asit nedir resim

Asit Nedir? Asitler, suyla hidrojen iyonları üreten hidrojen bileşimleridir. Hidrojen iyonları çözeltiyi asidik yapar. Asitler, turnusol kâğıdına kırmızı renk verir.

Gündelik eşyaların çoğu asit içerir. Limonda sitrik asit, sirkede ise asetik asit bulunur. Farklı asitler, limona, sirkeye, ekşi elmaya ve şerbete keskin tadını verir. Aküler, sülfirik asit, midedeki sindirim sıvıları hidroklorik asit içerir. Asitler, suda eridiğinde hidrojen iyonları üreten madde çözeltileridir. Asit maddelerin çoğu, saf katılar, sıvılar ya da gazlar olarak bulunsa da, sadece suda eridiğinde asit gibi tepkime verir.

Asit Tepkimeleri | Asit Nedir?

Asitler, gösterge adı verilen özel bir boya eklenerek tespit edilmektedir. Örneğin, turnusol kâğıdı asidik çözeltilerde mordan kırmızıya dönen bir gösterge boyası içerir. Asitlerin çoğu, çinko ve magnezyum gibi tepkimeli metallerle karıştığında hidrojen gazı üretir. Diğer bir test ise, asidi sodyum bikarbonatla (NaHCO3) karıştırarak uygulanır. Güçlü asitler, karbondioksit gazı üretilirken karışımı köpürdetir.

turnusol kağıdı - Asit Nedir? Asitlerin Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir ?

Turnusol kâğıdı asidik çözeltilerde mordan kırmızıya dönen bir gösterge boyası içerir.

Organik Asitler | Asit Nedir?

Organik Asitler nedir? Bitkiler ve hayvanlar, organik asitler adı verilen çeşitli asidik karbon bileşimleri üretir. Bunların çoğu zararsızdır; meyveye ve diğer yiyeceklere tat verir.

Yağlar, organik asitler ile gliserol bileşimidir. Sabunlar, yağlardan elde edilen organik asit tuzlarıdır. DNA, deoksiribonükleik asit, genetik kodları taşıyan çok karmaşık bir asittir.

sırgan otu - Asit Nedir? Asitlerin Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir ?
Isırgan Otu (asit nedir)

Bazı doğal yollardan varolan organik asitler zararlıdır. Isırgan otları ve bazı karıncalar kendilerini, yanmalara neden olan metanoik asitle (HCO2H) savunur. Bu asidin eski bir adı formik asittir. Bu da adını karıncanın Latince’si olan formicus’tan alır.

Ravent gibi bazı bitkilerin yaprakları, zehirli oksalik asiti içerir. Hayvanlar çok geçmeden bu bitkileri yememeyi öğrenir.

Laboratuvardaki asit şişelerinin üzerinde, aşındırıcı ve zararlı olduklarına işaret eden etiketler bulunur. Meyvelerdeki organik asitlerin tadı ekşidir. Bunlar zararsızdır ancak eşekarılarının iğnelerindeki asit acı vericidir. Aküler ise zararlı sülfirik asit içerir.

İnorganik Asitler | Asit Nedir?

İnorganik Asitler nedir? Minerallerden ve metal olmayan maddelerden yapılan asitlere, inorganik asitler adı verilir. Yaygın inorganik asitler arasında, sülfirik asit (H2SO4), hidroklorik asit (HCI), nitrik asit (HNO3) ve fosforik asit (H3PO4) yer alır.

hidroklorik asit - Asit Nedir? Asitlerin Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir ?

Ufak çinko metal parçaları, hidroklorik asitte hızla erir. Hidrojen gaz kabarıkları oluşur ve çinko eriyerek çinko klorür çözeltisini meydana getirir. 

Endüstri her yıl bu asitlerden milyonlarca ton üretir. Bunlar plastik, lifi gübre, boya ve diğer kimyasalların yapımında kullanılır. Konsantre inorganik asitler çok aşındırıcıdır. Cilde zarar verebilir ve diğer metallerin içinde hızla eriyebilirler. Hidroflorik asit (HF), camı bile eritir. Diğer inorganik asitler hiç tehlikeli değildir. Borik asit (H3B03), rahatlatıcı göz losyonlarının ana maddesidir. (asit nedir)

89 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir