) turnusolu maviye döndürebilirler.
 • Sulu (su) çözeltileri bir elektrik akımı iletir (elektrolitlerdir).
 • Tuz ve su oluşturmak için asitlerle reaksiyona girerler.
 • Bazlar , sulu çözeltilerde OH  iyonları üretir

Baz Örnekleri

Bazı Bilinen Baz Örnekleri aşağıdaki gibidir:

 • LiOH: lityum hidroksit
 • NaOH: sodyum hidroksit
 • KOH: potasyum hidroksit
 • RbOH: rubidyum hidroksit
 • CsOH: sezyum hidroksit
 • Ca (OH) 2 : kalsiyum hidroksit
 • Sr (OH) 2 : stronsiyum hidroksit
 • Ba (OH) 2 : baryum hidroksit
bazlarin kullanim alanlari - Baz Nedir? Bazların Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?
bazların kullanım alanları (baz nedir)

Bazların Kullanım Alanları

Bazlar sıvı ve katı yağlarla reaksiyona girer, bu nedenle genellikle ev temizleyicilerinde kullanılırlar. Örneğin, kanal temizleyicileri ve fırın temizleyicileri genellikle sodyum hidroksit içerir. Amonyak ayrıca temizleyicilerde yaygın olarak kullanılır ve boğucu kokusuyla tanınır.

Bu maddeleri kullanırken eldiven takmak akıllıca olacaktır, aksi takdirde cildinizle reaksiyona girecek ve onu yakacaktır.

Zayıf bazlar ve alkaliler diş macununda, antiasit tabletlerde (mide bulantısını iyileştirmeye yardımcı olmak için) ve kabartma tozunda bulunur.

Ev temizlik ürünleri, sodyum hidroksit solüsyonu gibi güçlü bazlar içerir. Asitler gibi baz şişeleri de, herhangi bir dökülmeyi bol suyla yıkamadığınız sürece cildinizi kırmızı veya kabarık hale getirebilecekleri konusunda uyaran bir sembolle etiketlenmiştir.

Ayrıca bunu da okuyabilirsinizAsitler ve Bazlar Nedir? Asit Baz Tepkimeleri

Alkali Nedir? | Baz Nedir?

Alkaki Nedir? Alkaliler, suda eriyen bazlardır. Bir alkali çözeltisi, gösterge ilave ederek tespit edilebilir. Örneğin bir sodyum hidroksit çözeltisi, turnusolü mordan kırmızıya çevirir. Alkalik çözeltileri, hidroksit iyonları OH içerir. Asidik ve alkalik çözeltileri karıştığında, alkalideki hidroksit iyonları asitteki hidrojen iyonlarıyla tepkir ve suyu meydana getirir. Tuz, tepkimenin diğer bir ürünüdür. 

Ekinler, asidik toprakta iyi yetişmez. Hafif alkalik topraklar bitki yetiştirmede ve yararlı toprak organizmalarının yayılması için idealdir. Çiftçiler, asit toprağa kireç tozu kalsiyum hidroksit ekler. Kireç asidi etkisiz hale getirip toprağı biraz alkalik kılar. (baz nedir-bazların özellikleri)

84 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir