ağaç işleri endüstri mühendisliği nedir hd

Ağaç İşleri Endüstri mühendisliği nedir?

Ağaç işleri Endüstri mühendisliği; ham maddesi ağaç olan malzemelerin işlenmesi, değerlendirilmesi, projelendirilmesi ve oluşacak ürünle ilgili planlama, üretim, satış, pazarlama, kalite kontrol  yapan mühendisler yetiştiren bölümdür. Bölümün eğitim süresi 4 yıllık (8 dönemlik) bir bölümdür. Sayısal bölüm okuyanlar bu bölümü tercih edebilir.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği; masif ahşap ve/veya ahşap kökenli malzemeleri veya bunları kompozit bir yapı içinde kullanarak üretimi düşünülen bir ürünün istenilen kalite standartlarında, tespit edilen sürede ve en düşük maliyetle imal edilebilmesi için üretim sistemi tasarımı ile bu üretim sisteminin idame ve kontrolüne ilişkin alt sistemleri kullanarak ana optimizasyon sistemi kurmaya yönelik bir mühendislik disiplinidir.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğini “Ağaç İşleri” ve “Endüstri Mühendisliği” olmak üzere iki ana boyutta inceleyebiliriz.

Ağaç İşleri olarak; ana hammadde ağaç olmak üzere, mekanik işlemler ile ağacı kereste, kaplama, kontrplak, kontrtabla, yonga levha gibi ara ürünlere ve bu ara ürünleri de ağırlıklı olarak sabit ve hareketli mobilyalar olmak üzere sonuç ürüne dönüştürme süreci olarak tanımlayabiliriz. Bu sürece girdi sağlayan yapıştırıcı, boya-vernik, döşeme malzemeleri, aksesuar, makina vb. yan ürünler de Ağaç İşleri içerisinde yer alır.

Endüstri Mühendisliği olarak ise; üretimi düşünülen ürün ve hizmetlerin istenilen kalite standartlarında, önceden tespit edilmiş bir süre içerisinde, en düşük maliyetle elde edilebilmesi için üretimde etkili olan tüm değişkenlerin sistematik olarak optimize edilmesini ve bu sistemin sürekli olarak geliştirilmesini hedefleyen bir mühendislik dalıdır.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği ne iş yapar?

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisleri, ahşap ürünlerinin sanayi alanlarında üretim ve planlamasını yapar. Bu ahşap ürünlerin tasarım ve çizimlerini yapar, üretim için gerekli malzemeyi temin eder ahşap ürünleri ile ilgili alanda fizibilite raporu hazırlayabilir. Bu ürünlerle ilgili fabrika ve atölyelerin kurulmasında, işletilmesinde görev alabilir. Ahşap ya da ahşap kökenli malzemelerin, istenilen kalite standardında, istenilen sürede, düşük maliyetle üretilebilmesi için planlama, yönetim ve sonrasında da pazarlama süreci ile ilgilenir.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği / Orman Mühendisleri Odası”na kaydı vardır ve mezunlarının da sektörde imza yetkisi vardır.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisleri nerelerde çalışır ?

Ağaç işleri endüstri mühendisliği Mezunları özel sektörde şu bölümlerde iş bulabilir: Ağaç işleme tesisleri ve makine üreticisi, Ağaç tutkalları sanayi, Ahşap doğrama sanayi, Ahşap ev sanayi, Ahşap karavan imalatı, Ahşap parke ve lambri imalat sanayi, Ahşap ürünleri ile ilgili standardizasyon ve kalite kontrol işlemleri, Ahşap yapı elemanları imalat sanayi,  Ahşap yat ve gemi imalat sanayi, Ar-Ge faaliyetleri mühendisi.

Ayrıca şu sektörlerde de iş bulabilirler: Danışmanlık sektörü,  Fizibilite raporları hazırlama, tesis kurma ve işletme, İç dekorasyon şirketleri, Kaplama üretimi ve işleme sanayi, Kereste imalat sanayi ve ticaret şirketleri, Kontrplak, yonga levha ve lif levha imalat ve işleme sanayi, Mobilya tasarımı ve üretimi (ofis, ev, banyo, mutfak, park bahçe ve deniz araçları mobilyaları), Otomotiv ve uçak yan sanayi  (iç dekorasyon ve mobilya), Tarihi ve kültürel ahşap eserlerin üretim ve restorasyonu, Teknik öğretmen, Üniversiteler, Üst düzey sektörel planlayıcı, yönetici, Yapıştırıcılar için kimyasal tedarikçi, vernik, emprenye sektörü.

Mezunlar kamuda ise İç mekân ve mobilya teknolojisi bölümünde öğretrmenlik, Ahşap yapı bölümünde öğretmenlik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi bölümlerde işe girebilirler.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Maaşları

Ağaç işleri endüstri mühendisliğinden yeni mezun olan bir kişi özel sektörde, bu mühendisliğin maaş aralığı asgari ücretin 1,5-2 katı aralığında olmaktadır. Sonrasında ise kazanılan yetkinliklere göre bu aralık asgari ücretin 5-10 katı arasında değişir.

Ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümü hangi Üniversitelerde bulunuyor?

1– Gazi Üniversitesi (Teknoloji Fakültesi)

2– Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (Teknoloji Fakültesi)

3-Dumlupınar Üniversitesi (Simav Teknoloji Fakültesi). (1. Öğretim ve 2 Öğretim)

4-Düzce Üniversitesi (Teknoloji Fakültesi)

Ağaç işleri Endüstri Mühendisliği bölümü Taban Puanları ve Başarı İstatistikleri (2021)

Üniversite AdıBölümPuan TürüKont.Yerleşen.Taban PuanıBaşarı Sırası
MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİAğaç İşleri Endüstri Müh.SAY15+116241,569383381
GAZİ ÜNİVERSİTESİAğaç İşleri Endüstri Müh.SAY20+121256,446316137
DÜZCE ÜNİVERSİTESİAğaç İşleri Endüstri Müh.SAY1615215,309423143
DÜZCE ÜNİVERSİTESİAğaç İşleri Endüstri Müh.SAY40Kont. dolmadıKont. dolmadı
KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİAğaç İşleri Endüstri Müh.SAY????

Taban puanlar için kaynak : osym.gov.tr

Benzer Aramalar: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği is İlanları, Gazi Ağaç İŞLERİ Endüstri Mühendisliği, Ağaç işleri endüstri mühendisliği ekşi, Ağaç işleri endüstri mühendisliği dgs puanları, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği maaş, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği iş imkanları, ağaç işleri bölümü.

84 / 100
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

By Bilal Boğday

Bilim aşığı, araştırmacı bir mühendis olarak, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmaya bir nebze katkı sağlamak amacı ile Bilim Kültür'ü 2020'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz bir çok bilim, teknoloji, mühendislik ve daha bir çok kategorideki yazıları oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor, düzenliyor ve yayına sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir